Yazı
8 yorum

Kerevit

Ä°sveçli’lerin çok sevdikleri ve bolca tükettikleri bir kabuklu deniz hayvanı var. Türkçe ismi ‘kerevit‘ (ing. crayfish) ve Ä°sveç’in en çok ithal ettiÄŸi ülke de Türkiye. Kerevit ıstakoza benziyor. Tatlı su kerevitleri daha küçük ve kırmızı renkli oluyor, tuzlu suda yaÅŸayanları da daha büyük ve açık renkli oluyor. Ben kereviti Türkiye’deyken hiç duymamıştım ve yememiÅŸtim. Burada herkes bizim Türkiye’de bunu çok yediÄŸimizi sanıyor, oysa biz ne kadar üretiyorsak hepsini baÅŸka ülkelere satıyormuÅŸuz. Ä°sveç’in göllerinde de bulunuyor, ama üretim tüketimi karşılamadığı için çokça da ithal ediyorlar.

Ä°sveç’te her yıl kerevitin en bol bulunduÄŸu ve en güzel olduÄŸu zamanlarda kerevit partileri yapılır ve kilo kilo tüketilir. Bu yıl bir anda benim de ilgimi çekmeye baÅŸladı bu gelenek. Her gün kerevit lafı açtığım için, buradaki yakın arkadaşımız Emre abi iki gün önce kerevit yemek için bizi evine davet etti. Kerevit ve karideslerimizi Ä°sveç usulü ekmek ve aioli sosuyla yedik.

Kereviti ayıklamak biraz maharet istiyor. Toplam vücudunun yarısını oluÅŸturan baÅŸ kısmı koparılıp atılıyor. Bacaklarının içinde de eti oluyormuÅŸ ama bu kısım benim pek ilgimi çekmedi :) Ben gövdenin geri kalan kısmının içindeki eti yedim sadece. Sert kabuÄŸunun altında oldukça yumuÅŸak bir et var ve kolayca çekip çıkarılıyor. Eti biraz jumbo karidese benziyor, oldukça lezzetli. Ben kolay olanları ayıklayıp zor olanları da Barış’a ayıklattım. Balıkçıdan taze alınan kerevitler ve karidesler piÅŸirilmeye gerek olmadan sadece ayıklanıp yenildiÄŸi için, gayet pratik bir yemek. Protein oranı da çok yüksek olduÄŸu için oldukça saÄŸlıklı. Neden Türkiye’de yemediÄŸimiz sorusuna gelince de, cevabını ben de çok merak ediyorum.

8 Yorum

 1. türkiyede bu tip, midye,karedes,istokoz vb. kabulu deniz hayvanı tüketimimizin az olmasının sebebi,islami inançtan ötürü gelir.peygamberimiz hz.muhammed (s.a.v) balığa benzemeyen hiçbir deniz ürününü yemek uygun değildir demiştir.işte bu sebeb ağırlıklı olmak üzere ve karedesin istokozun hatta bazı insanlar mideye bile yemektedir.fakat midye satışı yine kumkapı,yenikapı,bakırköy sahili gibi alkol kültürünün fazla olduğu semtlerde daha yaygındır.istekoz ve karedes gibi fiyatlıda değildir.

  Cevap

 2. ben bu sebebten tüketilmediÄŸini bebek’te bir restoran sahibinden sohbet esnasında öğrenmiÅŸtim yıllar önce..

  Cevap

 3. Yeni tatlar denemeyi severim ama bu istakoz ve türleri görünüş itibariyle hiç cezbedici gelmiyor bana. Bir yiyecekniÅŸ gibi düşünüp iÅŸtahlanmaktansa, böceÄŸe benzetip paniÄŸe kapılıyorum:) Benim gibi düşünen insan sayısı fazla olmalı…:)

  Cevap

  • :) evet haklisin, cok aliskin degiliz boyle yaratiklara. ben de ilk basta tereddut etmistim ama merakima yenik dustum :)

   Cevap

 4. Yanlış anlamış olmalıyım dimi, balıkçıdan taze alıp çiğ yemiş olmazsınız. Valla annem kalpten gider :)

  Cevap

  • biraz oyle oldu diyebilirim :) ama direk cig degildi, yakaladiktan sonra bir islemden geciriyorlar falan, oylece yenilebiliyor :)

   Cevap

 5. Gizemcim afiyet olsun. Walla fotoğrafta bile süper görünüyorlar. Hainsin diyeceğim :P çünkü canım çekti. Diğer yorumlar bana biraz enteran geldi, öyle düşünüldüğünü hiç duymamıştım. Neyse..
  Ben kereviti Ä°talya’da yemiÅŸtim, tabii ilk önce karides zannederek:) Kendi kendime de “demek Ä°talya’da karidesler böyle görünüyor” demiÅŸtim. Temizlemesi karidese göre oldukça zahmetli bana göre. Tat olarak da – belki alışkanlık- karidesi tercih ederim. Bu yaz tekne turunda Göcek’te daha önce hiç bilmediÄŸim bir deniz böceÄŸiyle tanıştım. Karavida. Istakoz büyüklüğünde, kerevitin büyüğünü ve siyahını düşün. Çok lezzetliydi. Ä°zmir’de hiç denk gelmedim ya da ÇeÅŸme’de. Sanırım bazı yiyecekler o bölgeye has oluyor ve bilen onu özel olarak getirtiyor. EÄŸer o taraflara yolun düşerse bir kenara not et ve bu lezzetli yaratıkları mutlaka dene. Tabii Marmaris’in, Göcek’in o muhteÅŸem mezeleriyle. Ayrıca belirtmek isterim ki Midye bile yiyorlar denmiÅŸ, Ä°zmir’de midye dolma, midye tava yemeyene tuhaf tuhaf bakarlar:)

  Cevap

  • Beydacım çok tatlısın :) Aynen kerevit gibi karavidayı da hiç duymamıştım, kesinlikle deneyeceÄŸim. Kırmızı et pek yemememe raÄŸmen (hayvanları düşündükçe huylanıyorum biraz), deniz ürünlerini de tam aksi bir iÅŸtahla yiyorum :) Pek çok insana göre deniz hayvanları daha iÅŸtah kapatıcı verya garip görünüyor ama ben öyle hissetmiyorum hiç. Belki de Antep’de deÄŸil Ä°zmir’de doÄŸmalıymışım :)
   Kereviti benim dışımda da birinin yiyip sevdiğini bilmek güzel, kendimden şüphe etmiyorum artık. Midyenin her halini de ayrıca severim bu arada. Benim yerime güzel bir midye dolma ye bir an önce :)
   öpüyorum canım!

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.