Yazı
8 yorum

Kerevit

İsveçli’lerin çok sevdikleri ve bolca tükettikleri bir kabuklu deniz hayvanı var. Türkçe ismi ‘kerevit‘ (ing. crayfish) ve İsveç’in en çok ithal ettiği ülke de Türkiye. Kerevit ıstakoza benziyor. Tatlı su kerevitleri daha küçük ve kırmızı renkli oluyor, tuzlu suda yaşayanları da daha büyük ve açık renkli oluyor. Ben kereviti Türkiye’deyken hiç duymamıştım ve yememiştim. Burada herkes bizim Türkiye’de bunu çok yediğimizi sanıyor, oysa biz ne kadar üretiyorsak hepsini başka ülkelere satıyormuşuz. İsveç’in göllerinde de bulunuyor, ama üretim tüketimi karşılamadığı için çokça da ithal ediyorlar.

İsveç’te her yıl kerevitin en bol bulunduğu ve en güzel olduğu zamanlarda kerevit partileri yapılır ve kilo kilo tüketilir. Bu yıl bir anda benim de ilgimi çekmeye başladı bu gelenek. Her gün kerevit lafı açtığım için, buradaki yakın arkadaşımız Emre abi iki gün önce kerevit yemek için bizi evine davet etti. Kerevit ve karideslerimizi İsveç usulü ekmek ve aioli sosuyla yedik.

Kereviti ayıklamak biraz maharet istiyor. Toplam vücudunun yarısını oluşturan baş kısmı koparılıp atılıyor. Bacaklarının içinde de eti oluyormuş ama bu kısım benim pek ilgimi çekmedi :) Ben gövdenin geri kalan kısmının içindeki eti yedim sadece. Sert kabuğunun altında oldukça yumuşak bir et var ve kolayca çekip çıkarılıyor. Eti biraz jumbo karidese benziyor, oldukça lezzetli. Ben kolay olanları ayıklayıp zor olanları da Barış’a ayıklattım. Balıkçıdan taze alınan kerevitler ve karidesler pişirilmeye gerek olmadan sadece ayıklanıp yenildiği için, gayet pratik bir yemek. Protein oranı da çok yüksek olduğu için oldukça sağlıklı. Neden Türkiye’de yemediğimiz sorusuna gelince de, cevabını ben de çok merak ediyorum.

8 Yorum

 1. türkiyede bu tip, midye,karedes,istokoz vb. kabulu deniz hayvanı tüketimimizin az olmasının sebebi,islami inançtan ötürü gelir.peygamberimiz hz.muhammed (s.a.v) balığa benzemeyen hiçbir deniz ürününü yemek uygun değildir demiştir.işte bu sebeb ağırlıklı olmak üzere ve karedesin istokozun hatta bazı insanlar mideye bile yemektedir.fakat midye satışı yine kumkapı,yenikapı,bakırköy sahili gibi alkol kültürünün fazla olduğu semtlerde daha yaygındır.istekoz ve karedes gibi fiyatlıda değildir.

  Cevap

 2. ben bu sebebten tüketilmediğini bebek’te bir restoran sahibinden sohbet esnasında öğrenmiştim yıllar önce..

  Cevap

 3. Yeni tatlar denemeyi severim ama bu istakoz ve türleri görünüş itibariyle hiç cezbedici gelmiyor bana. Bir yiyecekniş gibi düşünüp iştahlanmaktansa, böceğe benzetip paniğe kapılıyorum:) Benim gibi düşünen insan sayısı fazla olmalı…:)

  Cevap

  • :) evet haklisin, cok aliskin degiliz boyle yaratiklara. ben de ilk basta tereddut etmistim ama merakima yenik dustum :)

   Cevap

 4. Yanlış anlamış olmalıyım dimi, balıkçıdan taze alıp çiğ yemiş olmazsınız. Valla annem kalpten gider :)

  Cevap

  • biraz oyle oldu diyebilirim :) ama direk cig degildi, yakaladiktan sonra bir islemden geciriyorlar falan, oylece yenilebiliyor :)

   Cevap

 5. Gizemcim afiyet olsun. Walla fotoğrafta bile süper görünüyorlar. Hainsin diyeceğim :P çünkü canım çekti. Diğer yorumlar bana biraz enteran geldi, öyle düşünüldüğünü hiç duymamıştım. Neyse..
  Ben kereviti İtalya’da yemiştim, tabii ilk önce karides zannederek:) Kendi kendime de “demek İtalya’da karidesler böyle görünüyor” demiştim. Temizlemesi karidese göre oldukça zahmetli bana göre. Tat olarak da – belki alışkanlık- karidesi tercih ederim. Bu yaz tekne turunda Göcek’te daha önce hiç bilmediğim bir deniz böceğiyle tanıştım. Karavida. Istakoz büyüklüğünde, kerevitin büyüğünü ve siyahını düşün. Çok lezzetliydi. İzmir’de hiç denk gelmedim ya da Çeşme’de. Sanırım bazı yiyecekler o bölgeye has oluyor ve bilen onu özel olarak getirtiyor. Eğer o taraflara yolun düşerse bir kenara not et ve bu lezzetli yaratıkları mutlaka dene. Tabii Marmaris’in, Göcek’in o muhteşem mezeleriyle. Ayrıca belirtmek isterim ki Midye bile yiyorlar denmiş, İzmir’de midye dolma, midye tava yemeyene tuhaf tuhaf bakarlar:)

  Cevap

  • Beydacım çok tatlısın :) Aynen kerevit gibi karavidayı da hiç duymamıştım, kesinlikle deneyeceğim. Kırmızı et pek yemememe rağmen (hayvanları düşündükçe huylanıyorum biraz), deniz ürünlerini de tam aksi bir iştahla yiyorum :) Pek çok insana göre deniz hayvanları daha iştah kapatıcı verya garip görünüyor ama ben öyle hissetmiyorum hiç. Belki de Antep’de değil İzmir’de doğmalıymışım :)
   Kereviti benim dışımda da birinin yiyip sevdiğini bilmek güzel, kendimden şüphe etmiyorum artık. Midyenin her halini de ayrıca severim bu arada. Benim yerime güzel bir midye dolma ye bir an önce :)
   öpüyorum canım!

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.