Yazı
10 yorum

Kindle Paperwhite

Bundan iki sene önceki Kindle yazımda, Amazon’un bu müthiş kitap okuma aracını keşfettiğimizden ve ve Kindle’ın özelliklerinden bahsetmiştim. İşte o zamandan beri Kindle’ımızdan pek çok kitap, makale geldi geçti, Kindle bizimle nice şehirleri, otobüsleri, uçakları gezdi, ve sonunda bir gün kayboldu..

Evet, eşya kaybetmekte özel yetenekleri olan Barış bir gün Kindle’ı kaybettiğini söyledi. Biz de her yeri arayıp umudu kestikten sonra yeni bir Kindle siparişi vermeye karar verdik.

Kindle_pw_3

İlk Kindle‘ımız 3. nesil, Wi-Fi Kindle’lardandı. Yeni aldığımız ise Amazon’un 2012 sonlarına doğru piyasaya sürdüğü Kinle Paperwhite.

Bu Kindle’ın göze çarpan en önemli özelliklerinden biri klavye yerine, dokunmatik ekranının olması. Bu özelliğe önceden şüpheci yaklaştıysam da menüler arasında gezerken ve sayfa çevirirken dokunmatiklikle ilgili beni rahatsız eden bir şey olmadı.

Kindle_pw_1

İkinci yeni özellik ise ekrarnında okuma için özel geliştirilmiş ışık sisteminin gömülü olması. Bilgisayar ışığı gibi görünmeyen ve e-ink sisteminin altına yerleştirilmiş bu ışık ekrana eşit olarak dağılıyor ve okurken gözü kesinlikle yormuyor. Ayrıca parlaklık seviyesinin ayarlanabilir oluşu da bulunduğunuz ortama göre yeterli ışığı seçmenize olanak sağlıyor. Benim için bu özellik dokunmatik ekrandan daha önemli, çünkü 3G Kindle’da bu özellik olmadığı için yeterince aydınlık olmayan ortamlarda okumak mümkün olmuyordu. Şu an Kindle Paperwhite’daki elle ayarlanması gereken ışık seviyesi belki ileri nesil Kindle’larda ortam ışığına göre kendini ayarlar hale gelebilir.

Kindle_pw_4

Ekran büyüklüğü Kindle Paperwhite’da da 6 inch olduğu için, klavyenin olmaması aleti daha küçük hale getirmiş, ağırlığı da Kindle 3G’ye göre 25 gram azalmış, pil ömrü yine 8 hafta.

Bu yeni Kindle’ı da ilki gibi çok sevdim. Hala okuduğum kitapların çoğunluğunu basılı kitaplar oluştursa da, internette gezinirken bulduğum ilgi çekici yazıları, pdf dosyalarını, e-kitapları anında Kindle’a gönderip, pek çok değişik kaynağı kolayca taşınan tek bir yerde toplamak bilgiye ulaşmayı çok kolay hale getiriyor.

Kindle nesilleri ve detayları için buraya göz atabilirsiniz.

10 Yorum

  • Tesekkurler Serdarcim, okudum yaziyi. Guzel bir elestiri yazisi olmus. Bazi noktalar benim de dikkatimi cekti ama genel olarak cok rahatsiz etmedi. Gelistirilebilir seyler var ama simdilik bununla yasayabilirim :)

   Cevap

 1. Merhaba,
  Yakın zamanda aldım bende. Ama bir sorunum var attığım kitapların sdr uzantılı klasörü oluşuyor. Kitaplarım kadar yer kaplıyor bu klasörler cihazda neden oluşuyor bunlar?
  Klasörü siliyorum kitap silinmiyor ama sonra tekrar sdr klasörü oluşuyor.

  Cevap

 2. Selamlar, kindle paperwhite yazinizi ilgiyle okudum. Cicegi burnunda bir muhendis olarak kendi pdflerimi ya da hocalarimin hazirladigi bol grafikli-sekilli pdfleri okumak istiyorum e-kitaplardan ziyade. Ancak edindigim izlenimlere gore urunun bunlari gostermesi hayli kotuymus. Bu konu hakkinda tavsiyeleriniz nelerdir? Cevaplarsaniz gercekten cok mutlu olurum. Iyi calismalar.

  Cevap

 3. merhaba. ben de kindle almak istiyorum ama okuyacaklarım pdf formatında. pdf formatını okurken nasıl oluyor. aynı kitap gibi olabliyor mu?
  teşekkürler

  Cevap

 4. Merhaba, led aydınlatma yüzünden zararlı olduğunu okumuştum benzer bir yorum okudumuzmu

  Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.