Yazı
10 yorum

Kindle Paperwhite

Bundan iki sene önceki Kindle yazımda, Amazon’un bu müthiÅŸ kitap okuma aracını keÅŸfettiÄŸimizden ve ve Kindle’ın özelliklerinden bahsetmiÅŸtim. Ä°ÅŸte o zamandan beri Kindle’ımızdan pek çok kitap, makale geldi geçti, Kindle bizimle nice ÅŸehirleri, otobüsleri, uçakları gezdi, ve sonunda bir gün kayboldu..

Evet, eÅŸya kaybetmekte özel yetenekleri olan Barış bir gün Kindle’ı kaybettiÄŸini söyledi. Biz de her yeri arayıp umudu kestikten sonra yeni bir Kindle sipariÅŸi vermeye karar verdik.

Kindle_pw_3

Ä°lk Kindle‘ımız 3. nesil, Wi-Fi Kindle’lardandı. Yeni aldığımız ise Amazon’un 2012 sonlarına doÄŸru piyasaya sürdüğü Kinle Paperwhite.

Bu Kindle’ın göze çarpan en önemli özelliklerinden biri klavye yerine, dokunmatik ekranının olması. Bu özelliÄŸe önceden şüpheci yaklaÅŸtıysam da menüler arasında gezerken ve sayfa çevirirken dokunmatiklikle ilgili beni rahatsız eden bir ÅŸey olmadı.

Kindle_pw_1

Ä°kinci yeni özellik ise ekrarnında okuma için özel geliÅŸtirilmiÅŸ ışık sisteminin gömülü olması. Bilgisayar ışığı gibi görünmeyen ve e-ink sisteminin altına yerleÅŸtirilmiÅŸ bu ışık ekrana eÅŸit olarak dağılıyor ve okurken gözü kesinlikle yormuyor. Ayrıca parlaklık seviyesinin ayarlanabilir oluÅŸu da bulunduÄŸunuz ortama göre yeterli ışığı seçmenize olanak saÄŸlıyor. Benim için bu özellik dokunmatik ekrandan daha önemli, çünkü 3G Kindle’da bu özellik olmadığı için yeterince aydınlık olmayan ortamlarda okumak mümkün olmuyordu. Åžu an Kindle Paperwhite’daki elle ayarlanması gereken ışık seviyesi belki ileri nesil Kindle’larda ortam ışığına göre kendini ayarlar hale gelebilir.

Kindle_pw_4

Ekran büyüklüğü Kindle Paperwhite’da da 6 inch olduÄŸu için, klavyenin olmaması aleti daha küçük hale getirmiÅŸ, ağırlığı da Kindle 3G’ye göre 25 gram azalmış, pil ömrü yine 8 hafta.

Bu yeni Kindle’ı da ilki gibi çok sevdim. Hala okuduÄŸum kitapların çoÄŸunluÄŸunu basılı kitaplar oluÅŸtursa da, internette gezinirken bulduÄŸum ilgi çekici yazıları, pdf dosyalarını, e-kitapları anında Kindle’a gönderip, pek çok deÄŸiÅŸik kaynağı kolayca taşınan tek bir yerde toplamak bilgiye ulaÅŸmayı çok kolay hale getiriyor.

Kindle nesilleri ve detayları için buraya göz atabilirsiniz.

10 Yorum

  • Tesekkurler Serdarcim, okudum yaziyi. Guzel bir elestiri yazisi olmus. Bazi noktalar benim de dikkatimi cekti ama genel olarak cok rahatsiz etmedi. Gelistirilebilir seyler var ama simdilik bununla yasayabilirim :)

   Cevap

 1. Merhaba,
  Yakın zamanda aldım bende. Ama bir sorunum var attığım kitapların sdr uzantılı klasörü oluşuyor. Kitaplarım kadar yer kaplıyor bu klasörler cihazda neden oluşuyor bunlar?
  Klasörü siliyorum kitap silinmiyor ama sonra tekrar sdr klasörü oluşuyor.

  Cevap

 2. Selamlar, kindle paperwhite yazinizi ilgiyle okudum. Cicegi burnunda bir muhendis olarak kendi pdflerimi ya da hocalarimin hazirladigi bol grafikli-sekilli pdfleri okumak istiyorum e-kitaplardan ziyade. Ancak edindigim izlenimlere gore urunun bunlari gostermesi hayli kotuymus. Bu konu hakkinda tavsiyeleriniz nelerdir? Cevaplarsaniz gercekten cok mutlu olurum. Iyi calismalar.

  Cevap

 3. Merhaba bende aldım çok güzel bir cihaz herkese tavsiye ederim gerçekten kullanılması çok rahat. aşağıdaki siteden satın aldım kılıfı da o siteden aldım. http://www.amazonkilif.com

  Cevap

 4. merhaba. ben de kindle almak istiyorum ama okuyacaklarım pdf formatında. pdf formatını okurken nasıl oluyor. aynı kitap gibi olabliyor mu?
  teşekkürler

  Cevap

 5. Merhaba, led aydınlatma yüzünden zararlı olduğunu okumuştum benzer bir yorum okudumuzmu

  Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.