Yazı
123 yorum

Kindle – Kitap Okumada Yeni Alışkanlık

İşte uzun zamandır yazmak için sabırsızlandığım yazı! Bu yazının çok ilginizi çekeceğinden eminim, çünkü çok beğeneceğinizi umduğum bir şeyi anlatacağım.

En başından baÅŸlayayım hikayenin. Bir kaç ay önce bir kitap sipariÅŸi vermek için Amazon’un web sayfasına girmiÅŸtim. Orada reklamını gördüm ve vuruldum. Daha sonra Barış’a gösterdim, o da “Ben de görmüştüm, çok güzel bir ÅŸeye benziyor” dedi, ve ben Barış’a sürpriz yapıp almaya karar verdim. Bir e-kitap okuma aracı olan Kindle’dan bahsediyorum :)

Kasım ayında sipariÅŸini verdiÄŸim Kindle’ın yoÄŸun talep yüzünden Ocak ayında elimize ulaÅŸacağını öğrenince biraz üzülmüştüm ama hevesim hiç geçmedi. SipariÅŸten iki gün sonra gelen kılıfıyla idare ettik, onu sevdik, heveslendik düne kadar. Dün ben iÅŸteyken Barış aradı ve Kindle’ın geldiÄŸini haber verdi. Ä°ÅŸten çıkışta koÅŸarak gittim eve :)

BeklediÄŸimizden çok daha güzel ve inanılmaz bir alet. Barış paketi açarken fotoÄŸraflarını da çekmiÅŸ. Ekranda görünen “User’s Guide” yazısının kağıdın üzerindeki baskı olduÄŸunu zannetmiÅŸ. Oysa ki Kindle’ın ekranı gerçek kitap gibi göründüğünden o yazı ekrandaymış :)

Kindle çok küçük, ince ve hafif. Ekranı 6 inç ve büyüklüğü okuma için gayet ideal. FotoÄŸraflarda kindle boyutları hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Kindle’ın bazı özelliklerinden bahsetmek istiyorum.


Wi-Fi özelliÄŸi sayesinde Amazon’dan aldığınız e-kitapları ya da bilgisayarınızdaki pdf dosyalarını direk Kindle’ınıza gönderebiliyorsunuz. Ãœstelik de bu hiç tahmin edemeyeceÄŸim kadar güzel bir yolla yapılıyor. Kindle’a yüklemek istediÄŸiniz dosyayı, kendi email servisinden yararlanarak aldığınız email adresinize yolluyorsunuz. EÄŸer gönderdiÄŸiniz dosya pdf ise, emailin konu kısmına ‘convert’ yazmanız yeterli. Kindle kablosuz internete baÄŸlıyken bu dosyaları otomatik olarak alıyor ve pdf olanları da kendi formatına çeviriyor. Hafızası 3 gb olduÄŸu için Kindle’da binlerce kitap bulundurabilirsiniz :)

Kindle’ın küçük bir de klavyesi var, bu klavye sayesinde okurken notlar alabiliyor, beÄŸendiÄŸiniz kısımların altlarını çizebiliyorsunuz. Hatta bu kısımları direk olarak Facebook, Twitter gibi sosyal aÄŸlarda paylaÅŸabiliyorsunuz.

Çok güzel özelliklerinden biri de şu, yazı büyüklüğünü ve şeklini istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Böylelikle kitap ne şekilde olursa olsun zorlanmadan okuyabiliyorsunuz.

Barış ÅŸarjı azalan tüm elektronik eÅŸyalardan nefret eder :) Hatta bu yüzden ÅŸarjı bir hafta giden eski bir telefon kullanıyor hala. Sıradaki özellik Barış için gelsin; Kindle’ın şarjı 30 gün dayanabiliyor. Yani bir kez ÅŸarj edip kablosunu unutabilirsiniz.

Benim için de en güzel özelliÄŸi ekranın yapısı; ‘e-ink’ denilen özel bir yöntemle yapılmış. Görünüşü gerçekten kağıt gibi. IPhone ya da IPad gibi ışıkta parlamıyor, böylece de yazın sahilde ve çimlerde okumak için ideal! :) Ekran LCD olmadığı için ve aydınlatması da LED olmadığı için okurken ışık hissi vermiyor, gerçek sayfadan okur gibi uzun süre gözünüzü yormadan okuyabiliyorsunuz.

Çok komplike olmayan, webkit tabanlı bir de internet tarayıcısı var. Böylelikle internete de girebiliyorsunuz, ama asıl amacımız bu değil, kitap okumak :)

Bir güzellik daha var, o da ingilizce-ingilizce sözlüğünün olması. Kitap okurken bilmediğiniz bir kelimenin üzerine gelince açıklamasını görebiliyorsunuz. Bu da çok zaman kazandırıyor.

Alttaki fotoÄŸrafta gördüğünüz ses çıkışını da şöyle açıklayayım; ‘text to speech’ özelliÄŸiyle Kindle kitabınızı sesli olarak okuyabiliyor.

Kindle’ı sipariÅŸ verdiÄŸimde, ona kıyamayıp öylece çantamıza koyamayacağımızı bildiÄŸimden bir de kılıf sipariÅŸ vermiÅŸtim. O da gayet sade ve şık. Ä°lginizi çekerse bu adresten deÄŸiÅŸik kılflar da bulabilirsiniz.

Çok eÄŸlenceli bir ÅŸey daha keÅŸfettik. Kindle’ı okumadığımız zamanlar, kendi seçtiÄŸi bir ekran koruyucuyu koyuyor ekrana. Her seferinde deÄŸiÅŸik bir yazarı ya da resmi görüyoruz. Tüm akÅŸam sırada ne çıkacak diye her beÅŸ dakikada bir ekranda kaldı gözüm :)

Kindle’dan sonra daha fazla kitap okuyayacak olduÄŸumuz kesin. Hem de birden fazla kitabı ve makaleyi her an yanımızda taşıyor olacağız. Kindle ilginizi çektiyse daha detaylı bilgiyi buradan ve buradan okuyabilirsiniz.

123 Yorum

 1. Az önce yazını okuyana kadar bir türlü emin olamıyordum ama ÅŸimdi ben de kesinlikle istiyorum… En kısa zamanda… :)

  Cevap

  • :) Kesinlikle tavsiye ediyorum. Çok seveceÄŸinden de eminim. Sen de çok okuyorsundur, hayatını çok kolaylaÅŸtırır. Ãœstelik pahalı bir ÅŸey de deÄŸil. Piyasada var bir kaç tane daha e-kitap okuma aracı, ama bu en iyisi imiÅŸ :))

   Cevap

   • Merhaba, ben nesibe. 13 yaşındayım ve 1 ay önce amerikaya yeni taşındım. Turkiyeden türkçe kitap almak çok sıkıntılı bir iÅŸti. ArkadaÅŸlarım kindle ı önerdi. Bende bayağı araÅŸtırdım sizin de yorumunuzu okudum. Ancak ben türkçe kitap okumak yani kindle da görüntülemek istiyorum. E-pub formatından mobi ye döndürme iÅŸlemini bir türlü anlayamıyorum. Bu konuda bir bilginiz var mı?

    Tesekkurler.

    Cevap

 2. “webkit tabanlı bir de internet tarayıcısı” çok biliyon sen o kız başına..

  Cevap

 3. Yaziniz oldukca bilgilendirici. Ben de bir adet almayi planiyorum ancak su amazonun sayfasindan kitap satin alma ve amazona mail atarak pdf leri cevirtme isi canimi biraz sikiyor. acaba elimde olan pdf formatindaki e-kitaplari da yukleyip okuyabilir miyim? bunun icin nasil bir islem yapmam gerekir? bu konuda deneyiminiz var mi?
  tesekkurler

  Cevap

  • Merhaba,
   TeÅŸekkür ederim, yazımı faydalı bulduÄŸunuza sevindim. Kindle’ı beÄŸeneceÄŸinizden eminim, ben aldığımdan beri elimden düşürmedim. Kitaplar konusunda ÅŸunu söyleyebilirim; e-kitap bulabileceÄŸiniz bir çok kaynak var, ücretsiz olanlar da dahil. ÖrneÄŸin; http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page . Pdf dosyaları ve e-kitaplar bilgisayarınızda olduktan sonra onları iki ÅŸekilde Kindle’a aktarabiliyorsunuz. Birincisi, Kindle’ın kablosu ile, bu yol da çok kolay ve pratik. DiÄŸer yol ise bahsettiÄŸim gibi Kindle’da olmasını istediÄŸiniz dosyaları email’e ekleyip onu Kindle’ınızla birlikte verilen kendinize özel isim@free.kindle.com formatındaki email adresinize atıyorsunuz. Kindle’ın wi-fi özelliÄŸi olduÄŸundan dosyalar direk Kindle’a düşüyor. Çok basit ve pratik bir ÅŸey kitaplarınızı Kindle’a koymak. Yalnızca eÄŸer Türkiye’deyseniz, Amazon’un Türkiye’ye gönderim yapmadığını öğrendim, bu biraz can sıkıcı.
   Umarım istediğiniz bilgileri verebilmişimdir. Sormak istedikleriniz olursa çekinmeden yazabilirsiniz.

   Gizem

   Cevap

   • Gizem, merhaba. Karşılığı olmayan deÄŸerli bilgileri bizimle paylaÅŸtığın için çok teÅŸekkür etmek istedim. ne iÅŸ yaptığını bilmiyorum ama bir doktor olarak senden çok iyi bir akademisyen olabileceÄŸini düşündüm, açıklamalar inanılmaz, saÄŸol. ben kindle’a uzun süredir hayrandım. türkiyede kullanabileceÄŸimden emin olamamıştım. yaz başı izmire bize tatile gelen bir amerikalı arkadaşımızda görüp almaya karar verdim. çünkü o göcekte bile kindle’ına kitap indirebildi. benim ÅŸimdi amazondan kendi adıma alıp amerikadaniste.com ile izmire getirttiÄŸim bir kindle’ım var. amazonda kendi adıma hesabım, amerikada shipping yapılmış bir adresim, hatta aynı adresin tanımlandığı bir banka kredi kartım var. ama ben de kitap indirmeyi beceremiyorum. Web’e de baÄŸlanamadım. bende bu sorunu yaÅŸayan diÄŸer arkadaÅŸlar gibi yardımını rica ediyorum. simdiden tesekkur ederim, Özlem Göksel.

    Cevap

    • Merhaba Özlem,
     TeÅŸekkür ederim, yazımı faydalı bulmana çok sevindim. Mekatronik mühendisiyim, akademisyen deÄŸilim ama olmak isterdim :) Kindle’a Amazon’dan kitap satın alarak indirmek mi istiyorsun, yoksa baÅŸka Türkçe kaynaklardan mı? Kindle’ını wi-fi özelliÄŸini mi kullanamıyorsun yoksa 3G özelliÄŸini mi? 3G’yi kullanabilmen için Kindle’ınızın pasaportuna kayıtlı olması gerekiyor, aynen yurt dışından alınan cep telefonları gibi. wi-fi için de evde kablosuz modem varsa onunla baÄŸlantı kuabiliyor mu deneyebilirsin.

     Sevgiler,
     Gizem

  • Merhaba Gizem Hanım,
   Amerika’dan hediye gelen Kindle’m için araÅŸtırma yaparken blogunuza rastladım ve çok faydalandım.Özellikle de ”Pdf dosyaları ve e-kitaplar bilgisayarınızda olduktan sonra onları iki ÅŸekilde Kindle’a aktarabiliyorsunuz. Birincisi, Kindle’ın kablosu ile, bu yol da çok kolay ve pratik. DiÄŸer yol ise bahsettiÄŸim gibi Kindle’da olmasını istediÄŸiniz dosyaları email’e ekleyip onu Kindle’ınızla birlikte verilen kendinize özel isim@free.kindle.com formatındaki email adresinize atıyorsunuz. Kindle’ın wi-fi özelliÄŸi olduÄŸundan dosyalar direk Kindle’a düşüyor.” cevabınızdan…
   Benim bir sorum olacaktı.Gecenlerde kindle ın sürekli deÄŸiÅŸen ekranında Angelfall adlı bir kitaba rastladım.Türkçesini araÅŸtırdım pdf olarak buldum.Fakat hotmail ve gmail’in dosya ekleyip mail göndermede 25mb sınırı var.BulduÄŸum kitap ise yaklaşık 32mb bu yüzden mail yoluyla kindle’a bu kitabı gönderemedim.Birde ben usb kablosuyla kindle’ı bilgisayara baÄŸladığımda sadece ÅŸarj oluyor,veri aktarımı yapamıyorum.(Sanırım bendeki kindle ilk çıkanlardan yani alt model diye tabir ettiklerimizden) Özellikle mail konusunda ne yapabilirim sınırı daha yüksek olan bir mail adresi bulabilir miyim.TeÅŸekkürler….

   Cevap

  • turkiyede amazondan kitap alamiyorsunuz zaten amazondada hic turkce kitap yok bilgilerinize

   Cevap

 4. Selam,

  Öncelikle sevindim bu şirin alete sahip olmana. Eylül ayından beri kullanıyorum aslında çok memnunum. Bir tek, PDF formatındaki bol resim ve tablo içeren kitapları okumakta sıkıntı oluyor ekran küçük olduğu için. Bu yüzden Kindle DX alacağım ama gümrükte sıkıntı olacağını düşündüğümden dört gözle yurt dışından gelecek arkadaşları beklemekteyim :)

  Bol resimli PDF’ler dışında hemen hemen tüm e-kitapları sorunsuz okuyorum tabii bunun için Calibre programına çok ÅŸey borçluyum :) Piyasada bulabildiÄŸim en iyi e-kitap dönüştürücü diyebilirim. Amazon’daki ücretsiz kitaplara olan bağımlılığımı da (200’ün üzerinde kitap aldıktan sonra tabii) zar zor bıraktım :d daha doÄŸrusu diyet kitaplarını bile sırf ücretsiz diye aldığımı fark edince buna bir son vermem gerektiÄŸini anladım :))

  Ayrıca, Instapaper.com da Kindle kullanıcıları için bir diÄŸer olmazsa olmaz. Ufak bir “bookmark” butonu ile daha sonra okumak istediÄŸiniz tüm web sayfalarını “okunabilir” çıktılar haline getirdikten sonra dilerseniz bunları toplu olarak .mobi formatına çevirip Kindle’ınıza gönderebiliyor ki uzuuun web makalelerini metroda okuyabilmek ayrı bir keyif oluyor :)

  Ben, Kindle Wireless’ı yurdışındaki aracı kargo firmaları ile getirttim ve gümrükte sorun olmadı. Firmanın adını yazmasam daha iyi çünkü çok sıkıntı yaÅŸamadıysam da ikinci bir kez güveneceÄŸimi sanmıyorum. SipariÅŸ adresini yurt dışı olarak verseniz dahi Türkiye’den Amazon Kitaplığına ulaÅŸmada bir sıkıntı olmuyor. TR adresli kredi kartları ile Amazon’dan alışveriÅŸ yapılamadığına iliÅŸkin çok ÅŸey okumuÅŸtum ama o konuda da bir sıkıntı olmadı.

  Ben de bu tecrübelerimi paylaÅŸayım dedim fırsattan istifade…

  Güzel bir inceleme olmuş. Tebrikler ve hayırlı olsun :)

  Cevap

  • Merhaba,
   Verdiğin faydalı bilgiler için teşekkür ederim ben de. Gerçekten çok güzel bir alet, aldığımdan beri okuma oranım arttı, çünkü çok daha pratik normal kitap bulmak ve taşımaktan.
   Instapeper’ı bilmiyordum sen yazmadan önce. Biz de şöyle bir ÅŸey kullanıyoruz; ‘Later On Kindle’ adlı bir google chrome eklentisi (extension). Bu da çok pratik inceliyebilirsin ilgini çekerse.
   Aracı firma ile Türkiye’den alınabildiÄŸini söylemen de çok iyi oldu, çünkü bu merak edilen bir konuydu. Gerçi sanırım komisyonları fazladır, senin yaptığın gibi yurt dışından bir arkadaÅŸ bulmak daha iyi bir fikir ;)
   Tekrar teşekkür ederim tecrübelerini yazdığın için :)
   Ä°yi okumalar! :)

   Cevap

  • Merhabalar.
   Bir arkadaşımın yoğun ısrarı üzerine Kindle almaya karar verdim. Arkadaşım yurtdışından bir arkadaşı aracılığıyla getirtmiş. Benim o imkanım yok.
   Aracı ÅŸirketlerle Kindle’ın getirilebileceÄŸini okuyup duruyorum ama hangi ÅŸirketi seçmem gerektiÄŸine karar veremedim.
   Bu konuda bana öneriniz olabilir mi? Doğrudan sizin bilginiz de olabilir; site de önerebilirsiniz.
   Umarım en kısa zamanda aranıza katılacağım :)
   Ä°yi okumalar.
   Sevgiler.

   Cevap

   • Merhaba Mert,
    Tebrik ederim kararını :) Ne yazık ki bu konuda ben de pek bir ÅŸeyler bilmiyorum. Ben de yurt dışında yaşıyorum ve buradan sipariÅŸ vermiÅŸtim. Bu yazımdan sonra duydum Türkiye’ye gönderim yapmadıklarını, ama bazı aracı firmalar olduÄŸunu. Belki bu yorumunu görenler ve bu konuda bir ÅŸeyler bilenler olursa yardımcı olabilirler. EÄŸer ben de bir ÅŸeyler öğrenirsem sana söyleyeceÄŸim.

    Sevgiler,
    Gizem

    Cevap

 5. Merhaba!
  Kindle üzerine küçük bir araştırma yaparken buldum blogunuzu ve önce bu yazdığınızı, sonra öteki yazdıklarınızı okudum. İlk demek istediğim, blogunuz çok güzel, umarım yazmaya sürekli devam edersiniz, ki okuyabileyim! :)

  Ä°kincisi, ebook konusunda bilhassa Ä°ngilizce konusunda kaynak olarak bulabileceÄŸiniz bir site daha var gutenberg dışında, pdf olarak, ama duyduÄŸum üzere “pdf to e-ink converter”lar varmış, bu vereceÄŸim sitenin bu ebook açısından bilmiyorsanız size faydalı olacağınızı düşünüyorum;
  “http://www.library.nu”

  Ki ben felsefe okuyorum, burayı bilhassa Ä°ngilizce akademik kaynak olarak kullanıyorum, ve çok kolay, faydalı…

  Bunun dışında bir üçüncüsü, ben sizden daha gencim, belki 5 yaÅŸ kadar, fakat zamanında Norveç’te deÄŸiÅŸim öğrencisi olmuÅŸtum. OkuduÄŸumda iÅŸte Bosnalı arkadaÅŸlarınızla “Ä°sveçlileri çekiÅŸtirmenizi”, kendimden bir parça buldum, çünkü bende Norveç’te aynen bunun bir benzerini, yine bir Bosnalı ve Hırvat ile yapmıştım. Sonra yemekler, gezmeler, çekiÅŸtirmeler… Okurken baya gülümsedim, sanırım blogunuza beni çeken ÅŸey bu oldu. :)

  Neyse, uzattım, hayatta ve Ä°sveç’te baÅŸarılar, yazılarınızı bizden eksik etmeyin! :P
  Bitti.

  Cevap

  • Merhaba,

   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim, blogumu begendiğinize çok sevindim. Okunduğunu bildikçe yazmaya devam edeceğimden emin olabilirsiniz :)

   Örnek verdiğiniz web sitesini bilmiyordum, çok faydalı oldu benim için, teşekkür ederim. Daha bu konularda biraz yeni olduğum için yavaş yavaş keşfediyorum web sitelerini.

   Demek siz de Norveç’teydiniz :) çok iyi anlarsınız o zaman bizim buradaki ortamımızı. Genelde daha güneyli, ya da özellikle balkan ülkelerinden gelen insanlarla daha iyi anlaşıyoruz, çünkü kültürlerimiz çok benziyor. Eminim sizin de bir çok güzel ve komik anılarınız vardır kuzeyde.

   Tekrar çok teşekkür ediyorum yorumunuz için, ilginizi çekeceğini düşündüğüm ve paylaşmaya değer bulduğum şeyleri yazmaya devam edeceğim,

   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

 6. Pingback: Mutlu bir Kindle kullanıcısının yazısı. « Türkiye Amazon Kindle Kullanıcıları

 7. Tek kelimeyle harika bir alet. Aldığımdan beri daha çok kitap okur oldum. Hızımı alamadım, kitapkurdu bir arkadaÅŸa da aldım bir tane. Bu haftasonu vereceÄŸim. Herkese tavsiye ederim. Özellikle Ä°ngilizce ikinci dilinizse sözlüğün çok iÅŸinize yarayacağından eminim. Ayrıca, internete girmemesi, mesajlara bakılmaması -gerçi bu fonksiyonları var ama e-ink dolayısıyla hantal iÅŸliyor-, renkli olmaması, dokunmatik olmaması bir dezavantaj deÄŸil, tersine avantaj. Kitap okurken sadece kitap okuyor olmanızı saÄŸlıyor, aklınızı meÅŸgul etmiyor, orasını burasını kurcalayıp, vakit öldürmenizi engelliyor. BildiÄŸiniz kitap iÅŸte… Ya da “kitaplık” diyeyim çünkü 360 tane e-kitabım var içinde ÅŸu anda. 2500 tane de bilgisayarımda var. BaÅŸka ne isteyebilir ki bir kitap sever?
  Selamlar, sevgiler…
  A.

  Cevap

  • Size kesinlikle katılıyorum. Kindle’ın amacı kitap okumak, ve bunu zorlaÅŸtıran her özellik negatif bir etkidir bence. Bilgisayarda bir ÅŸeyler okuyamamamın sebebi baÅŸka ÅŸeylere dalmam, mesajların okumamı bölmesi, emaillerimi kontrol etmem vs. Kindle da web özelliÄŸinin ileri seviyede olmamasının sebebi de zaten onun bir e-kitap okuma aracı olması. DediÄŸiniz gibi kitap kurtları için mükemmel bir alet. Ben de artık daha çok kitap okur hale geldim. Yorumlarınız için çok teÅŸekkür ederim.
   Ä°yi okumalar! :)

   Cevap

 8. merhaba,

  bunun ilk cikan nesili arkadasimda vardi ve yavasliktan oturu aleti kiracak derecede pismandi. sizde kullanirken bu yeni nesillerde bir yavaslik gozlemlediniz mi?

  Cevap

  • Merhaba,

   Benim hızıyla ilgili negatif bir izlenimim olmadı hiç. İlk nesillere göre daha hızlanmış tabi, ama yine de ne hızından bahsettiğimiz önemli. Eğer sayfa çevirme hızıysa, bilgisayar ekranıyla aynı teknolojiye değil de e-ink özelliğine sahip olduğu için geçişler bilgisayardaki gibi değil, fakat buna rağmen sayfa değiştirme hızı yarım saniye gibi bir süre alıyor, ki bu beni rahatsız etmedi hiç. Eğer web özelliğinden bahsediyorsak da, internet amaçlı yapılmadığından tabi yine bilgisayar kadar hızlı değil, ama öyle olması da beklenmiyor. Eski nesillerle ilgili bir karşılaştırma bilgisi bulursam severek paylaşırım.

   Gizem

   Cevap

  • Merhaba Burak,

   Çok faydalı bir yazı olmuş, paylaştığın için de teşekkür ederim.

   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

 9. merhaba,

  ben de Burak Bey in linkini göndermiş oldugu inceleme yazısında yer alan önemli yazılıma vurgu yapmak istiyorum. calibra adlı ücretsiz yazılım (program linki yazının içerisinde mevcut) özellikle pdf leri kindle mobi formatına dönüştürmede çok başarılı. pdf lerdeki ekran boyutuna sığmama ve yazıların okunamaması (zoom yapılmak zorunda kalınması) gibi zorlukları ortadan kaldırıyor. Normal e-bok formatında okuyabiliyorsunuz. Ancak (belki de henüz ben başaramadım) pdf lerdeki şekil,tablo ve grafikleri aktaramıyor. Çözüm var mı diye araştırıyorum, çözümü varsa kindle daha da zevkli olur diye düşünüyorum. saygılar.

  Cevap

  • Merhaba,

   Kindle’ın en güzel özelliklerinden biri bahsettiÄŸiniz. Pdf’leri de kendi formatına çevirebildiÄŸi için hem yalnızca e-kitaplara baÄŸlı kalmış olmuyoruz hem de yazının boyutlarıyla da oynayabiliyoruz. Benim de gözlemlediÄŸim kadarıyla tamamı yazı olan düzgün pdf’leri rahat çeviriyor ama iÅŸin içine grafik ve deÄŸiÅŸik semboller girince yazı dağılıyor. Bunun bir çözümü var mıdır ben de bilmiyorum. Bir ÅŸeyler bulursan eÄŸer, paylaşırsan sevinirim.

   sevgiler,
   Gizem

   Cevap

 10. Merhaba ;

  Benim sorum sözlük hakkında olacak.Ben sözlüğe çok önem veriyorum ve bilgisarımda cambrigde’in bir sözlük programı yüklü .Arayüzü sayesinde ingilizce bir kelimenin uzun ingilizce anlamının yanısıra, o kelimenin içinde kullanıldığı örnek cümleler ve o kelimeyle paralel manalarda baÅŸka kelimelere de ulaÅŸabiliyorum.Kindle’in kelimeye dokununca anlamını vermesi çok güzel ancak sorum ÅŸu ? Uzunca bir açıklama veriyor mı kelime için ve örnek cümle de var mı bu açıklamanın içerisinde ?????? Çünkü örnek cümle olması kelimeyi anlamayı çok kolaylaÅŸtırıyor.+ bir soru daha bu sözlük cihaz wifi internete baÄŸlı deÄŸilken de çalışıyor mu ??

  Cevap

  • Merhaba,

   Benim Kindle’imda yuklu olan sozlukte sadece kelimenin anlami yaziyor. Fakat biraz arastirip soyle bir sey buldum:
   http://ireaderreview.com/2009/03/09/kindle-2-tips-kindle-2-hack-list-top-25/

   bu linkteki “Kindle 2 Tip #11 – Change the dictionary used by Kindle 2.” basligina bakarsaniz, Kindle’a degisik sozlukler yuklenebildigini goreceksiniz. Eger dilediginiz gibi kelimenin cumle icinde kullanilisini da gosteren bir sozluk bulursaniz ve Kindle’la uyumlu olursa onu da yukleyebiliyorsunuz.
   Diger sorunuza gelince; Kindle internete bagli degilken de calisiyor. Internete bagli olmasi sadece kolayca yeni kitaplar yuklemenize ve tarayicinizda gezinmenize yariyor, ama kitap okumanizla ve sozlukle bir ilgisi yok.
   Umarim biraz yardimci olabilmisimdir.

   Gizem

   Cevap

 11. Merhaba,
  Kindle’da Türkçe kitap okuyor musunuz peki?
  Türkçe e-kitap yayını henüz daha yolun başında ve maalesef sadece epub formatında satışa sunuluyor.
  Hiç Türkçe e-kitap satın aldınız mı?
  Aldıysanız Kindle’da okumayı nasıl baÅŸardınız?
  Kindle’nızda yazım hataları içermeyen Türkçe e-kitap var mı?

  Cevap

  • Merhaba,

   Evet, Turkce kitaplarim da var Kindle’da. Idefix gibi kitap sitelerinde Turkce e-kitap bulmaniz mumkun. Onlarin Kindle’a uyumunda bir problem yok. Ben yalnizca Ingilizce kitaplar aldim, fakat Turkce kitaplari pdf. formatinda bulmustum. Bu pdf.lerin de cogu Kinde’in formatina donusturulup ya da oylece pdf. oalrak okunabiliyor. Iyi pdf. degillerse okunurken harfler ve sembollerde sorunlar olabiliyor. Bu yuzden her pdf sorunsuzca okunabilir diyemem, ama cok rahat okunanlari da var.
   Baska sorulariniz varsa seve seve yanitlamaya calisirim.

   Gizem

   Cevap

   • Hayır, maalesef Ä°defix, D&R vb. sitelerde satılan e-kitaplar DRM korumalı epub olduÄŸundan Kindle’da okunamıyor. Ancak DRM korumasını kaldırma yöntemleri var tabii, internette çareler tükenmez. Basılı kitaplarda KDV %8 iken, e-kitaplarda %18 olması da fiyatlara yansıyor. E-kitap formatı basılı kitaptan pahalı olan örnekler de var o yüzden. BulduÄŸunuz Türkçe kitapların yazım hatalarını ve gereksiz alt yazı, üst yazı, sayfa numarası vs. ayıklayıp daha okunur hâle getiriyor musunuz?

    Cevap

    • hmm.. ben henüz almadığım için o sitelerden, Kindle’da okunamadığını bilmiyordum açıkçası. Türkçe yazılarla çok uÄŸraÅŸamadım henüz. Ä°ngilizce kitaplar bulmuÅŸtum, onları okuyorum. Ama Türkçe olarak da elimde bie çok pdf. dosyası var. Denemek için bazılarını koydum Kindle’a. Bazıları gayet düzgün okunurken, bir kısmının dediÄŸiniz gibi sayfa numaraları karıştı biraz. Bu konuda ne yapabilirim pek bilgim yok henüz. Türkçe e-kitap sektörünün biraz daha zamana ihtiayacı var sanırım.

    • Maalesef bende http://www.idefix.com dan aldigim turkce ekitaplarin sadece e-pub uyumlu oldugu cevabini aldim ve kindle da goruntuleyemiyorum. Elinizde pdf formatli guncel kitaplar mevcutmu? paylasimi nereden saglayabilirim? Web sayfasinda satin aldigim kitapevine kitaplari pdf formatinda iletip iletmediklerini sordum cevap bekliyorum eger olumlu cevap gelirse zaten sorun cozumlenmis olacak

    • Merhaba Seher,
     Evet sanırım en büyük sorunlardan biri Kindle’a uyumlu Türkçe kitap satın alabilmek. Bende pdf ÅŸeklinde biraz Türkçe kitap var. Bazıları Kindle formatına çevrilince gayet rahat okunabiliyor ama bazılarından da pek iyi sonuç alamadım. EÄŸer ingilizce kitap dersen Kindle’a uyumlu çok sayıda kitap var bende. EÄŸer istersen bir kaç örnek gönderebilirim.
     Sevgiler,
     Gizem

 12. KeÅŸke Türkiye’de de elektrok ürünler abd deki gibi ucuz olsa. Uzun zamandır bende bir reader bakıyordum. Amazonunki bence de en iyisi ama Tr de net üzerinde satılan sitelerde çok uçuk fiyatları. Bende istiyorum bir tane =(

  Cevap

  • Evet, ben de duydum Türkiye’deki fiyatları çok pahalıymış ne yazık ki. Buraya (Ä°sveç) da yolladıklarında baya bir vergi alınıyor ama bu ÅŸekilde aldım ben. Umarım Türkiye’ye de yollamaya baÅŸlarlar yakında.

   Cevap

 13. Merhaba.Yazınız çok bilgilendirici olmuÅŸ görseller de çok etkileyici.Ben de kindle satın almak istiyorum yalnız güvenip alabileceÄŸim biryer bulamadım.Çok kitap okuyan biri olarak kitaplarımı taşımak yerine boÅŸ vaktim olduÄŸunda direk çıkarıp buradan okumak hem zaman kazandıracak hem de boÅŸ vaktimi deÄŸerlendirmemi saÄŸlayacak :) Türkiye’de nereden temin edebilirim acaba ÅŸimdi onu araÅŸtırıyorum:) Yazınız için teÅŸekkürler.:)

  Cevap

  • Merhaba,
   Yazıyı ve fotoÄŸrafları beÄŸenmenize sevindim. Çok kitap okuyorsanız tam size göre o zaman Kindle :) Aynı anda bir çok kitabı yanında taşıyabiliyor olmak çok güzel bir duygu. Ben de bir kaç kiÅŸiyle görüştüm Türkiye’den satın alma konusunda. Aracı firmalar varmış, sipariÅŸi yurt dışından Türkiye’ye getiren, fakat malesef çok fazla komisyon alıyorlar ve çok pahalıya geliyormuÅŸ. Sanırım en ucuz yolu yurt dışında yaÅŸayan bir tanıdığınız varsa ona aldırmak olur. EÄŸer bu konuda yapabileceÄŸim bir ÅŸey olursa bana sorabilirsiniz.
   Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

 14. Gizemcim merhaba,
  Nasılsın? Yazıların çok güzel, okuması çok keyifli, emeğine sağlık.
  Ben Kindle ı merak ettim. Åžans iÅŸte tam ipad2 sipariÅŸi vermek üzereydim Londra’dan. Özelikle kitap okumak için düşünüyordum, senin yazını görüp araÅŸtırdım ve hata yapacağımı anladım. Åžu an kullanıyorsun sanırım bir sıkıntı, ÅŸikayetin var mı acaba? Tavsiye edersen bu ay için de ben de kendime bir tane alacağım :)
  Öpüyorum. Barış’a da selamlar..

  Cevap

  • Beydacigim, canim :) cok tesekkur ederim guzel yorumlarin icin, cok sevindim yazilarimi keyifle okumana.
   Tam denk gelmis gercekten de. Ben cok memnunum Kindle’dan. Senin ne istedigin onemli tabi, onu dusun derim. IPad’i eger sadece okuma yapmak icin almayi dusunduysen, o zaman gerek yok Kindle al derim. Ama tabi IPad’de Kindle’da olmayan bir dolu sey var. Kindle’i sadece kitap olarak dusun, sadece okumak icin diye dusun. Sadece okuma isinin cok daha teknolojik ortamda, sozluk, okudugun yerlerin altini cizme, notlar alma, yaziyi buyutup kucultme gibi imkanlarla yapildigi bir ortam olarak dusun. Ekrani cok guzel ozellikle, gercek kitap gibi gozukuyor. Hem cok hafif ve kucuk hem de cok rahat. Hic sikayetim yok benim, gayet memnunum. Aklina gelen sorular olursa yaz bana mutlaka.
   Opuyorum,
   Gizem

   Cevap

 15. Merhabalar;
  Kendinizin bulduÄŸu pdf dosyalarını kindle’da okumak konusunda sıkıntı yaÅŸadınız mı? Kısaca gelmeye çalıştığım nokta; kindle sadece kendi kitaplarını satmak için mi kullanıyor bu cihazı yoksa kiÅŸisel olarak kendi bulduÄŸunuz pdf’leri de kullanma ÅŸansı veriyor mu? Çünkü internette birkaç yerde okuduÄŸum kadarıyla amazon hesabınızı fesh ederek ürünü kullanma ÅŸansınızı iptal edebiliyorlarmış. EÄŸer böyle tatsız bir durumla karşı karşıya kalma ihtimalim varsa bu biraz ürkütücü. Çünkü ben elimde olan bir sürü pdf dosyasını da kullanabilmek zorundayım okuma cihazımda. Zaten elimde olan Sony Touch Edition’ı deÄŸiÅŸtirmeyi düşündüğüm için soruyorum bunları. Bir de internet konusunda sadece wikipedia desteklemesi gibi bir durum söz konusu mu?
  Teşekkürler.

  Cevap

  • Merhaba!
   Kindle’da kendi arÅŸivinizi okumanızda hiç bir problem yok. Ben bu güne kadar pek çok pdf koyup okudum, hiç bir sorunla karşılaÅŸmadım. Pdf’lerle ilgili tek pürüz bazılarının Kindle formatına çevrildiÄŸinde düzgün görünmemesi, ya da özel simgelerin düzgün çevrilememesi oluyor. Ama genel olarak rahat okunabiliyorlar pdf’ler. Amazon hesabıyla ilgili de hiç sorun duymadım ve yaÅŸamadım. Kullanım açısından Kindle’ı tavsiye ederim. EÄŸer daha detaylı ya da örnekler istediÄŸiniz sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım.
   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

 16. Peki internet konusunda, Türkiye’de olmadığınıza dair bir oyun oynamanız falan gerekti mi? Çünkü herkes böyle durumlar yaÅŸadıklarından ve hesaplarını Amerika’da göstermek zorunda olduklarından bahsediyor. Bir de ben 3G baÄŸlantılı almak istiyorum her yerden baÄŸlanmak adına. Yani sadece wikipedia ulaşımı mı saÄŸlıyor yoksa twitter da mevcut mu?

  Cevap

  • Pardon internet konusunu yazmayı atlamışım. Kindle’ın basit bir browser’ı var, onunla her siteye giriÅŸ yapılabiliyor. Siyah beyaz ekranda ve çok geliÅŸmiÅŸ bir browser deÄŸil, çünkü Kindle’ı daha çok bir kitap aracı olarak görmek gerekli. Browser yalnızca istenilen bilgilere de ulaşılabilsin, internete de baÄŸlanılabilsin diye yapılmış.
   HEsap konusunda da, WiFi modeli olursa internette sorunsuz gezilebilir, fakat 3G modeli için sanıyorum aynen yurt dışından alınan cep telefonları gibi IMEI numarasının kaydettirilmesi gerekiyor. Kayıt edildikten sonra hiç bir sorun olacağını sanmıyorum. Ben Türkiye’de olmadığım için ve 3G olanını kullanmadığım için tam bilemiyorum ama mutlaka sorunsuz bir kullanım yolu vardır. Sorularınız için yine yazabilirsiniz.

   Gizem

   Cevap

 17. O zaman IMEI mevzusuyla uÄŸraÅŸmaya çok da gerek yok. Bunun yerine Wi-fi olan modelini almam görece daha mantıklı gibi duruyor. Hem çok daha ucuz hem de 3g mevzusunun Türkiye’deki desteÄŸi biraz sorunlu (çünkü tam 3G desteÄŸi deÄŸil bahsettiÄŸi). Zaten evde internet var ve internet kullanmak istersem muhteÅŸem bir seçenek sayılmaz Kindle. Madem bahsettiÄŸiniz gibi bir mevzu söz konusu, ÅŸu an bana Wifi daha mantıklı geldi. Bu arada size nasıl teÅŸekkür etsem az. Gerçekten bu konuda yaptığınız yardımlara çok ihtiyacım vardı. Bu arada pdf mevzusunda siz de biliyorsunuz ki bütün pdfleri sadece satın almıyoruz. Ä°nternetteki sitelerden de indiriyoruz. Ben de bunları kullanmak açısından Amazon account’ın sorun çıkarabileceÄŸini düşünüyordum. Ondan böyle bir soru yönelttim size. Yani internetten indirdiÄŸiniz pdfleri kullanmanızda sorun yaratmıyor. Mesela library.nu kullandınız mı? Benim çok kullandığım sitelerden biridir de ondan sordum. Hani hep kindle’ı amazon’un cihaz deÄŸil de kitap satmak için yaptığını düşündüm ve bu yüzden biraz uzak durdum. TeÅŸekkürler. Bunları da cevaplarsanız herhalde daha başınızı ÅŸiÅŸirmem. Çok saÄŸolun.

  Cevap

  • Yardımcı olabildiÄŸime çok sevindim. Ben de yalnızca kitap satın almadım, internetten bulduÄŸum pdf’ler de oldu. Onlardan genellikle roman gibi düz yazı olanlar sorunsuz okunuyor ama fizik matematik gibi kitaplarda çok fazla sembol olduÄŸu için onların kaliteli olmayanları düzgün görüntülenemeyebiliyor, satırlar kayıyor vs. Bu biraz pdf’ine baÄŸlı tabi. Kindle aynı zamanda pdf’leri kendi formatına da çevirip okuyabiliyor, oradan alınacak sonuç da yine pdf’in iyi olup olmadığına baÄŸlı. EÄŸer nasıl görüneceÄŸini merak ettiÄŸiniz spesifik bir dosya varsa, ya da çoÄŸunlukla okuduÄŸunuz ÅŸeylerin Kindle’da nasıl görüneceÄŸini merak ediyorsanız benim email adresime (gizemakkan@gmail.com) bir kaç örnek dosya gönderebilirsiniz. Onları sizin için Kindle’a yükleyip nasıl göründüklerine bakabilirim. Böylelikle eÄŸer Kindle almayı düşünüyorsanız, denemiÅŸ ve emin olmuÅŸ olabilirsiniz.

   Cevap

 18. Size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Gerçekten minnettarım. Zaten edebiyat öğrencisi olduğum için bütün meselem metin ağırlıklı pdflerle.

  Cevap

 19. Ben de bir dahaki dönem Erasmus programıyla İsveçe gideceğim. Orda almayı düşünüyorum Kindle ı. Acaba ne kadara aldınız siz?

  Cevap

  • Merhaba,
   Ben Kindle’i (wi-fi) vergi ve posta da dahil 1800 isvec kronuna aldim, bu da yaklasik olarak 450 tl yapiyor. Ne yazik ki vergi biraz fazla.

   Cevap

   • TeÅŸekkür ederim cevabınız için. Bir soru daha sormak istiyorum. Ben bilgisayar mühendisliÄŸi okuyorum. Dolayısıyla pdf den bir sürü kitap okuyorum. Bana Kindle DX i mi yoksa Kindle Wi-Fi mi tavsiye edersiniz?

    Cevap

    • Tekrar merhaba,
     Aralarındaki tek fark fiyatları ve boyutları. DX bana biraz pahalı gelmiÅŸti, diÄŸerinin büyüklüğü de bana yetiyor. Barış da bilgisayar mühendisi, o da senin gibi pek çok kaynak okuyor, ona da sordum, memnun olduÄŸunu söyledi, ama dediÄŸim gibi biraz kiÅŸisel bir tercih, belki sen DX’i daha çok seversin, kesin bir ÅŸey söyleyemiyorum. Pdf olarak da okumak zorunda olmadığın, dökümanları Kindle formatına çevirebildiÄŸin için okumanı çok etkilemez ama.

 20. Kindle Dx bugün ulaÅŸtı, gerçekten de çok şık ve ”iÅŸini tam yapan” bir alet.Büyük boyutlu dahi olsa pdf dosyalarını sıkıntı yaratmadan açıyor.DenildiÄŸi gibi güneÅŸte parlama yapmıyor, menü geçiÅŸleri çok hızlı olmasa da kurtarır.Ä°nternetten bulduÄŸumuz pdfleri sorunsuzca açıyor.Sayfaları sanırım otomatik boyutlandırıyor(muhteÅŸem bir özellik).
  Gizem Hanım Sizden izin alarak yazıyorum yukarıda yorum yazan arkadaş mühendislik kitapları ve programlamayla ilgili kitaplar okuyorsa kindle dx öneririm :))

  Cevap

  • Merhaba Tamer,
   Teşekkür ederim önerin ve yorumun için :) Ben de yazdım aşağıda, biraz kişisel bir tercih, hangisinin iyi olduğunu pek bilemiyorum. DX kullanmadım hiç çünkü. Senin de memnun olmana sevindim. Gerçek kitap hissi veriyor, okumak gerçekten çok eğlenceli. Sana da iyi okumalar diliyorum.

   Cevap

 21. Ben de kullanıyorum. Ekran teknolojisi mükemmel. Hatta bir arkadaşım daha cihazı ilk elimize aldığımızda kaldır şu ekranın üstündeki reklam kağıdını dedi. Hepimiz şaşırdık. Ekranın zaten böyle olduğunu anlatmamız biraz uzun sürdü.

  Bence iki eksiÄŸi var.
  Elinizdeki size ait mevcut pdf dosyalarını özel olarak formatlamanız gerekmesi

  Bir de ekranın mükemmel kalite hissinden dolayı kağıt hissi alıp ekrana dokunmaya çalışmanız. Ekran dokunmatik özellikte olsa çok rahat bir kullanım sunardı.

  Saygılar.

  Cevap

  • Biz de aynen oyle sasirmistik ekranini gorunce.
   Pdf leri Kindle formatina cevirmek cok is degil aslinda. Ben email yoluyla dosya gonderiyorum. Formatini cevirmek icin emailin subject kismina “convert” yazmak yeterli.
   Ekrani dokunmatik olsaydi ayni guzellikle olmazdi diye dusunuyorum. Belki sayfa cevirme hissi icin eglenceli olabilirdi ama :)
   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

   • ama ekran o kadar guzel ki .. nasıl kitabın sayfalarına dokunmak istersin bunda da oyle. EE hazır dokunmuÅŸken sayfa da çevrilsin istiyorsun.

    Saygılar.

    Cevap

    • Bu arada soyadına ek olarak mekatronik alanında çalışıyor olmamız da ilginç bir tesadüf.
     Saygılar

    • aa evet çok ilginç. bu soyadına sahip ve bu alanda çalışan çok insan yok çünkü :)

 22. Selamlar,
  Kindle e- book’ ları, iphone’da (veya iPad’de ) okunabiliyor mu acaba ? Bilgisi olan var mı teÅŸekkürler.

  Cevap

  • Evet okunabiliyor. iPad, iPhone ve hatta PC için de kindle kitaplarını okuyabilmek için orjinal uygulamalar mevcut.

   Cevap

 23. merhaba. yazınız gerçekten çok güzel olmuÅŸ. o kadar ki, kindle almak konusunda düşünceleri olan; “alayım güzel cihaz…”, “yok yok, eksikleri vardır ÅŸimdi bunun, piÅŸman oluruz!”, “ama çok fonksiyonel gözüküyor…” deyip o siteden bu siteye koÅŸan; google’a “kindle almak” yazan; benim gibileri için bilgilendirici, soru iÅŸaretlerini giderici bir yazı olmuÅŸ, teÅŸekkürler!..
  ben de yorumları ve sorularıyla cihazın daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunan site ziyaretçileri gibi bir soru sormak istiyorum:
  Kindle’da kitap okurken not almak gibi iÅŸlevler için kullanılan klavyesi, bağımsız notlar almak için kullanılabilir mi? Yani cihazım yanımda iken birÅŸeyler “karalayabilir miyim”?
  Tekrar teÅŸekkürler…

  Cevap

  • Merhaba,
   Oncelikle cok tesekkur ederim guzel yorumlariniz icin. Yazimi begendigmenize ve faydali bulmaniza cok sevindim. Sorunuzun cevabina gelirsek, teorik olarak not almak mumkun ama pek pratik degil. Kitap okunurken alinan notlar o kitabin uzerine aliniyor ve o kitapta saklaniyor. Ayrica bir not defteri gibi uygulamasi yok. Kindle’i sadece kitap okuma araci olarak tasarlamislar ama kitap okurken de kisa notlar almak, satirlarin altini cizmek gibi eglenceli ozellikler koymuslar. Dediginiz gibi bir uygulama olsa ise yarardi kesin, ama o klavyeyle not almak pek pratik olmayabilirdi. Umarim yardimci olabilmisimdir.
   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

 24. ben de diyordum bu kindle uzantılı mail ne işe yarar :))
  İşyerindeki yazıcının mail gönderebilme özelliği var. Ofis dışında iken bir dokuman ihtiyacım olduğunda artık maille alabilirim. Teşekkür ederim.

  Cevap

  • Ne guzel yazimin ise yaramasi :) iyi okumalar diliyorum size…
   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

 25. merhaba,
  Bende kindle dx internatıonal kullanıcısıyım.küzel bir tanıtım yapmışsınız.
  Kindle gayet güzel bir kitap okuyucu bunu dışında ıpodlar gibi birçok özellik beklememeli.,siyahbeyaz özelliğinden dolayı yadırgamamalı, kitapsayfası beyaz,yazılar siyah cihaz bunları gözleri yormadan,beynimizin canına okumada mükemmel aktarıp görevini son derece randımanlı yerine getiriyor. ben işitme engelli oluşumdan dolayı genelde 10 seneden beri derlediğim 250 gb sayısı on binlerceyi bulandönüştürme imkanlı çeşitli formatlarda bilhassa pdf,mobi, e kitaplarımı okumak için dx modelini tercih ettim,dx model bir pdf sayfasını alabiliyor.gayet memnunum .kindle ile tam anlamda 3 g ,wifi internet kullanımı için birazdaha bekleyeceğiz sanırım.

  Cevap

  • Merhaba,
   Çok güzel noktalara değinmişsiniz, Kindle bir kitap okuma aracı, çok da fazla özellik beklenmemeli, çünkü o kadar özellik işin içine girdiğinde amacını yitirebiliyor. Ben de gözlerim yorulmadan, elektronik bir ekrana bakıyormuşum hissi yaşamadan kitap okumayı çok sevdim. Sizin de memnun olmanıza çok sevindim. Yorumlarınız için teşekkürler. İyi okumalar diliyorum.

   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

 26. Cok guzel bir yazi olmus, ellerinize saglik. Siz Turkiye’de mi yasiyorsunuz? Kindle’i Amazon’dan ismarladiginizda Turkiye’deki bir adrese gonderim yapiyorlar mi? Peki en onemlisi content (yani kitap), Amerika’daki her kindle kitabi Turkiye’den de satin alabiliyor musunuz?

  Cevap

  • Merhaba,
   Tesekkur ederim. Ben Isvec’te yasiyorum, Amazon’dan buraya siparis vermistim. Amazon’un ne yazik ki Kindle’i Turkiye’ye gondermiyor, fakat bunun icin bazi araci kargo sirketleri oldugunu duydum. Onlar da biraz komisyon aliyorlarmis. Kitap konusunda da Amazon’dan her kitabi satin alabilirsiniz. Bunun disinda bazi pdf dosyalari da Kindle’da gayet rahat okunuyor. Umarim sorularinizi cevaplayabilmisimdir.
   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

 27. gizem hanim cok sagolun paylasiminiz icin bende yigenim icin bir kindle almak istiyorum ben londrada yasiyorum siz kullaniyorsunuz ve cok memnun oldugunuzu gordum. ben bunu londradan kendime alip turkiyede kullanilmasinda sorun oluyormu olmamasi icin ne yapmaliyim? ayrica kitaplari nereden temin ediyorsunuz? siz turkiyede mi kullaniyorsunuz gumruk islemi varmi? onediginiz bir marka varmi sanirim amazon en iyisi bu konuda birde hicmi sorunu yok sizce? yardiminiz ve vereceginiz cevap icin simdiden tesekkurler..

  Cevap

  • Merhaba ErdoÄŸan Bey,
   Ben Ä°sveç’te yaşıyorum, Ä°sveç’e sipariÅŸ vermiÅŸtim Amazon’dan. Türkiye’de yaÅŸayan babam için de bir tane alıp ona hediye ettim. Nerede kullanıldığının hiç önemi yok. O da sorunsuz bir ÅŸekilde kullanıyor. Amazon zaten Türkiye’ye direk göndermediÄŸi için sizin Londra’dan alıp Türkiye’ye götürmeniz çok daha iyi olur. Ä°ngiltere’deki Amazon’dan alacağınız için gümrük sorunu da olmaz.
   Ben çok memnunum, en iyilerinden biri Amazon. Biraz beklentiye baÄŸlı ama sadece kitap okumak ve bunu da gerçek kitaba en yakın ÅŸekilde yapmak için Amazon Kindle’ı öneririm. Umarım yardımcı olabilmiÅŸimdir.
   Ä°yi okumalar,
   Gizem

   Cevap

 28. Merhabalar Kindle’ı arkadaşım aracılığıyla Amerika’dan aldım. Pdf formatında elimde olan kitapları Kindle formatına nasıl çevirebilirim?
  Ä°nternet gazetelerinde sonra okumak istediÄŸim makaleleri
  Kindle’a mail yoluyla nasıl gönderebilirim?

  Cevap

  • Merhaba,
   Hayirli olsun Kindle’iniz. Oncelikle, Amazon’un websitesinden Kindle’iniz icin kisisel bir email adresi almaniz gerekiyor. Bu email adresini Kindle’iniza email yoluyla dosya gonderirken kullaniyorsunuz. Bu email adresine dosya gonderirken ‘konu’ kismina “convert” yazarsaniz, Kindle bu dosyalari kendi formatina cevirerek kaydediyor.
   Makaleler icin de Instapaper adli uygulamayi kullanabilrisiniz.
   Iyi okumalar!

   Cevap

 29. Selamlar Gizem,
  Ben de anneme hediye olarak almayi dusunuyorum ne zamandir.
  Turkce e-kitap satin almak ya da pdf olarak yuklemek mumkun mu biliyor musun? Turkiye’de online kitap ne kadar yaygin bilmiyorum hic, o yuzden bir turlu karar veremedim.
  -canturk

  Cevap

  • Merhaba,
   Kindle harika bir hediye bence. Turkce kitap bulmak Ingilizce kitap bulmak kadar kolay degil malesef. Pdf olarak da yuklemek mumkun, ama bazi pdf ler cok guzel gorunmuyor ekranda. Bunlari Kindle formatina cevirip okumak da mumkun. Bu piyasa gelismekte oldugu icin yakin zamanda cok daha fazla secenek bulunacagindan eminim.
   Iyi okumalar,
   gizem

   Cevap

 30. Merhabalar internette okumak istediÄŸimiz makaleleri kindle’a mail yoluyla göndermek için ücret ödememiz mi gerekiyor? Ãœcretsiz ise eÄŸer ayarları nasıl yapabileceÄŸimizi anlatan bir link gönderebilir misiniz?

  Cevap

 31. merhabalar
  Yazılanları heyacan ve hayretle okuyorum.Bana da bır akrabam kendi kindle ını verdi.Kendisi yurtdışında yaşıyor ben se Türkiye deyim ve kindle da mevcut 3 kitabı okudum , burdan internete bağlanamadığım için başka da bir şey yapamıyorum.Lütfen yardım edin.

  Cevap

  • Merhaba Funda,
   Attigin emaile cevap yaziyorum, oradan takip edebilirsin.

   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

 32. Yorumlarda kindle cihazımı edindikten sonra en büyük sorunun tükçe kitap edinmek olduğunu görüyorum.arzu edenler cizgiliforum.com sitesi ücretsiz üyelik>şu yönerge ile e kitaplar>katagori dışı>mobi format kitaplar bölümünde mevcut yüzlerce mobi kitapları indirip okuyabilir.
  kindle dx edineli 6 ay oluyor ben çok memnunun zamanım müsaitse 300 sayfalık bir kitabı hiç göz baş ağrısı çekmeden okuyabiliyorum.Bilgisayar ekranında lsa 10 sayfa okudummu paydostu.
  esen kalın

  Cevap

  • Merhaba,
   Yorumunuz için teÅŸekkürler. DediÄŸiniz gibi Kindle’ın ekranı hiç göz yormuyor, benim de en sevdiÄŸim özelliÄŸi bu.

   Ä°yi okumalar,
   Gizem

   Cevap

 33. gizem hanım bana da eşim doğum günü hediyesi olarak kindle almış sağolsun.ancak aradan 3 ay geçmesine rağmen hala aktif olarak kullanamıyorum.idfix ten aldığımız kitaplar açılmadı.internetteki birçok sitede dev pdf arşivi diye konulan linkler bizi istediğimiz sonuca götüremedi genelde virüs problemi yaşıyoruz.sizin tavsiye edebileceğiniz türkçe pdf kitap indirebileceğimiz bir adres var mı veya elinizdeki kitapları paylaşabilirmisiniz şimdiden teşekkürler.

  Cevap

  • Merhaba Yasemin Hanım,
   Çok güzel bir hediye almış eşiniz. Şimdiye kadar çok verimli kullanamamışsınız ama umarım bundan sonra daha sık kullanır ve seversiniz. Email adresinize detaylı bir mail atıyorum.
   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

  • Merhaba Yasemin Hanım,
   idefix’ten aldığınız kitapları Kindle’da okumanız için size yardımcı olabilirim.
   Gizem Hanım, e-posta adresimi buradan vermemde bir sakınca olur mu?

   Cevap

   • Merhaba,
    Tabi ki yazabilirsiniz, bir sakıncası yok. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

    Sevgiler,
    Gizem

    Cevap

 34. Gizem hanim
  Bir ay önce amozon dan kindle aldım.Türkiye de kullanım ve kitap satın almada problem yaşıyorum.Türkiye de hangi e kitap sitelerinden kitap alırsak problemsiz indirebiliriz.amozandan satın alınamıyor
  Bilgiler için şimdiden teşekkürler

  Cevap

  • Merhaba,

   Ben Türkiye’de olmadığım için direk olarak bu problemle karşılaÅŸmadım, o yüzden de size iyi yardımcı olamayabilirim. Fakat yukarıda aynı konuyla ilgili bir diyalog geçti, Emre bey bu konuda yardımcı olabileceÄŸini yazdı. O email adresini yazdığı zaman ona danışırsanız daha iyi bir sonuç alabilirsiniz sanıyorum.

   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

 35. amazon kindlenin vifi özelliği kullanılabilirken,3g özelliği gerçek amerika adresli ve vatandaşlığına sahip olunmadığı sürece mümkün görünmüyor,ne zamanki amazon kindle cihazına sahip Türkiyeyi ve Türkiye vatandaşlarını resmen tanıyarak 3 g ağı kapsamına dahil etti, o zaman hep birden gerekli kayıtları yaptırarak kindlenin 3 g izelliğini kullanabileceğiz.
  Amazon kindlenin kendi kitapları kindle cihazının tanıdığı formatlar olup gayet güzel okunur,ne varki tamamı ingilizcedir.PDF format kitap vs kindle okunabilir,Calibre programıyla şu veya bu şekilde internet ortamından edindiğimiz legal e kitaplar kindlede okunabilecek formatlara çevrilebilmektedir.
  PDF formatlı kitapların bazıları drm koruması olduğundan drm koruması kaldırılmazsa kindlede okunamadığı gibi calibre programında farklı formatlara vevrilmesi mümkün olmamaktadır. bu durumdan drm kırıcı programlar vardır.Legal e kitaplar gibi pdf kitaplarım drm özelliğini kırma yasak olduğundan risklidir.
  Yasal olarak Türkiyede bildiğim 2 yayınevinin Türkçe e kitapları vardır satın alıp kullanmadım.
  esen kalın

  Cevap

 36. verdıgınız bılgıler ıcın tesekkurler bır yerde gormustum tum yorumlara bakamadım ama varsada soylersenız memnun olurum bu kındle larda kıtap yazıp paylasım yapıyormussun ve herkes para ıle alabılıyormus bunun nasıl oldugunu bılıyor musunuz? bırde benım pdf dosyalarım cekılen fotograflardan olusuyor yazıyla degıl acaba onu acar mı? ınternet sıtesınden ındırmıstım. tesekkurler…

  Cevap

  • Merhaba,

   Bu kitap yazip paylasma isini pek bilmiyorum acikcasi, eger bir sey duyarsam yazarim mutlaka. Bireysel olarak kitaplarinizi pazarlayabileceginiz bir market yok bildigim kadariyla. Bir kitabi e-book yapip Amazon’a koymak da profesyonel bir is olsa gerek.
   Kindle pdf okuyabiliyor, resimlerde bir sorun olacagini hic sanmiyorum, denemekte fayda var. Iyi okumalar!

   Gizem

   Cevap

 37. Merhaba Murat Bey,
  Bende kindle dx kullanıcısıyım, gizem hanım görüş bildirmiş eklenti yapmayı uygun gördüm.
  Kişilerce yazılmış e kitapların amazonda yayınlanması ,bundan para kazanılması uzunca bir süreç,populler ve ilgi çekecek bir konu ise mümkündür,kitap amazona sunulur,bir bekleme sürecinde yayınlanıp yayınlanmayacağına karar verilir,yayınlanacaksa size destek verilir.Büyük ihtimalle yazdığınız kitap ingilizce olmalı,türkçede olur ama 100 kişiye satılır buda masrafı çıkarmaz.Amazonda yayınlanmasını düşündüğünüz eseriniz varsa ,satılacağından güveniniz varsa hiç çekinmeyin çalın amazonun kapısını.
  Kindlede 3 ana dosya vardır döküman,müzik,resim bu kunda resim,yazı ,müzik dosyalarımız sıkıştırılmış rar dosya ise bu dosyaları rardan çıkarırız.kindleye yükleriz.
  Resimini çektiğimiz kitap sayfaları dosyası sıkıştırılmış rar ise rardan çıkarıp kindle picture sayfasına yükleriz .kindleyi açarak okuruz.Resim formatındaki kitap sayfalarını programlar yardımı ile PDF yapmak,kindlede okumakta mümkün.
  esen kalın .
  muharrem semerci

  Cevap

 38. merhabalar, bende bunu almak istiyorum ancak ne kadar geleceğinden emin değilim. sitesinde 139$ yazıyor ancak vergilerini bilmiyorum bile ve kılıfta geleceğine göre bu bize pahalıya patlamasın?

  Cevap

  • Türkiye’den alış fiyatını bilmiyorum açıkçası. Amazon’un Türkiye’ye direk yollamadığını, bunu aracı firmalarla halletmeniz gerektiÄŸini biliyorum, öyle olunca da daha pahalıya geliyor komisyon aldıkları için.

   Cevap

 39. herkeze merhaba ben yeni kindle fire aldım ama film.kitap ve uygulama indiremiyorum oyun ind. çalıştığımda ( the amazon appstore is not yet available in your region) film ind çalıştığımda (this video cannot be downloaded at this time.Please try again) bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  Cevap

 40. Pingback: 12 Ekim – Kindle « Ayhanlar nerede ne yapıyor?

 41. Merhaba,
  Kindle touch bugun elime ulasti cok mutlu oldum ancak, storeden kitap satin almak istedigimde ” currently unavalaible” seklinde ysziyor. Nedeni hakkinda bilginiz var mi ?

  Cevap

  • Merhaba,
   Bu konuda bir bilgim yok, bir sure sonra tekrar denemenizde fayda var.

   Cevap

 42. Bende gecen gün amerika dan gelen bir arkadaşımda gordum cihazı.. ekranı gorunce gercek mi diye elledim.. :) çok başarılı bir tasarım.. oldukça da pratik.. yuzlerce kitap bir arada.. arkadasım cihaza turkce veya ingilizce kitaplar yuklemisti.. bende internetten araştırmaya baslayınca sitenizi buldum.. Elinize sağlık. çok güzel ve acıklayıcı bir sayfa olmus.. bende almayı düşünüyorum.. hem kendime hemde kitap okumayı seven yeğenime..

  Cevap

 43. Selamlar,

  Benim de aynisindan var. Fakat bir sure once usb baglantisini tanimamaya ve kendi kendine acilip kapanmaya basladi. Sonra bilgisayara takiliyken ve tanidigi sirada bicimlendirdim. (Her zaman tanimiyor cunku) Boyle bir durumda ne yapabilirim acaba?

  Sorunun nedeninin iki seyden oldugunu dusunuyorum.
  1-Sarj ederken yerdeydi ve yan taraftaki kitapliktan ustune kitaplar dustu.
  2.Ä°cinde grafiklerin ve resimlerin oldugu 160 mb’lik bir kitap yukledim ki renkli oldugu icin siyah beyaz tasarlanmis urunde sorun olusturdugunu dusundum.

  Cevap

 44. Merhaba gizem,
  Yazıların sayfan ve bilgilendirmen icin çok teşekkürler.
  Gecen ay yeÄŸenime USD den bir kindle geldi.
  İstanbuldan account almaya çalıştığımızda bir USD adresi ve kredikarti bilgisi istiyor. ( ülke sorunu var)
  Biz yeni download lar icin nasil account alabiliriz.
  Lütfen bu konuda yardımcı olurmusun?
  Teşekkürler.

  Cevap

 45. Merhaba, mezuniyet hediyesi olarak US’den gelen akrabalarım bana kindle touch hediye etti ben de büyük bir hevesle kabul ettim ama amazondan kitap indiremiyorum sorun ise adresin/yaÅŸadığım yerin Türkiye olması. Benim gibi böyle baÅŸka sorun yaÅŸayan var mı? Nasıl çözebilirim bu problemi?????? Çok üzgünümmmmm :(((

  Cevap

  • Sanırım amazon’dan hediye çeki alıp daha sonra bu hediye çeki ile kitap indirebilirsiniz. Belki bunun için adresi amerikada gözüken ayrı bir hesap açıp hediye çekini buradan kendinize göndermeniz gerekebilir.

   Cevap

 46. Merhabalar Gizem,
  Blog’una kindle ile yaptığım araÅŸtırmalar sırasında rastladım. Sorulan sorular ve senin cevaplarının oldukça yardımı oldu. TeÅŸekkürler.
  Ben de kitap kokusu olmadan okuyamam, sayfalarına dokunmadan yapamam diyenlerdendim. On gün önce kindle dx’im geldi. yaklaşık 150 kitap yükledim. kindle sürekli elimin altında. Ä°lk olarak kitap okumak benim için çok pratikleÅŸti. Otururken ya da yüz üstü yatarken sayfa deÄŸiÅŸtirme dışında kitap gibi sürekli tutmanız gerekmiyor. Åžu anda üçüncü kitaba baÅŸladım.
  Sözlüğü var, dilerseniz tercihe göre bir abimiz veya ablamız kitabı sizin için okumak üzere hazır ve nazır bekliyorlar kindle’ın içinde.
  Kindle kitabın verdiği keyfi vermez diyordum eskiden, şimdi tam tersini söylüyorum.

  Cevap

 47. bende kindle fire veya touch almayı planlıyorum ama kitap satın almayı çok ekonomik bulmadım.Ãœcretsiz olarak amazondan yada baÅŸka sitelerden kindle’a nasıl kitap indiriliyor ?

  Cevap

 48. Ben Kindle almayı düşünüyorum ama bazı sorularım var. Kindle sadece İngilizce mi yoksa Türkçe de olabiliyor mu? Ve Türkçe kitap indirilebilir mi?

  Cevap

  • Merhaba, bu sorularin cevaplarindan ben de emin degilim. ‘Kindle dil secenekleri’ diye arastirirsan bir sonuc cikabilir. Turkce kitap da okumak mumkun.

   Cevap

 49. Ben kac zamandir arastiriyorum ama bulamiyorum bu cihaza turkce kitap yukleyebiliyo muyuz

  Cevap

 50. Benim en büyük sorunum kindle’ı bilgisayara taktığımda ÅŸarj oluyor diye gösteriyor ve kindle bilgisayarda gözükmüyor.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevap

 51. Selam,
  Bu yazi bana cok yardimci oldu, tesekkurler!
  Ben de Londra’da yasiyorum ama Turkce kitaplari indirmekte sikinti yasiyordum, velhasil google search aramasi sizin blogunuza yonlendirdi! Well-done google ve ilginc de bir tesaduf, ben Baris’in kardesi Zeynebin eski ev arkadasiyim, Istanbul’dan :) Gorusuyorsaniz selam soyleyin kendisini cok ozledim :))
  Cok sevgiler xx

  Cevap

  • Merhaba! Baris da Zeynep de cok selam soyluyorlar :) Yakinmisiz, her zaman bekleriz Cambridge’e, sevgiler!

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.