Yazı
0 yorum

Nutella Mus, Peynirli Pay ve Kızlarla Haftasonu

Cuma akşamı kız arkadaşlarım Livia, Jordanka ve Yafen’i yemeğe çağırdım. Hep birlikte bir şeyler yapmayalı uzun zaman olmuştu. Barış da burada yokken kız kıza vakit geçirmek güzel olur diye düşündüm. Livia her zaman harika yemekler yaptığı için yemek konusunda ondan yardım aldım ve beyaz peynirli pay yapmaya karar verdik. Yemeği nasıl olsa Livia’yla yapacağım için onlar gelmeden tatlı hazırlasam iyi olur diye düşündüm. Dünyanın yapması en kolay tatlılarından biri olan “Nutella’lı Mus” u hayal ederek tüm iş gününü öyle geçirdim ve eve gitmeden markete uğradım. Mus sadece Nutella ve çırpılmış kremadan oluşuyor, bunlarla birlikte çilek, ahududu gibi donmuş meyveler de aldım. Eve gelip biraz temizlik yaptıktan sonra tatlıyı yapmaya başladım. Kremayı mikserle yaklaşık 10 dakika çırpmama rağmen hiç bir katılaşma belirtisi göremeyip yanlış krema aldığımı farkettim. Normal çırpmalık kremaların yağ oranı %40 olduğu için, ben %15 yağ oranı olan başka bir krema görünce hemen “ne kadar az kalori, o kadar iyi” diyip ona sarılmıştım, fakat aldığım krema yemeklik kremaymış. Hemen panikle Jordanka ve Yafen’i arayıp, gelmelerine iki durak kala onları tramvaydan indirip krema aldırdım :)

O sırada Livia da gelip benim paniğimi görünce “yemeği ben hallederim” dedi. Ben Jordanka ve Yafen’den kremayı alıp tatlıyı yapana kadar Livia payın içini hazırlamıştı bile. Dediğim gibi, yukarda gördüğünüz fotoğraftaki tatlı krema ve nutelladan oluşuyor. İkisini iyice çırptıktan sonra küçük kaselere koyup buz dolabında iyice soğuttum.

Payın tarifi de Livia’dan, ama hatırladığım kadarıyla anlatabilirim. Küçük küçük doğramış beyaz peynir, siyah zeytin, domates, soğan ve yumurta bir kapta karıştırılıyor. Daha sonra bu karışım büyükçe bir milföy hamurunun ortasına konup, hamurun kenarları karışımın üzerine doğru katlanıyor. Hazırlanan pay fırında yarım saat kadar pişiriliyor. Hem çok lezzetli, hem de yapması çok kolay bir yemek. Barış geldiği zaman ona da yapma sözü verdim. Umarım Livia’nın yaptığı gibi yapabilirm.

Yemekle birlikte Jordanka’nın hazırladığı votkalı kokteylleri içtik ve bir ağızdan sohbet ettik :) Film de izlesek güzel olur diye düşünüp Barış’ın gitmeden önce sıkılmayıp izleyeyim diye bıraktığı filmlerden ‘Love and Other Drugs‘ı seçtik. Tam günün önemine uygun, kız kıza izlenecek romantik bir filmdi. Normalde bu tarz filmleri pek sevmesem de, o gece için daha güzel bir film olamazdı :) Arada filmi durdurup şu an hatıramadığım, o an için çok önemli olan kritikler bile yaptık. Molalardan birinde de tatlılarımıza saldırdık. Musun yanında marketten aldığım meyveler de çok iyi gitti. Nutella’lı musu denemek isterseniz meyveyle yemenizi tavsiye ederim.

Filmden sonra biraz daha sohbet ettik. Saat geç olmuştu, dışarısı da -10 derece civarındaydı, “gitmeyin, burda kalın bu gece” dedim, hepsi kabul etti :) Erkek arkadaşlarını arayıp gelmeyeceklerini haber verdiler. Sanırım çocuklar biraz şaşırdı, çünkü daha önce hiç yapmamıştık bunu. İnanılmaz eğlendik! Onlar kalmaya karar verdikten sonra kanepeyi açıp yatak haline getirdik, pijama niyetine bir şeyler giydik ve gece 2:30’a kadar monopoli oynadık. Uzun zamandır sadece kızlarla böyle eğlenceli vakit geçirmemiştim.

Hepimiz çalışıyor olduğumuz için, o hafta içlerinin verdiği yetişkin insan disipliniyle, geç yatmış olmamıza rağmen mantıklı bir saatte aynı anda uyandık :) Jordanka kahve içmeden uyanamadığı için Türk kahvesi yapacağını söyledi ve içip içmeyeceğimizi sordu. Daha önce Türk kahvesini hiç denemedikleri için Yafen ve Livia da içmeye karar verince ben de içeyim dedim. Kahvaltı öncesi kahvelerimizi içtik ve ben onlara fal baktım. Fal bakmayı pek bilmem, ama bir şeyler uydurdum ve çok hoşlarına gitti uydurduklarım. Benim fincanıma da her biri bir kaç yorum yaptı.

Kahvaltı işini de süper yetenekli Livia ele alıp harika muffinler pişirdi. Akşam çok yemiş olmamıza rağmen muffinlerin kokusu bizi cezbetti, fırından çıkar çıkmaz saldırdık.

Onlar gitmeden önce, her boş vaktimizde yaptığımız gibi, önümüzdeki tatil günlerinde nerelere gitsek diye düşünüp, internetten hava yolu şirketleri ve haritalara bakıp hayallere daldık. Tatil günlerini henüz bilmiyoruz ama gelecek haftasonu yine böyle toplanalım diye düşündük. Yorgan ve yastıkları toplayıp bir yere kaldırdık, muhtemelen gelecek haftasonu da kullanmamız gerekecek :)

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.