Yazı
1 Yorum

Livia’nın Doktora Kutlaması

Livia beş senelik yoğun çalışmanın ardından geçtiğimiz hafta tezini sunup ‘doktor’ ünvanını aldı. İsveç geleneği olarak bunun büyük bir partiyle kutlanması gerekiyordu, biz de bunu layığıyla yerine getirdik :)

Aylar öncesinden Livia bir yandan teziyle ilgilenirken, bir yandan da parti telaşına düşmüştü. Partiden bir kaç gün önce İtalya’dan ailesi geldi, beraber şişe şişe şarap ve tatlı servisiyle içmek için likör alışverişi yaptık. Cumartesi günü partinin olacağı yere erkenden gidip 85 kişi için hazırlıklara başladık. Bomboş salonda bir tarafa istiflenmiş masaları indirip, açıp, istediğimiz düzende yerleştirdik. Sonra sandalyeler, sonra kağıt masa örtüleri, sonra Livia’nın annesinin günlerce uğraşıp hazırladığı masa süsleri ve peçeteler…

phd_pary_1

phd_pary_2
(ilk iş beyaz şarapları ve biraları buz dolabına istifledik)

phd_pary_3

Yemek kısmına yardım etmek üzere önceden sözleştiğimiz, kendi catering şirketini yürüten Anders de bizimle aynı anda işe koyulup mutfak kısmında yemekleri hazırlamaya başladı.

Biz de masa hazırlıklarını tamamladıktan sonra, kiraladığımız yerin dolaplarındaki kullanabileceğimiz tabak, bardak, çatal ve bıçakların temizliğini kontrol edip, gerekiyorsa onları temizleyip tek tek sofra düzeninde dizmeye devam ettik. Yafen bu temizlik işiyle ilgilenirken, Jordanka içki şişelerini diziyor, Barış Andersle yemekler hakkında sohbet ediyor, Livia telefonlara cevap veriyor, Livia’nın babası İtalya’dan özel olarak getirdiği salam ve peynirleri doğruyor, Livia’nın annesi de etrafta intizamı sağlamaya çalışıyor, bense fotoğraf çekip herkesin çalışmasına mani oluyordum :)

phd_pary_4

phd_pary_5

Üç saatlik bir hazırlık aşaması sonunda her şey yerli yerindeydi. Davetlilerin gelmesine bir saat kalmıştı ve bizim artık hazırlanmaya başlamamız gerekiyordu. Mekanın girişindeki aynayı ve tuvaletleri kullanarak, birbirimize yardım ederek saçımızı ve makyajımızı yaptık, elbiselerimizi giydik. İlk konuklar gelmeye başladığında hepimiz hazırdık.

phd_pary_6

Işıkları kısıp, müziği başlatınca, gitgide kalabalıklaşan ortam bambaşka göründü. Bunu biz mi yaptık diye şaşırıp kaldık. İçeri giren misafirleri karşılama kokteylleri bekliyordu. Benim de bu sırada Chalmers Universitesi’nde yüksek lisans yaparken tanıştığım, bir süredir görmediğim arkadaşlarımla sohbet etme fırsatım oldu. Sonrasında Livia’nın ayarladığı oturma düzeninde yerlerimizi bulup masamıza yerleştik. Saatlerdir yemekleri hazırlayan ve mutfağın önündeki iki masaya açık büfe olarak dizen Anders söz alıp yemekleri tanıttı. Yemeklerin detaylarını İsveççe ve İngilizce anlatırken İtalyan bir misafirden de söylediklerini İtalyanca’ya çevirmesini rica etti. Böylelikle en az 8-10 farklı dilden herkes söylediklerini takip edebildi.

Sırayla kalkıp yemeklerimizi aldık ve yemek boyunca masamızdakilerle sohbet ettik. Tatlı kısmına geçtiğimizde Livia’nın danışmanı ve bir kaç yakın arkadaşı söz alıp iyi dileklerini paylaştılar. Biz de aramızdan Jordanka’yı temsilci seçtik. Konuşmalardan sonra yine doktora kutlamasının bir parçası olan, Livia için aldığımız hediyeleri verdik.

Odanın bir köşesinde partiye katılan herkesin istediğini yazıp çizebileceği, Livia’nın o geceden hatıra olarak saklayacağı tuval duruyordu. Ona en yakın masa biz olduğumuz için hemen kalkıp boyamaya başladık :)

phd_pary_8

phd_pary_9

phd_pary_10

Gecenin ilerleyen saatlerinde el birliğiyle masaları toplayıp, sandalyeleri kaldırıp yer açtık. Salon birdenbire büyük bir parti alanına dönüştü; disko topumuz bile vardı! Bir kaç saat boyunca -resmen- çılgınlar gibi dans ettik. Uzun süredir salsa kursuna giden Livia, Meksikalı bir arkadaşımızla dans şovu yaptı. Biz de onlara eşlik etmeye çalıştık.

phd_pary_11

Gece yarısından sonra herkes birer birer veda etmeye başladı. Saat 2 olduğunda yine çekirdek kadro, başbaşa kalmıştık. Bu sefer eğlence sonrası gecenin daha zor kısmı başladı; ortalığı toparlamak.. Temizlik için Livia ertesi günü gelecek birini ayarlamıştı, fakat bulaşıklardan ve her şeyi yerli yerinde bırakmaktan biz sorumluyduk. Seksen beş kişilik tabak, su bardağı, çatal, bıçak, tatlı kaşığı, şarap kadehi, kokteyl kadehi ve ekstra sevis eşyalarını düşününce, yaklaşık altı yüz parça takımı mutfaktaki üç bulaşık makinasını aynı anda çalıştırarak bir kaç seferde yıkadık. Kimimiz büyük parçaları elde yıkarken, kimimiz çöpleri düzenledik, eve geri götürülecek eşyaları toparladık. İsveç’te her işini kendin halletmen gerektiğinin güzel bir örneği oldu bu :)

Saat üç buçuk gibi tüm işleri bitirmiş, yorgunluktan ölüyorduk. On iki saatten fazladır oradaydık, çok çalışmıştık ama çok güzel bir iş çıkarmıştık. Gecenin sonunda, ya da sabah demeliyim, herkes yaptığı işten gururlu ve memnundu, en önemlisi de Livia çok mutluydu!

İsveç’te düğünden bile daha büyük bir olay olan doktora derecesi genelde yemek ve içkinin de dahil olduğu, doktora sahibinin düzenlediği bir geceyle kutlanıyor. Epey yorucu ve masraflı bir iş olsa da, onca yıllık çalışma sonunda yakın arkadaşlarla ve aileyle beraber geçirdiğin unutulmaz bir gece oluyor. Türkiye’de hiç doktora kutlamasına katılmadım. Orada da büyük bir parti mi veriliyor, yoksa yalnızca akademik çevrede küçük bir kutlama mı yapılıyor bilmiyorum. Doktora derecesi alan, veya böyle bir kutlamaya  katılmış olanınız var mı?

1 Yorum

  1. Vaaay! Aferin size, gercekten herkes kendi isini halletsin’in harika bir ornegi olmus. Ellerinize saglik. Ne kadar guzel, sorumluluk bilmek, yapilan herseyin kiymetini bilmek daha nasil hayata gecirilebilir?
    Ilk defa bu kadar buyuk bir doktora kutlamasi gordum. Genelde, bolumde cesitli yemeklerle ve iceceklerle kutlanir, belki arkadas grubu ayrica toplanip sonrasinda kutlamaya giderler.

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.