Yazı
1 Yorum

Livia’nın Doktora Kutlaması

Livia beÅŸ senelik yoÄŸun çalışmanın ardından geçtiÄŸimiz hafta tezini sunup ‘doktor’ ünvanını aldı. Ä°sveç geleneÄŸi olarak bunun büyük bir partiyle kutlanması gerekiyordu, biz de bunu layığıyla yerine getirdik :)

Aylar öncesinden Livia bir yandan teziyle ilgilenirken, bir yandan da parti telaşına düşmüştü. Partiden bir kaç gün önce Ä°talya’dan ailesi geldi, beraber ÅŸiÅŸe ÅŸiÅŸe ÅŸarap ve tatlı servisiyle içmek için likör alışveriÅŸi yaptık. Cumartesi günü partinin olacağı yere erkenden gidip 85 kiÅŸi için hazırlıklara baÅŸladık. BomboÅŸ salonda bir tarafa istiflenmiÅŸ masaları indirip, açıp, istediÄŸimiz düzende yerleÅŸtirdik. Sonra sandalyeler, sonra kağıt masa örtüleri, sonra Livia’nın annesinin günlerce uÄŸraşıp hazırladığı masa süsleri ve peçeteler…

phd_pary_1

phd_pary_2
(ilk iş beyaz şarapları ve biraları buz dolabına istifledik)

phd_pary_3

Yemek kısmına yardım etmek üzere önceden sözleştiğimiz, kendi catering şirketini yürüten Anders de bizimle aynı anda işe koyulup mutfak kısmında yemekleri hazırlamaya başladı.

Biz de masa hazırlıklarını tamamladıktan sonra, kiraladığımız yerin dolaplarındaki kullanabileceÄŸimiz tabak, bardak, çatal ve bıçakların temizliÄŸini kontrol edip, gerekiyorsa onları temizleyip tek tek sofra düzeninde dizmeye devam ettik. Yafen bu temizlik iÅŸiyle ilgilenirken, Jordanka içki ÅŸiÅŸelerini diziyor, Barış Andersle yemekler hakkında sohbet ediyor, Livia telefonlara cevap veriyor, Livia’nın babası Ä°talya’dan özel olarak getirdiÄŸi salam ve peynirleri doÄŸruyor, Livia’nın annesi de etrafta intizamı saÄŸlamaya çalışıyor, bense fotoÄŸraf çekip herkesin çalışmasına mani oluyordum :)

phd_pary_4

phd_pary_5

Üç saatlik bir hazırlık aşaması sonunda her şey yerli yerindeydi. Davetlilerin gelmesine bir saat kalmıştı ve bizim artık hazırlanmaya başlamamız gerekiyordu. Mekanın girişindeki aynayı ve tuvaletleri kullanarak, birbirimize yardım ederek saçımızı ve makyajımızı yaptık, elbiselerimizi giydik. İlk konuklar gelmeye başladığında hepimiz hazırdık.

phd_pary_6

Işıkları kısıp, müziÄŸi baÅŸlatınca, gitgide kalabalıklaÅŸan ortam bambaÅŸka göründü. Bunu biz mi yaptık diye ÅŸaşırıp kaldık. İçeri giren misafirleri karşılama kokteylleri bekliyordu. Benim de bu sırada Chalmers Universitesi’nde yüksek lisans yaparken tanıştığım, bir süredir görmediÄŸim arkadaÅŸlarımla sohbet etme fırsatım oldu. Sonrasında Livia’nın ayarladığı oturma düzeninde yerlerimizi bulup masamıza yerleÅŸtik. Saatlerdir yemekleri hazırlayan ve mutfağın önündeki iki masaya açık büfe olarak dizen Anders söz alıp yemekleri tanıttı. Yemeklerin detaylarını Ä°sveççe ve Ä°ngilizce anlatırken Ä°talyan bir misafirden de söylediklerini Ä°talyanca’ya çevirmesini rica etti. Böylelikle en az 8-10 farklı dilden herkes söylediklerini takip edebildi.

Sırayla kalkıp yemeklerimizi aldık ve yemek boyunca masamızdakilerle sohbet ettik. Tatlı kısmına geçtiÄŸimizde Livia’nın danışmanı ve bir kaç yakın arkadaşı söz alıp iyi dileklerini paylaÅŸtılar. Biz de aramızdan Jordanka’yı temsilci seçtik. KonuÅŸmalardan sonra yine doktora kutlamasının bir parçası olan, Livia için aldığımız hediyeleri verdik.

Odanın bir köşesinde partiye katılan herkesin istediÄŸini yazıp çizebileceÄŸi, Livia’nın o geceden hatıra olarak saklayacağı tuval duruyordu. Ona en yakın masa biz olduÄŸumuz için hemen kalkıp boyamaya baÅŸladık :)

phd_pary_8

phd_pary_9

phd_pary_10

Gecenin ilerleyen saatlerinde el birliğiyle masaları toplayıp, sandalyeleri kaldırıp yer açtık. Salon birdenbire büyük bir parti alanına dönüştü; disko topumuz bile vardı! Bir kaç saat boyunca -resmen- çılgınlar gibi dans ettik. Uzun süredir salsa kursuna giden Livia, Meksikalı bir arkadaşımızla dans şovu yaptı. Biz de onlara eşlik etmeye çalıştık.

phd_pary_11

Gece yarısından sonra herkes birer birer veda etmeye baÅŸladı. Saat 2 olduÄŸunda yine çekirdek kadro, baÅŸbaÅŸa kalmıştık. Bu sefer eÄŸlence sonrası gecenin daha zor kısmı baÅŸladı; ortalığı toparlamak.. Temizlik için Livia ertesi günü gelecek birini ayarlamıştı, fakat bulaşıklardan ve her ÅŸeyi yerli yerinde bırakmaktan biz sorumluyduk. Seksen beÅŸ kiÅŸilik tabak, su bardağı, çatal, bıçak, tatlı kaşığı, ÅŸarap kadehi, kokteyl kadehi ve ekstra sevis eÅŸyalarını düşününce, yaklaşık altı yüz parça takımı mutfaktaki üç bulaşık makinasını aynı anda çalıştırarak bir kaç seferde yıkadık. Kimimiz büyük parçaları elde yıkarken, kimimiz çöpleri düzenledik, eve geri götürülecek eÅŸyaları toparladık. Ä°sveç’te her iÅŸini kendin halletmen gerektiÄŸinin güzel bir örneÄŸi oldu bu :)

Saat üç buçuk gibi tüm işleri bitirmiş, yorgunluktan ölüyorduk. On iki saatten fazladır oradaydık, çok çalışmıştık ama çok güzel bir iş çıkarmıştık. Gecenin sonunda, ya da sabah demeliyim, herkes yaptığı işten gururlu ve memnundu, en önemlisi de Livia çok mutluydu!

Ä°sveç’te düğünden bile daha büyük bir olay olan doktora derecesi genelde yemek ve içkinin de dahil olduÄŸu, doktora sahibinin düzenlediÄŸi bir geceyle kutlanıyor. Epey yorucu ve masraflı bir iÅŸ olsa da, onca yıllık çalışma sonunda yakın arkadaÅŸlarla ve aileyle beraber geçirdiÄŸin unutulmaz bir gece oluyor. Türkiye’de hiç doktora kutlamasına katılmadım. Orada da büyük bir parti mi veriliyor, yoksa yalnızca akademik çevrede küçük bir kutlama mı yapılıyor bilmiyorum. Doktora derecesi alan, veya böyle bir kutlamaya  katılmış olanınız var mı?

1 Yorum

  1. Vaaay! Aferin size, gercekten herkes kendi isini halletsin’in harika bir ornegi olmus. Ellerinize saglik. Ne kadar guzel, sorumluluk bilmek, yapilan herseyin kiymetini bilmek daha nasil hayata gecirilebilir?
    Ilk defa bu kadar buyuk bir doktora kutlamasi gordum. Genelde, bolumde cesitli yemeklerle ve iceceklerle kutlanir, belki arkadas grubu ayrica toplanip sonrasinda kutlamaya giderler.

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.