Yazı
5 yorum

Majorna’da Bit Pazarı

Göteborg’un en sevdiğim, en şahsına münasır bölgelerinden biridir Majorna. Eski yerleşim yerlerinden, o zamanlar işçi sınıfının yaşadığı bir bölgele olan Majorna’da bugün hep gençler, hippiler ve alternatif insanlar oturuyorlar.

Majorna’da her sene bu zamanlar büyük bir bit pazarı (isveççe; loppis, ing; garage sale) düzenleniyor. Majorna insanları evlerinin ve dükkanlarının önlerinde elden çıkarmak istedikleri eşyaları yeni alıcıları için sergiliyorlar.

Biz de bir önceki pazar günü öğlene doğru scooterımıza atlayıp Majorna’ya gittik. Mahallenin tüm sokakları tıklım tıklım doluydu. Scooterımızı bir park yerine park edip gezmeye başladık.

İkinci el eşyaları çok severim. Onların daha önce başka hatıraları olduğunu bilmek, başka yerlerde başka olaylara şahitlik ettiklerini düşünmek bana garip bir huzur veriyor. Bunun yanı sıra piyasada başka yerlerde bulunmalarına imkan olmadığını bilmek de bu eşyaların değerlerini gözümde ayrıca yükseltiyor. O yüzden genellikle alışveriş yaptığım dükkanlar Göteborg’un ara sokaklarında denk geldiğim ikinci el eşya dükkanlarıdır. Barış da bunu bildiği için beni hiç ellemeden Majorna’da hevesimi almamı bekledi :)

Eşya satan insanlar olduğu gibi bir de evlerinde yaptıkları pastaları, kekleri, kahveleri satan insanlar da vardı. Bu fikir biraz dolaşıp acıktıktan sonra daha da mantıklı göründü. Biz de küçük bir çocuğun sattığı keklerden birer dilim alıp gezimize öyle devam ettik.

Fincanların, vazoların, sehpaların, anlamı olmayan yüzlerce eşyanın arasında kendimi kaybettim :) Herşeyi çok beğendim, ama hepsini (ya da örneğin çok beğendiğim bir masayı, sehpayı) almam mümkün olmadığı için, onları alan insanların bir sene sonraki bit pazarında satacaklarının ve bana yeniden alma fırsatı doğacağının hayallerini kurdum :)

Sonuç olarak eve bir eskici dükkanından aldığım ince camdan yapılmış bir şişe (4.5 tl), yaşlı bir amcadan aldığım, üzerinde 1800’lerden kalma tramvay resimlerinin olduğu bir tabak (4 tl), bir kadının evinin önünde sattığı üç tane ince gümüş yüzük (tanesi 1.5 tl) ve Barış’ın beğendiği iki yemek kitabı (tanesi 6 tl) ile döndük :)

Majorna bana cennet gibi bir ortam yaşattı. Bir sonraki ‘loppis’e yanımda çok daha büyük bir çantayla, daha hazırlıklı bir şekilde gideceğim :)

 

5 Yorum

 1. tam benlik bir yermiş orası ya sondan üçüncü resimde gözüme kestirdiklerim bile var yani :D bu arada mist&dust’ı neden ihmal ediyorsun Gizemcim buradan oraya çok malzeme çıkarmış gibi göründü bana :)

  Cevap

  • Duygucum seni de bekleriz seneye :))
   Evet biraz ihmal ettim gibi oldu ama telafi edecegim :)

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.