Yazı
2 yorum

Midsummer

Cuma günü Midsummer’ı kutladık. Kuzey avrupa ülkelerinde kutlanan bu en uzun gün yılın en eğlenceli zamanlarından biri. O gün resmi tatil olduğu için kutlamalar erkenden başlıyor. İnsanlar o gün şehirde değil, kırsal bölgelerde, yazlık evlerinde, bahçelerde, ormanlarda bir araya geliyorlar.

 

İsveç geleneklerine göre öğle yemeği olarak yanında haşlanmış patatesle, hardal veya sarımsak soslu salamura balık yeniyor. Yemek sonrası o bölgenin Midsummer kutlama alanında toplanıyorlar ve ‘Maypole’ denilen çiçeklerle süslenmiş direğin etrafında müziklerle dans ediyorlar. Dans arasında çilekli pastalar yeniliyor, akşam yemeği olarak da mutlaka barbekü yapılıyor.

Tüm bu kutlamaların ilk anından itibaren her ana eşlik eden olmazsa olmazlar bira ve İsveç likörleri. Bu sebeple öğleden itibaren insanlar şarkılar söylemeye ve dans etmeye başlıyorlar :)

midsommar4

Biz o gün kutlama alanlarından biri olan Gunnebo kalesinin bahçesine gittik. İsveç’te normal zamanlarda rastlaması güç bir kalabalık vardı. Herkes piknik örtülerini sermiş, bahsettiğim yiyeceklerle içkilerini içiyorlardı. Alanda bir de çay, kahve ve kurabiyeler satan bir çadır kuruluydu.

midsommar1
Kale girişinde insanları müzikle karşılayan bir grup

Başka bir çadırda ise müzik yapan bir grup vardı. Bu grubun eşliğinde bazen İsveç geleneksel dansları, bazen de direğin etrafında dans etmek için uygun şarkılar çalıyordu.

midsommar5

midsommar6

midsommar3

midsommar7

midsommar2

İnsanlar bu güzel güneşli günde, hiç olmadıkları kadar mutlu görünüyorlardı. Böyle zamanlarda hep olduğu gibi yine İsveç bize dünyanın en güzel yeri gibi göründü. Sonra hatırlamak istemediğimiz kış ayları aklımıza gelince bu düşünceleri kafamızdan atıp günün tadını çıkarmaya devam ettik, direğin etrafında ‘küçük kurbağa’ şarkısı eşliğinde zıplamaya başladık..

İsveç’teki ‘Midsommar’ geleneklerini merak ediyorsanız bu linkteki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

 

2 Yorum

  1. şu an içinde bulunduğumuz durumları düşündüm de, ne kadar şanslısınız orda yaşadığınız için, çok imrenilesi :)

    blogunuz çok güzel, her zaman okuyorum, sevgiler…

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.