Yazı
0 yorum

Noa Gym’de Pilates

Daha önce Yüzmemania ile ilgili yazımda, yüzme antrenörü Taha Engin ile blogum sayesinde tanıştığımdan bahsetmiştim. Taha’yla o zamandan beri sık sık yazışıyoruz. Yüzme antrenörlüğünün yanı sıra fitness eğitmenliği de yaptığı için şu ana kadar ona pilates ve yogayla ilgili yüzlerce soru sordum :)

İstanbul’a geleceğimi duyunca beni eğitmen olarak çalıştığı Noa Gym Galata‘ya davet etti. Hem Taha’yla görüşüp sohbet etmek hem de ondan bir şeyler öğrenmek için bu nazik daveti mutlulukla kabul ettim, hatta peşime o hafta benim için işten izin almış olan Ezgi’yi de kattım :)

Antrenmana başlamadan önce Taha bize pilatesin ilkelerinden ve pilates yaparken en çok nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsetti. Teorik bilginin ardından ısınma hareketlerine geçtik. Ezgi de ben de birkaç senedir düzenli pilates yaptığımız için antrenmanda genel olarak çok zorlanmadık. Fakat ikimiz de bugüne kadar yalnızca mat, lastik ve topla pilates yaptığımız için diğer aletleri kullanmaya pek alışkın değildik. Joseph Pilates adını verdiği bu disiplini, fitness hareketlerini temel ilkelere bağlayarak, yatak ve koltuktan bozma kendi geliştirdiği aletler yardımıyla, askerler ve dansçıları rehabilite etme amacıyla geliştirmiş. Nefes alıp verme, konsantrasyon, akıcı ve yavaş hareket etme, vücut merkezine odaklanma, kontrol gibi prensiplerin pilatesin fitness’la arasındaki en büyük farklar olduğunu da Taha’dan öğrendik.

noa gym_galata_02

Zaman ilerledikçe vücudumuz ağırlaştı, hareketler zorlaştı -ya da bize öyle geldi :) Yine de en zorlu hareketleri bile sabırla tamamladık. Bu sırada Taha da bize olan inancını kaybetmedi :)

noa gym_galata_03

Neredeyse iki saat süren antrenmanı tamamladıktan sonra Taha bize gym’i gezdirdi ve ders programlarıyla ilgili bilgiler verdi. Uzun süredir burada çalıştığı için Galata’nın nabzının nasıl attığını, galeri açılışları veya sergilerin gym’deki dersleri nasıl etkilediğini direk gözlemleyebildiğini, burayı nasıl ‘bir mahalle’ olarak gördüğünü, gelen herkesi yakından tanıma şansı bulduğu için işini çok severek yaptığını anlattı.

noa gym_galata_04

noa gym_galata_05

Galata Kulesi’ne bir kaç dakika yürüme mesafesinde, eski bir ara sokaktaki Noa Gym, o bölgede yaşayanlar veya çalışanlar için düzenli spor yapmaya teşvik edici çok iyi bir fırsat. Ünlü gym zincirlerine göre daha küçük ama tertemiz, ve ilgili çalışanlarıyla insanın kendisini rahat ve spora odaklı hissedebileceği bir yer. Fitness dışında kişisel dersler ve kendi vücudunuza uygun spor tavsiyeleri için de destek veriyorlar. Bu harika deneyim için, bizimle sabırla ilgilendiği için ve dostluğu için Taha’ya çok teşekkür ediyorum :)

 

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.