Yazı
0 yorum

Noel Partisi-Spex

Bu yıl ilk şirket noel partisi deneyimimi yaşadım. Geçen seneki partinin benim danışman şirketiyle kontratı imzaladığım gün olduğunu hatırlıyorum; çünkü bir kaç bilgi almak için şirkete ulaşmaya çalıştığımızda koca şirkette hiç kimseyi bulamamıştık, herkes şirket partisine gitmişti. Şirket noel partisi denilince benim ilk aklıma gelen normal bir çalışma gününden sonra şirkette ya da başka bir yerde kokteyl tadında geçecek bir kutlamaydı. Fakat çok yanılmışım!

Hafta başından itibaren insanları parti heyecanı kaplamıştı, kimle konuÅŸsam cuma günkü partiden bahsediyordu. Planlar kesinleÅŸmeye baÅŸladıktan ve insanlara sorduktan sonra öğrendim ki, o gün normal bir iÅŸ günü deÄŸilmiÅŸ. Ä°ÅŸ yerinde her departman çalışma saatleri içerisinde kendi etkinliÄŸini, hazırlık partisini düzenliyormuÅŸ. Öğleden sonra otobüslerle asıl partinin olacağı yere gidiliyormuÅŸ ve eÄŸlence baÅŸlıyormuÅŸ. Detayları öğrendikçe bir de ana partiden önce ‘Spex’ diye bir ÅŸey yapıldığını öğrendim. Spex, amatör komedi tiyatrosu anlamına geliyor. Ä°sveç’in öğrenci ÅŸehirlerinde ve Finlandiya’nın bazı bölgelerinde yapılan bir gelenekmiÅŸ, ilk 16. yüzyılda Uppsala’da oynanmaya baÅŸlamış. Spex’i diÄŸer tiyatrolardan ayıran özellik izleyicilerin de oyuna aktif olarak katılabilmesi, hatta seyirci oyunculardan bir sahneyi tekrarlamalarını ya da farklı bir dilde oynamalarını talep edebiliyor. Åžirket partisinden önce yapılan Spex’ten her yıl bir departman sorumlu oluyor, fakat onlar sahneye çıkana kadar hangi departman oldukları sır gibi saklanıyor. O yüzden de hazırlıklarını gizli bir ÅŸekilde sürdürüyorlar.

Noel partisi gününe dönersek, bir departman fika odalarından (mutfağı da olan çay kahve odası) birinde küçük bir hazırlık partisi verirken (bu fika odasının buz dolabı tıka basa bira doluydu), baÅŸka bir departman daha büyük bir fika odasında sosis ve patates partisi veriyordu. DiÄŸer bir departmansa ÅŸirketin soyunma odalarından birinde sauna etkinliÄŸi düzenlemiÅŸti. Ben, glögg (baharatlı sıcak ÅŸarap) ve bisküvi servis edilen ve geçen yılki Spex’in video gösteriminin olacağı baÅŸka bir departman etkinliÄŸine gittim. Fika odasını neol süslemeleriyle dekore etmiÅŸler, masalarda mumlar yanıyordu. Daha önce hiç izlemediÄŸim için çok merak ediyordum Spex’i, izledikten sonra ÅŸunu söyleyebilirim ki beklentimin çok üstünde, cesurca ve profesyonelce hazırlanmış bir gösteriydi. Bir saate yakın süren bu gösteriyi yaklaşık 50-60 kiÅŸilik olan bir departman profesonel yardım alarak hazırlıyor. Sahne gösterilerinin aralardında önceden çektikleri videoları gösteriyorlar. Çok komik, zekice esprilerin olduÄŸu, ÅŸirketin beÄŸenilmeyen yanlarının eleÅŸtrildiÄŸi, ÅŸarkılarla dolu inanılmaz emek verilen bir gösteri oluyor Spex. Geçen yılki Spex’te örneÄŸin yöneticilerin yüzlerini baÅŸka insan vücutlarına monteleyerek çok komik videolar hazırlamışlar, bilmiyorum Türkiye’de böyle eleÅŸtriler ne derece tolere edilirdi, bunu düşünmeden edemedim.

Bir saatlik spex gösteriminden sonra yapmam gereken iÅŸleri kolayladım iÅŸ yerinde. Daha sonra da yanımda getirdiÄŸim parti kıyafeti ve makyaj eÅŸyalarımı kapıp soyunma odalarından birinde hazırlanmaya koyuldum. Saat üç buçuk gibi otobüslere binmeye baÅŸladık. Åžirket partisi bu sene Göteborg’un en büyük kapalı spor salonu ve konser alanı olan Scandinavium‘daydı. Åžirket çalışanlarının sayısının yaklaşık 3000’i bulduÄŸu düşünülürse böyle bir yere ihtiyaç vardı.

Scandinavium ÅŸehrin merkezinde, ulaşımın çok kolay olduÄŸu bir yerde, iki büyük stadyum ve en büyük sinema salonunun olduÄŸu caddenin üstünde. Scandinavium’un dışı deÄŸiÅŸik etkinlikler için deÄŸiÅŸik renklerde ışıklandırılıyor. Yukarıda gördüğünüz ışıklandırma noel için yapılmış olanı. Göteborg takımlarından birinin buz hokeyi maçı olduÄŸunda da o takımın renklerine göre ışıklandırılıyor.

Daha önce bir buz hokeyi maçında gittiÄŸim Scandinavium’un içini görünce ÅŸaşırdım. Tüm saha masalarla donatılmıştı ve masaların bitiminde de çok büyük bir sahne kurulmuÅŸtu. Åžu sıralarda hokey maçları devam ettiÄŸi için buz olması gereken koca alanda hiç bir hokey sahası izlenimi yoktu. Önce buzu tamamen eritip kaldırdıklarını düşündüm ama bir önceki gün maç olduÄŸu düşünüldüğünde çok kısa zamanda bunu yapmış olmaları imkansızdı. Bir kaç kiÅŸiyle konuÅŸunca öğrendim ki üzerinde bulunduÄŸumuz siyah zemin ısı yalıtımı olan koskocaman plastik bir halıydı aslında. Düşününce çok garip geldi doÄŸrusu, ama buzu eritip tekrar yapmaktan çok daha mantıklı bir çözüm.

Ä°ki bin küsür kiÅŸi masalara yerleÅŸtikten sonra gösteri baÅŸladı. Geçen seneki Spex’i hazırlayanlar siyah renk giyinmiÅŸler, güneÅŸ gözlükleri ve kulaklık mikrofonlarıyla ajanlar gibi sahnede ve masaların arasında dolaÅŸmaya baÅŸladıklar. Sahnedeki ekranda da geri sayım baÅŸladı.

Geri sayım bittikten sonra ‘Görevimiz Tehlike’ nin müziÄŸi çalmaya baÅŸladı ve ekranda ÅŸirketin bölge yöneticisi belirdi. Çekim kaya tırmanışı yapılan bir tepede yapılmıştı. Bölge yöneticisi üzerinde ekipmanlarıyla zirveye tırmanıyordu. Tepeye ulaÅŸtığında bir helikoptere bindi. Daha sonra helikopter sesleri yakınlaÅŸtı ve arttı, yönetici yukarıda gördüğünüz sahnenin tepesindeki metal kısımdan bir ipten kayarak indi. Çok gerçekçi ve etkileyici bir giriÅŸti doÄŸrusu. Geçen seneki Spex’çiler saÄŸ salim getirdikleri yöneticiyi bu seneki ÅŸova devredip ayrıldılar.

Åžirketin geçen yılki baÅŸarıları, yeni yıl için planları ve beklentileri ile ilgili konuÅŸmalar yapılırken biz ÅŸampanyalarla baÅŸladık geceye. KonuÅŸmalardan sonra bu yılın Spex’i baÅŸladı. Geçen yılkini aratmayan çok güzel bir gösteriydi. Yine ÅŸirketin bürokrasisi, yöneticiler ve yeni politikalar çok güzel eleÅŸtrilmiÅŸ, komik ve etkileyici bir ÅŸekilde dile getirilmiÅŸti. Ãœnlü ÅŸarkıların sözleri deÄŸiÅŸtilip ÅŸirkete uyarlanmış ve çok güzel dans gösterileri sergilenmiÅŸti. Bu harika gösterinin ardından açık büfe yemek ve ÅŸarap servisi baÅŸladı.

Yemekten sonra Kiss, AC/DC ve Queen’in ÅŸarkılarını coverlayan gruplar sahne aldı. Ä°nanılmaz bir eÄŸlence baÅŸladı. Herkes sahnenin etrafın doldurdu ve ÅŸarkılara eÅŸlik etti. Ben de yerimde daha fazla duramayıp kadehimi alıp ÅŸahnenin yanına attım kendimi. Bu eÄŸlence ve canlı müzik gece 1’e kadar devam etti. Saat 1’den sonra da Göteborg’un en iyi gece klüplerinden birine ücretsiz giriÅŸ hakkımız vardı fakat ben deli gibi dansettiÄŸim için inanılmaz yorulmuÅŸtum, Scandinavium’dan sonra eve döndüm. Bugün yorgunluÄŸumu yeni yeni atıyorum ancak.

Türkiye’deki ÅŸirket yılbaşı partileri nasıl olur hiç bilmiyorum. Burada da muhtemelen her ÅŸirket böyle deÄŸildir, ama ÅŸirketim bana hiç tahmin etmeyeceÄŸim kadar eÄŸlenceli bir neol partisi yaÅŸattı. Bu eÄŸlenceye katkıda bulunan herkese ve Spex grubuna çok teÅŸekkür ediyorum!

(Kaynak: Scandinavium fotoğrafı scandinavium.se sitesinden alınmıştır.)

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.