Yazı
0 yorum

Noel Partisi-Spex

Bu yıl ilk şirket noel partisi deneyimimi yaşadım. Geçen seneki partinin benim danışman şirketiyle kontratı imzaladığım gün olduğunu hatırlıyorum; çünkü bir kaç bilgi almak için şirkete ulaşmaya çalıştığımızda koca şirkette hiç kimseyi bulamamıştık, herkes şirket partisine gitmişti. Şirket noel partisi denilince benim ilk aklıma gelen normal bir çalışma gününden sonra şirkette ya da başka bir yerde kokteyl tadında geçecek bir kutlamaydı. Fakat çok yanılmışım!

Hafta başından itibaren insanları parti heyecanı kaplamıştı, kimle konuşsam cuma günkü partiden bahsediyordu. Planlar kesinleşmeye başladıktan ve insanlara sorduktan sonra öğrendim ki, o gün normal bir iş günü değilmiş. İş yerinde her departman çalışma saatleri içerisinde kendi etkinliğini, hazırlık partisini düzenliyormuş. Öğleden sonra otobüslerle asıl partinin olacağı yere gidiliyormuş ve eğlence başlıyormuş. Detayları öğrendikçe bir de ana partiden önce ‘Spex’ diye bir şey yapıldığını öğrendim. Spex, amatör komedi tiyatrosu anlamına geliyor. İsveç’in öğrenci şehirlerinde ve Finlandiya’nın bazı bölgelerinde yapılan bir gelenekmiş, ilk 16. yüzyılda Uppsala’da oynanmaya başlamış. Spex’i diğer tiyatrolardan ayıran özellik izleyicilerin de oyuna aktif olarak katılabilmesi, hatta seyirci oyunculardan bir sahneyi tekrarlamalarını ya da farklı bir dilde oynamalarını talep edebiliyor. Şirket partisinden önce yapılan Spex’ten her yıl bir departman sorumlu oluyor, fakat onlar sahneye çıkana kadar hangi departman oldukları sır gibi saklanıyor. O yüzden de hazırlıklarını gizli bir şekilde sürdürüyorlar.

Noel partisi gününe dönersek, bir departman fika odalarından (mutfağı da olan çay kahve odası) birinde küçük bir hazırlık partisi verirken (bu fika odasının buz dolabı tıka basa bira doluydu), başka bir departman daha büyük bir fika odasında sosis ve patates partisi veriyordu. Diğer bir departmansa şirketin soyunma odalarından birinde sauna etkinliği düzenlemişti. Ben, glögg (baharatlı sıcak şarap) ve bisküvi servis edilen ve geçen yılki Spex’in video gösteriminin olacağı başka bir departman etkinliğine gittim. Fika odasını neol süslemeleriyle dekore etmişler, masalarda mumlar yanıyordu. Daha önce hiç izlemediğim için çok merak ediyordum Spex’i, izledikten sonra şunu söyleyebilirim ki beklentimin çok üstünde, cesurca ve profesyonelce hazırlanmış bir gösteriydi. Bir saate yakın süren bu gösteriyi yaklaşık 50-60 kişilik olan bir departman profesonel yardım alarak hazırlıyor. Sahne gösterilerinin aralardında önceden çektikleri videoları gösteriyorlar. Çok komik, zekice esprilerin olduğu, şirketin beğenilmeyen yanlarının eleştrildiği, şarkılarla dolu inanılmaz emek verilen bir gösteri oluyor Spex. Geçen yılki Spex’te örneğin yöneticilerin yüzlerini başka insan vücutlarına monteleyerek çok komik videolar hazırlamışlar, bilmiyorum Türkiye’de böyle eleştriler ne derece tolere edilirdi, bunu düşünmeden edemedim.

Bir saatlik spex gösteriminden sonra yapmam gereken işleri kolayladım iş yerinde. Daha sonra da yanımda getirdiğim parti kıyafeti ve makyaj eşyalarımı kapıp soyunma odalarından birinde hazırlanmaya koyuldum. Saat üç buçuk gibi otobüslere binmeye başladık. Şirket partisi bu sene Göteborg’un en büyük kapalı spor salonu ve konser alanı olan Scandinavium‘daydı. Şirket çalışanlarının sayısının yaklaşık 3000’i bulduğu düşünülürse böyle bir yere ihtiyaç vardı.

Scandinavium şehrin merkezinde, ulaşımın çok kolay olduğu bir yerde, iki büyük stadyum ve en büyük sinema salonunun olduğu caddenin üstünde. Scandinavium’un dışı değişik etkinlikler için değişik renklerde ışıklandırılıyor. Yukarıda gördüğünüz ışıklandırma noel için yapılmış olanı. Göteborg takımlarından birinin buz hokeyi maçı olduğunda da o takımın renklerine göre ışıklandırılıyor.

Daha önce bir buz hokeyi maçında gittiğim Scandinavium’un içini görünce şaşırdım. Tüm saha masalarla donatılmıştı ve masaların bitiminde de çok büyük bir sahne kurulmuştu. Şu sıralarda hokey maçları devam ettiği için buz olması gereken koca alanda hiç bir hokey sahası izlenimi yoktu. Önce buzu tamamen eritip kaldırdıklarını düşündüm ama bir önceki gün maç olduğu düşünüldüğünde çok kısa zamanda bunu yapmış olmaları imkansızdı. Bir kaç kişiyle konuşunca öğrendim ki üzerinde bulunduğumuz siyah zemin ısı yalıtımı olan koskocaman plastik bir halıydı aslında. Düşününce çok garip geldi doğrusu, ama buzu eritip tekrar yapmaktan çok daha mantıklı bir çözüm.

İki bin küsür kişi masalara yerleştikten sonra gösteri başladı. Geçen seneki Spex’i hazırlayanlar siyah renk giyinmişler, güneş gözlükleri ve kulaklık mikrofonlarıyla ajanlar gibi sahnede ve masaların arasında dolaşmaya başladıklar. Sahnedeki ekranda da geri sayım başladı.

Geri sayım bittikten sonra ‘Görevimiz Tehlike’ nin müziği çalmaya başladı ve ekranda şirketin bölge yöneticisi belirdi. Çekim kaya tırmanışı yapılan bir tepede yapılmıştı. Bölge yöneticisi üzerinde ekipmanlarıyla zirveye tırmanıyordu. Tepeye ulaştığında bir helikoptere bindi. Daha sonra helikopter sesleri yakınlaştı ve arttı, yönetici yukarıda gördüğünüz sahnenin tepesindeki metal kısımdan bir ipten kayarak indi. Çok gerçekçi ve etkileyici bir girişti doğrusu. Geçen seneki Spex’çiler sağ salim getirdikleri yöneticiyi bu seneki şova devredip ayrıldılar.

Şirketin geçen yılki başarıları, yeni yıl için planları ve beklentileri ile ilgili konuşmalar yapılırken biz şampanyalarla başladık geceye. Konuşmalardan sonra bu yılın Spex’i başladı. Geçen yılkini aratmayan çok güzel bir gösteriydi. Yine şirketin bürokrasisi, yöneticiler ve yeni politikalar çok güzel eleştrilmiş, komik ve etkileyici bir şekilde dile getirilmişti. Ünlü şarkıların sözleri değiştilip şirkete uyarlanmış ve çok güzel dans gösterileri sergilenmişti. Bu harika gösterinin ardından açık büfe yemek ve şarap servisi başladı.

Yemekten sonra Kiss, AC/DC ve Queen’in şarkılarını coverlayan gruplar sahne aldı. İnanılmaz bir eğlence başladı. Herkes sahnenin etrafın doldurdu ve şarkılara eşlik etti. Ben de yerimde daha fazla duramayıp kadehimi alıp şahnenin yanına attım kendimi. Bu eğlence ve canlı müzik gece 1’e kadar devam etti. Saat 1’den sonra da Göteborg’un en iyi gece klüplerinden birine ücretsiz giriş hakkımız vardı fakat ben deli gibi dansettiğim için inanılmaz yorulmuştum, Scandinavium’dan sonra eve döndüm. Bugün yorgunluğumu yeni yeni atıyorum ancak.

Türkiye’deki şirket yılbaşı partileri nasıl olur hiç bilmiyorum. Burada da muhtemelen her şirket böyle değildir, ama şirketim bana hiç tahmin etmeyeceğim kadar eğlenceli bir neol partisi yaşattı. Bu eğlenceye katkıda bulunan herkese ve Spex grubuna çok teşekkür ediyorum!

(Kaynak: Scandinavium fotoğrafı scandinavium.se sitesinden alınmıştır.)

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.