Yazı
2 yorum

Noel YemeÄŸi

Erken noel kutlamaları tüm hızıyla devam ediyor. Tatil için herkes bir yerlere dağılmadan önce bir araya gelmek ve noeli kutlamak için Makedonyalı arkadaÅŸlarımız Jordanka ve Nikola’nın evine davetliydik dün. DiÄŸer Çinli yakın arkadaÅŸlarımız Yafen ve Mike’de bizimle birliktelerdi. Onlar da bizim gibi Göteborg’a yüksek lisans için gelip sonradan kalmaya kadar vermiÅŸler (Mike hariç, o burada büyümüş).

Makedonya’nın gelenekleri, kültürü ve yemekleri Türkiye’ye çok benziyor. Onlar da bizim gibi misafir ağırlamayı çok sevdikleri için tüm gün uÄŸraşıp çok güzel yemekler hazırlamışlardı.  Biz gider gitmez Nikola bazı tariflerden uyarlayıp kendi geliÅŸtirdiÄŸi kokteylleri hazırlayıp servis etti. Biz kızlar olarak barlarda 100krona (yaklaşık 20 tl) aldığımız kokteyllerden çok daha fazla lezzetli bulduk bu kokteylleri. Nikola’ya da bundan sonra her buluÅŸmada kokteyl hazırlama sözü verdirdik.

Soframız kuzey avrupa, uzak doÄŸu ve balkan izleri taşıyordu. Benim favorim Jordanka’nın içi salçalı poÄŸaçaları ve tarifini bir ‘créme fraiche’ kutusunun üstünde tesadüfen görüp yaptığı sosta bekletilmiÅŸ, çöp ÅŸiÅŸ halinde fırında piÅŸirilmiÅŸ tavuktu. Bu tavuÄŸun üzerine cheddar peyniriyle karıştırılmış créme fraiche koyarak yedik. Barış créme fraiche’i hiç sevmediÄŸi halde bu karışımı bayılarak yedi.

Yemekten sonra da Jordanka’nın annesinin Makedonya’dan yolladığı tatlıları yedik. Tadı Türk tatlılarına çok benziyordu. GeçtiÄŸimiz yaz Jordanka ve Nikola biz Türkiye’deyken tatilde on günlüğüne bizi ziyarete gelmiÅŸlerdi. Birlikte Ä°stanbul’un altını üstüne getirip sonra da Dalyan ve Fethiye’de çok güzel bir tatil yapmıştık. O zaman farketmiÅŸtik iki dilde ne kadar çok ortak kelime olduÄŸunu ve ne kadar çok ortak tadlarımızın olduÄŸunu. Belki bu yüzden de onlar bizdeyken ya da biz onlara gidince daha çok evde hissediyoruz kendimizi.

Tüm akÅŸam konuÅŸtuk, gülüştük, bol bol yedik, Ä°sveç’i çekiÅŸtirdik. Çince öğrenmeye baÅŸlayan Jordanka’nın ders kitabını Barış’a okuttuk (Yafen’in hiç bu kadar güldüğünü görmemiÅŸtim daha önce), yeni yıl planları yaptık ve harika vakit geçirdik.

Onlarla bir sonraki buluşmamız en az bir kaç haftayı bulacağa benziyor, ama noel geçene kadar daha nerelerde kaç kere daha bahane edip kutlarım bilmiyorum, tabi sonra da yeni yıl kutlamaları başlayacak!

2 Yorum

  1. nice blog and pics, even though i only understand the words of my name and Mickes,hahaha….! miss you Elvin.Love you all! Merry Xmas!

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.