Yazı
4 yorum

Nöller’de Fika

‘Fika’ kelimesi Ä°sveççe’de ‘kahve molası’ anlamına geliyor. Ä°sveçle ilgili beÅŸ kelime say deseler bir tanesi kesinlikle ‘fika’ kelimesi olurdu. Ä°ÅŸ yerlerinde verilen çay/kahve molalarına da ‘fika’ diyorlar, arkadaÅŸlarla bir yerlerde kahve içmeye de. Fika genellikle sıcak, alkolsüz bir içecek ve pasta türü bir yiyeceÄŸi kapsıyor. Ä°sveçlilerin ‘fika bröd’ (fika ekmeÄŸi) dedikleri ve her fikanın vazgeçilmezi olan bir kaç deÄŸiÅŸik çeÅŸit pastane ürünleri var. Bunları yalnızca fika yiyecekleri olarak yazacağım daha sonra, fakat ÅŸimdi bu gün yaptığımız fikadan bahsedeceÄŸim (Fika kavramı Ä°sveç’e geldiÄŸimizden beri bizim dilimize de iyice yerleÅŸti, artık ‘fika yapmak’ deyimi her gün kullandığımız bir kalıp).

Bu gün Barışla daha önce hiç gitmediÄŸimiz bir kafeye gittik. Her zaman önünden geçtiÄŸimiz ama bir türlü gidemediÄŸimiz yerlerden biriydi Nöller kafe. Bu kafe ‘espresso bar’ diye geçiyor ve çeÅŸit çeÅŸit kahveler sunuyorlar, ayrıca da ÅŸehirdeki en iyi kahveleri servis ettiklerini söylüyorlar.

Bu kafe Mayıs 2004’te açılmış, ismi de sahibi Marc Nöller’in adından geliyor. İçerde gayet sıcak bir ortam var, tipik bir Ä°sveç kafesinden ziyade, Fransız havası hakim. Çalan müzikler ve servis ettikleri yiyeceklerle bu hava kolayca farkediliyor. Biz de bu havaya uyduk ve güzel kahveler eÅŸliÄŸinde ünlü Fransız makaronlarından yedik.

Böylelikle bu haftasonu hem daha önce gidemediÄŸimiz Nöller’i keÅŸfetmiÅŸ olduk hem de fikamız için deÄŸiÅŸik tatlar denemiÅŸ olduk.

4 Yorum

 1. Alaaa…. Bir de Danca da “hugu” kelimesi vardir. Arkadaslar veya aile yapılan sıcak sohbete denir. Bazen fika ile kesiÅŸebilir.

  Cevap

  • Belki ‘fika’ nın danca karşılığıdır o kelime o zaman..

   Cevap

 2. Ä°sveç’ e gelme fikrimle birlikte yazılarına daha çok bakar oldum, özellikle gezi yazılarına :)

  Cevap

  • :) eski yazilarda da Göteborg’la ilgili cok ipucu varmis, sen geldiginde hepsini gezeriz.

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.