Yazı
4 yorum

Nöller’de Fika

‘Fika’ kelimesi İsveççe’de ‘kahve molası’ anlamına geliyor. İsveçle ilgili beş kelime say deseler bir tanesi kesinlikle ‘fika’ kelimesi olurdu. İş yerlerinde verilen çay/kahve molalarına da ‘fika’ diyorlar, arkadaşlarla bir yerlerde kahve içmeye de. Fika genellikle sıcak, alkolsüz bir içecek ve pasta türü bir yiyeceği kapsıyor. İsveçlilerin ‘fika bröd’ (fika ekmeği) dedikleri ve her fikanın vazgeçilmezi olan bir kaç değişik çeşit pastane ürünleri var. Bunları yalnızca fika yiyecekleri olarak yazacağım daha sonra, fakat şimdi bu gün yaptığımız fikadan bahsedeceğim (Fika kavramı İsveç’e geldiğimizden beri bizim dilimize de iyice yerleşti, artık ‘fika yapmak’ deyimi her gün kullandığımız bir kalıp).

Bu gün Barışla daha önce hiç gitmediğimiz bir kafeye gittik. Her zaman önünden geçtiğimiz ama bir türlü gidemediğimiz yerlerden biriydi Nöller kafe. Bu kafe ‘espresso bar’ diye geçiyor ve çeşit çeşit kahveler sunuyorlar, ayrıca da şehirdeki en iyi kahveleri servis ettiklerini söylüyorlar.

Bu kafe Mayıs 2004’te açılmış, ismi de sahibi Marc Nöller’in adından geliyor. İçerde gayet sıcak bir ortam var, tipik bir İsveç kafesinden ziyade, Fransız havası hakim. Çalan müzikler ve servis ettikleri yiyeceklerle bu hava kolayca farkediliyor. Biz de bu havaya uyduk ve güzel kahveler eşliğinde ünlü Fransız makaronlarından yedik.

Böylelikle bu haftasonu hem daha önce gidemediğimiz Nöller’i keşfetmiş olduk hem de fikamız için değişik tatlar denemiş olduk.

4 Yorum

 1. Alaaa…. Bir de Danca da “hugu” kelimesi vardir. Arkadaslar veya aile yapılan sıcak sohbete denir. Bazen fika ile kesişebilir.

  Cevap

 2. İsveç’ e gelme fikrimle birlikte yazılarına daha çok bakar oldum, özellikle gezi yazılarına :)

  Cevap

  • :) eski yazilarda da Göteborg’la ilgili cok ipucu varmis, sen geldiginde hepsini gezeriz.

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.