Yazı
3 yorum

Peony ve Kır Çiçekleri

Bu bahar yeni eve taşınıp yerleşince evi çiçeklerle doldurmak istedim. Balkon tahmin ettiğimizden daha büyük olduğu için dört kişilik ahşap masa ve sandalyeler de orayı doldurmaya yetmedi. Ben de balkonun her köşesine saksılarca çiçek almaya karar verdim. Bu kararı verdiğimden beri yağmurlar dinmedi, hava bir türlü ısınmadı; benim de hevesim bir sonraki güneşli güne kadar kırıldı böylece. Yine de bu hayalime kadar beni oyalayacak bir kaç güzel çiçek ve bir yeşil vazo aldım.

Kır çiçekleri dışında en sevdiğim çiçek olan ‘Peony’ lerin tam zamanıydı mayıs-haziran ayları. Çiçekçinin önünden geçerken kendim için üç tane aldım. Gül ailesinden olan bu çiçekler, bizim alışkın olduğumuz gül çeşitlerinden daha güzel ve romantik geliyorlar bana. Özellikle de destelercesini bir arada görmek beni en mutlu eden manzaralardan olabilir :)

Peony’lerin Türkçe ismini araştırdım, hatta Türkiye’deki çiçekçilere de sordum ama kesin bir cevap alamadım; ‘erengül’ diyenler de oldu, ‘şakayık’ diyenler de. Türkçe’deki tam karşılığını biliyorsanız, benimle paylaşırsanız çok sevinirim!

3 Yorum

  1. Gizemcim senin poenyler tomurcuk halde sanırım internette gördüklerim bayağı kat kat açmış gül gibi de duruyor :) Merak edip bakınca öğrendim ki oylama sonucu halk tarafından Çin’in milli çiçeği seçilmiş, her sene festival yapıyorlarmış ve Türkçe’de ayıgülü diye de isimlendirmişler. Ama en yaygını şakayık ismi :)

    Cevap

    • aa bak ben bu Cin meselesini bilmiyordum :) Sakayik ismi ayi gulunden daha guzel sanirim. Benim aldiklarim tomurcuk gibiydi. Aslinda onlarin acmasi gerekiyordu ama ilginc bir sekilde oyle kurudular, ben de sakliyorum :)

      Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.