Yazı
0 yorum

Rock Werchter 2015

Barış’la Ocak ayında Belçika’da düzenlenen bu rock festivalinden haberdar olup gitmeye niyetlendik. Sonra Şubat’ta benim hamile olduğumu öğrendiğimiz zaman, önümüzdeki ayların planlarını gözden geçirdik ve bu festivalin bizim için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğuna karar verdik.

Biletleri almadan önce, Belçika’ya nasıl gideceğimiz, orada nerede kalacağımız, festival alanının konumu gibi şeyleri düşünüp inceledik. Ben pek çadır insanı olduğumu söyleyemem. Rahat yatıp yatmamaktan ziyade, özel duş ve tuvalete sahip olmak benim için gerçekten çok önemli. Barış da bunu bildiğinden, ve festival zamanı yaklaşık beş buçuk aylık hamile olacağım için rahatımızın önemli olacağını düşündüğünden, otel ve ulaşımın dahil olduğu festival paketlerinden almaya karar verik.

Bu paket biletler 4 günlük kombine biletlerden daha pahalı, fakat bahsettiğim gibi otel konaklaması, kahvaltı, festival alanına ulaşım da konser biletleriyle beraber paketin içine dahil. Ayrıca bu özel biletlerle girişlerdeki sıraları atlayıp, başka bir kapıdan alana giriş yapabiliyorsunuz, ve yorulursanız oturabileceğiniz rahat koltuklara sahip, yağmur yağarsa sığınabileceğiniz bir lounge alanından (alttaki iki fotoğraf) da faydalanabiliyorsunuz.

3 günlük ön Belçika gezimizden sonra festivalin ilk günü Brüksel’deki otelimizden festival süresince kalacağımız otele taşındık. Otelde festival görevlisiyle buluşup, bizim gibi paket bilet alanlarla beraber festival bilekliklerimizi ve günlük programlarla ilgili bilgileri aldık.

Bundan sonraki 4 günümüz tam kamp havasında geçti: sabah -akşamın yorgunluğuyla zorla da olsa, otelin 10:30’da son bulan kahvaltısını kaçırmamak için- 10:00 gibi kalkış, 12:00’deki festival alanına giden otobüse binmeden önce kahvaltı, duş ve hazırlanma, 13:00’te festival alanına varış ve akşam 01:00’deki otele dönüş otobüsüne kadar festivalin tadını çıkarma!

Dört gün boyunca aynı şeyleri yaptık, ve ben ilk gün içimden ‘bu dört günü güzelce geçiririz umarım’ diye küçük şüpheler geçirirken, festivalin son günü ‘lütfen bitmeeeeaa’ diye ağlayacak durumdaydım.

Rock Werchter - 1

Rock Werchter - 2

Daha önce hiç bu kadar büyük bir festivale katılmamıştım. Günlük 100.000’e yakın ziyaretçisi olan bu dev organizasyonda üç büyük sahne kurulmuştu. Tüm sahnelerdeki performansların detaylarını Rock Werchter’in resmi uygulamasından telefonlarda takip etmek çok kolay ve pratik oluyordu. Böylece hangi sahneden hangi sahneye ne zaman koşturmamız gerektiğini planlayabiliyor ve anlık bilgileri görebiliyorduk.

Rock Werchter - 8

Rock Werchter - 16

Rock Werchter - 15

Rock Werchter - 13

Rock Werchter - 14

Rock Werchter - 9

Önceki yazılarımda bahsettiğim, Belçika’da yaşayan arkadaşlarımız Evrim ve Hande de bu festivale katılıyorlardı, fakat onlar çadırda kaldıkları için ilk günün öğleden sonrası onlarla buluşabildik ve sonrasında maceralarımıza beraber devam ettik :)

Rock Werchter - 19

Evrim bize daha önce bu festivaldeki ‘geri dönüşüm’ meselesinden bahsedip ‘festivalde içeceğe para harcamanıza gerek yok demişti’. O zaman ne dediğini anlamamıştık fakat ilk gün bunun ne anlama geldiğini deneyimledik. İçecek satılan alanların yanına ‘Recycle’ stantları kurmuşlar. Etraftan topladığın 20 tane plastik bira bardağı veya pet şişeyi getirirsen, bir tane içecek kuponu kazanıyorsun. İçecek kuponlarının tanesi 2.5 euro. Bira içenler için belki bu rakam çok fazla değildir, fakat ben sadece su içtiğim için, sular da yarım litre değil 33 cc’lik olduğu için 2.5 euro benim için üzücü oluyordu. Sonra bulunduğumuz yerden ‘ben bir içecek alayım’ diyip içeceklerin satıldığı alana varana kadar yerde zaten 20-30 tane bardak, pet şişe gördüğümüzü fark edince biz de geri dönüşüm işine girdik ve festivalin sonuna kadar içeceğe neredeyse para ödemedik :)

Rock Werchter - 3

Rock Werchter - 20

Rock Werchter - 5

Rock Werchter - 23
(Ben kendimi kaptırmış coca cola hediyeleri yakalama oyunu oynarken)

Rock Werchter - 17
(Florence and The Machine)

Rock Werchter - 24

Rock Werchter - 6

Rock Werchter - 21
(Pharrell Williams)

Rock Werchter - 7

Rock Werchter - 18
(The Cat Empire)

Rock Werchter - 10

Rock Werchter - 22
(Lenny Kravitz)

Rock Werchter - 11

Rock Werchter - 12

Bu seneki festivalin en ünlü isimleri The Chemical Brothers, Faith No More, Mumford & Sons, Pharrell Williams, Lenny Kravitz, The Prodigy, Muse ve Kasabian idi. Bunlar dışında Alt-J, Of Monsters and Men, The Cat Empire, Angus & Julia Stone, First Aid Kit, Patti Smith, Hozier, The Vaccines, Chet Faker gibi isimleri de dinledik. Barış’la ortak kararımız olarak festivalde dinlemekten en çok keyif aldığımız, canlı performansını en çok beğendiğimiz isim kesinikle Damien Rice’dı. Konser programlarını takip ediyorum, seneye kesinlikle bir yerlerde yakalayacağım onu tekrar.

Bizim için çok güzel bir festival deneyimi oldu bu. Her ne kadar çadır hayatını yaşamamış olsak da, aldığımız karardan son derece memnunduk. Festivalin ilk günü benimsediğim tüm hijyen ilkelerini uygulamama rağmen, son gün çimlerde, çöplerin arasında yatarak dinleniyordum :) Otelde kalmak, en azından sabahları sağlıklı bir kahvaltı yapmak gün içindeki yorgunluğumuzu epey azalttı.

Rock Werchter benim bugüne kadar katıldığım en güzel festivaldi. Gelecek senenin programını sabırsızlıkla bekliyorum. Bu festivale yeniden gideceğimizden kesin eminim :) Son günkü duygularımın temsili olarak bu ekran görüntüsünü ekliyorum:

RW

 

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.