Yazı
3 yorum

Semla – Geleneksel İsveç Pastası

Yılın en sevdiğim zamanlarından biri geldi; şubat ayında başlayıp paskalyaya kadar devam edecek olan ‘Semla’ zamanı!

Semla (çoğul hali ‘Semlor’) tarihi çok eskilere dayanıyor. Özellikle kuzey Avrupa’da populer olan Semla ‘günah çıkarma günü’ denilen ve her zaman salı gününe gelen (bu sene 21 Şubat) bu günde yenilen geleneksel hale gelmiş bir yiyecek. 21 Şubat’ı beklemeden şehirde bütün pastaneler Semla’yla doldu. Ben de bekleyemeyip bir tane yedim bile :)

İsmi Latince semilia (en iyi kalite buğday) kelimesinden gelen Semla’nın ana malzemeleri kakuleli hamur, badem ezmesi, pudra şekeri ve çırpılmış krema. Hamuru yuvarlak şekilde pişirdikten sonra üst kısmını kesiyorlar, içine badem ezmesi ve çırpılmış kremayı koyduktan sonra kestikleri bu parçayı üzerine koyup pudra şekeri döküyorlar.

Semla’yı yemek için en pratik yol önce en üstteki parçayı yemek. Bu parça kremaya batırılarak yenildikten sonra geri kalanını ısırarak yemek daha kolay oluyor. Yine de kremayla başetmek biraz güç :)

Yıllar önce ilk defa Semla yediğimde bu yiyecek bana çok anlamsız ve tatsız gelmişti, fakat zamanla çok sevmeye başladım. Genellikle biri badem ezmeli (üzeri yuvarlak parçalı), diğeri vanilya kremalı (üçgen parçalı) olmak üzere iki çeşit çıkarıyorlar. Ben badem ezmesini pek sevmediğim için vanilya kremalı olanı yeme taraftarıyım. Evde pişenler dışında kişi başına yıllık beş Semla düşen İsveç’te bu günlerde her pastane Semla’yla dolu ve pastaneler arası ‘yılın Semla’sı’ yarışmaları yapılıyor. Yılın bu zamanlarında yolu kuzey avrupa ülkelerine düşenlere mutlaka denemelerini tavsiye ederim.


(Brogyllen- Semla dekoru)

3 Yorum

    • Evet ‘kanelbulle’ diyorlar ona da, o da cok guzel ve yilin her zamani bulunabiliyor.

      Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.