Yazı
8 yorum

Seramik Boyama

GeçtiÄŸimiz hafta Barış’la seramik boyamak için Art of Soul’a gittik. En son iki sene önce ben bir kupa, Barış da bir vazo boyamıştı. O zamandan beri de seramik boyama iÅŸini yeniden denemek istiyorduk.

Art of Soul, Göteborg’daki hobiye yönelik bir kaç seramik atölyesinden biri. Bu atölyelerde boyamak istediÄŸiniz nesneden boyalara kadar her ÅŸeyi kendiniz seçiyorsunuz. Daha sonra çalışma masalarına yerleÅŸerek bir kaç saat eserinizin üzerinde çalışıp, ortaya tasarımı kendize ait harika ürünler çıkarıyorsunuz. Seramikler boyandıktan sonra fırınlanması gerektiÄŸi için, bir kaç gün içinde de eserlerinizin son hallerini teslim alabiliyorsunuz.

Bu sefer Barış da ben de boyamak için birer büyük kase seçtik. Ben ‘hangi renkleri kullansam’, ‘nasıl bir desen yapsam’ diye etraftan ilham almaya çalışırken Barış boyalarını çoktan seçip boyamaya baÅŸlamıştı bile.

Ben de mağzada sergilenen diğer ürünlerden biraz kopya çekip eskitilmiş izlenimi veren renkler ve klasik motifler kullanmaya karar verdim. Kasenin iç ve dış ağız kısmına ve iç tabanına yaptığım motifler için kabartmalı boya kullandım. Bu tip boyalar, kase fırınlandıktan sonra da hafif kabartmalı olarak kalıyorlar. Yüzey için kullanılan boyalarsa suyla karıştırılıp fırçayla yüzeye düzgünce ve bolca uygulanıyor.

Uzun süre boyalarla mücadele edip iÅŸi yarıladıktan sonra Art of Soul’un sahibi Elisabeth bize kendi boyadığı tabak ve bardaklarla kahve ve atıştırmalık ÅŸeyler ikram etti. Bir yandan da maÄŸzanın her köşesini dekore ettiÄŸi ürünlerini gösterdi ve daha iyi sonuç alabilmemiz için nasıl boyamamız gerektiÄŸini anlattı.

Raflarda sergilenen her şey çok güzel ve ilham vericiydi. Sanırım bu kadar güzel ve düzgün boyayabilmek için uzun süre çalışmak gerekiyor.

Boyamanın ve desen yapmanın zorluğu dışında her şeyi zorlaştıran diğer etken de boyadığınız şeyin son halini hayal edememek oluyor. Çünkü seramik yeni boyandığında ne renk kullanılırsa kullanılsın rengi mat gözüktüğü ve fırınlandıktan sonra asıl renkler ortaya çıktığı için boyarken ürünün nasıl olacağını kestirmek epey zor oluyor.

Barış kabartılı boyalarla kendi eseri üzerinde serbest çalışırken ben de kenarlardaki ve tabandaki desenlerin üzerine sünger yardımıyla koyu renk boya vurdum, böylece eskitilmiş izlenimi vermeye çalıştım. Saatlerce üzerinde çalıştığımız eserlerimizin son hallerini bir kaç gün içinde teslim alacağız. İkimiz de ortaya ne çıktığını görmek için sabırsızlanıyoruz.

8 Yorum

  • Yarın teslim alacağız, onların da fotoÄŸrafını çekip yayınlayacağım mutlaka :)

   Cevap

 1. çok güzel olmuÅŸlar ellerinize saÄŸlık kuzum. barışın ilk yaptığı vazoyu saklıyorum…bu arada evinizin aksesuarlarınıda tamamlamış oluyorsunuz..

  Cevap

  • teÅŸekkür ederiz :) bu gün göreceÄŸiz nasıl olmuÅŸlar.

   Cevap

 2. Bayıldım, bayıldım :) harika bir aktivite bence. Son hallerini ben de merak ediyorum :)

  Cevap

  • Duygucum aldık son hallerini, özellikle Barış’ın yaptığı çok güzel olmuÅŸ :) En kısa zamanda ekleyeceÄŸim onların fotoÄŸraflarını da.

   Cevap

 3. Kullandığınız boyanın adı adı ne bilgi verirseniz cok sevinirim

  Cevap

  • Merhaba, orada kullanilan boyalari kullanmistim, cok uzun zaman onceydi, hic hatirlamiyorum.

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.