Yazı
9 yorum

Seyahatlerimi Nasıl Planlıyorum

Tatil planlarımı nasıl yaptığım, bu kadar gezmeye nasıl vakit bulduğumla ilgili oldukça fazla sorular alıyorum. Ben de bu soruları kendime sorup cevaplarını toplarlayıp paylaşmak istedim.

Tatil günlerimi nasıl belirliyorum?

Öncelikle iş yerinden senelik ne kadar izin günüm var ve önümüzdeki bir yıl içinde kaç tane resmi tatil günü var, yılın başında bunları belirliyorum. Bir iki haftadır üzerinde çalıştığım bu planlamaları sizinle paylaşabilirim. İsveç’te yıllık izin günleri Türkiye’deki pek çok iş yerine göre daha fazla. Genellikle 25 iş günü olan yıllık izinler benim çalıştığım şirkette 7 gün ekstrayla 32 iş günü oluyor. Bu da 6 hafta 2 günlük uzun bir tatil zamanı veriyor.İş yerimin bir kuralı olarak perşembe veya salı gününe gelen resmi tatil günlerine “mellan dagar” denilen ara günler de otomatik olarak ekleniyor. Ayrıca çalıştığım her ekstra saati dilersem saatlik ücret dilersem zaman olarak geri alabiliyorum, ben tabi ki saat olarak geri almayı tercih ediyorum.

2014 yılının takvimine baktığımda ara günlerle birleşen 16 resmi tatil günü olduğunu farkettim. Tüm 1-2 günlük hafta içi tatillerini haftasonuyla birleştirdiğimde Avrupa veya Türkiye için kullanabileceğim kısa tatiller, daha fazla izin günü alıp uzatarak daha uzak rotalarda kullanabileceğim tatil günleri kazanmış oluyorum. Bu hesaplamaya göre geçen seneki Japonya tatilimiz gibi, Nisan ayındaki Paskalya tatili süresince uzak bir rota için kullabileceğimiz bir kaç haftamız, Mayıs ve Haziran aylarında da haftasonuyla birleşen kısa tatillerimiz olduğu görünüyor.

Tatil planlarını yapmadan önce önümüzdeki yılın takviminin çıktısını alıp tüm resmi tatil günlerini ve ara günleri işarteliyorum. Bu bana hangi aylarda ne kadar tatil kullanabileceğimle ilgili bir fikir veriyor.

Gideceğim şehirlere ve ülkelere nasıl karar veriyorum?

Google Maps‘ten dünya haritasını açıp, görmeyi en çok istediğim ülkelere göz atıyorum. Bu ülkeleri uzak ve yakın rotalar olmak üzere ikiye ayırıyorum. Örneğin Japonya, Tayland, Peru, Panama, Güney Afrika gibi, gidince en az bir iki hafta ayırmak gereken yerleri ‘uzak rota’, Berlin, Madrid, güney İtalya, Amsterdam gibi yerleri, bir kaç günlük haftasonu tatili bile yeteceğinden ‘yakın rota’ olarak işaretliyorum.

Ülkeleri belirlerken aklımda bulunması gereken en önemli şey pasaportum ve mevcut vizelerimle o ülkelere girip giremeyeceğim gerçeği. Henüz İsveç vatandaşı olmadığım için gidebileceğim ülkeler Türk pasaportuyla girilen ülkeler, İsveç’te yaşadığım için Schengen ülkeleri ve geçen Ağustos ayındaki Londra gezimizden önce aldığım iki senelik vizemle girebileceğim İngiltere ve İrlanda’yla sınırlı. Sınırlı diyorum, fakat bu imkanlar listeme henüz görmediğim ve görmeye can attığım pek çok ülkeyi ekliyor :) Türk vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamaları için burayı inceleyebilirsiniz.

Daha sonra bu uzak ve yakın rotları, takvimde belirlediğim tatil günleriyle, hangi ülkenin hangi mevsimde ziyaret edilmesinin daha iyi olacağını göz önüne alarak eşleştiriyorum.

Bazen de Ryanair, Wizzair (Türkiye için Pegasus) gibi ucuz havayolu şirketlerinin web sitelerinde Göteborg’dan nereye uçtuklarına göz atıyorum. Eğer ilgimi çeken bir yere, uygun tarihlerde uçuş varsa buraları da listeme ekliyorum.

Uçak biletlerimi nasıl alıyorum?

Uçak bileti seçimi yaparken en önem verdiğim şey rahatlık/fiyat oranı en yüksek seçeneğe odaklanmak oluyor. Bu seçenekleri belirlemek için ilk yaptığım şey Skycanner, Hipmunk gibi sitelerden gitmek istediğim ülkeler ve tarihleri için genel bir arama yapmak oluyor. Bu siteler seçilen tarihler için mevcut tüm havayolları arasında bir tarama yapıp en uygun fiyatlı biletleri listeliyor. Bu listede kimi zaman en ucuz görünen uçuşun aktarma için bekleme süresi çok uzun olabiliyor, buna dikkat ederek sıradaki diğer seçenekleri inceliyorum.

Bu sitelerde uygun fiyata bulduğum biletler hangi havayolu şirketine aitse, aynı biletler için o şirketin web sitesine de göz atıyorum. Gidiş-geliş tarihleri bir kaç gün oynayabilirse, bazen THY, KLM, Lufthansa gibi şirketlerin kendi web sitelerinde o tarih aralıkları için uygun fiyatlı biletler bulunabiliyor. Yolda Olmak blogundan tanıdığım Kemal Bey’in tavsiyesi üzerine yararlandığım Turna adlı bilet arama motoru da uygun bilet bulma konusunda yardım alabileceğiniz sitelerden biri.

Uzak rotalara uçak bileti alırken bir önceki yıl biriktirdiğimiz mil puanları da bize yardımcı oluyor. O puanlarla ya yalnızca vergisini ödemek üzere bilet alabiliyoruz, ya da ekonomi sınıfında aldığımız biletimizi bir üst, daha rahat olan sınıfa yükseltebiliyoruz. Uzun uçuşlarda bu seçenek epey rahatlatıcı oluyor.

Kalacak yerleri nasıl ayarlıyorum?

Gideceğim ülkeye karar verdikten, ve gidiş-geliş tarihlerini belirleyip uçak biletini satın aldıktan sonra sıra gezi planı ve otel rezervasyonlarına geliyor. Bu iki konu, kalınacak yer tek bir şehirle sınırlı değilse birbirini doğrudan etkiliyor. Görülmesi gereken bir kaç şehir varsa, o ülkeyle ilgili araştırma yapıp, her bir şehre kaç gün harcanması gerektiğine karar verdikten sonra kalacak yerleri ona göre planlamak gerekiyor. Kalacak yer bulma konusunda bir kaç önerim var:

1. TripadvisorBooking.com, Hotels.com gibi dünyanın pek çok şehrindeki otelleri fiyatlarıyla görebileceğiniz, ayrı özellikleriyle karşılaştırabileceğiniz, orada kalan kişilerin yorumlarını okuyabileceğiniz sitelerden faydalanmak. Ben genellikle bu üç siteyi de inceliyorum. Otelin şehir merkezine yakın olması (en azından toplu taşıma ile ulaşımının rahat olması), odalarda ücretsiz kablosuz internet olması, sigara içilmeyen odaya sahip olması gibi özelliklere göre filtreleyip daha sonra yorumlara, puanlamalara ve fiyatlarına göre değerlendiriyorum. Önemli olduğunu düşündüğüm bir nokta da rezervasyon ücreti almayan, otel ücretini kalacağınız günün tarihinden önce telep etmeyen otelleri tercih etmek. Böylece seyahatinizde bir aksilik olursa, planlarınızda değişiklik olursa rezervasyonunuzu ücretsiz iptal edebilirsiniz. Biz geçen seneki seyahatlerimizin neredeyse tümünde (Japonya, Viyana, Oslo, Amsterdam) Booking.com aracılığıyla kalacak yer ayarlamıştık. Seçimlerimizin çoğundan memnun kaldık, tatilimizin sonunda da daha sonrakilere yardımcı olması amacıyla kaldığımız otel hakkındaki görüşlerimizi bu sitede paylaştık.

2. Airbnb: Eğer tatil planınız bir kaç kişilikse otel odası yerine bir ev kiralayabilirsiniz. Bu sitede dünyanın her yerinden ev sahipleri evlerini kiraya veriyorlar, dilerseniz bir geceliğine dilerseniz bir kaç haftalığına ev veya oda kiralayabiliyorsunuz. Fiyatlar evin büyüklüğüne, ve şehir merkezine yakınlığına göre değişse de, 3-4 kişilik bir grup için otelden daha ucuza gelebiliyor. Yine bu sitede de her ev için daha önce kalan insanların yazdığı yorumları okuyabilirsiniz. Biz iki sene önce Jordanka ve Nikola’yla yaptığımız İtalya gezisinde Floransa ve Venedik‘te Airbnb’den bulduğumuz evlerde kalmıştık ve çok memnunduk.

3. Couchsurfing‘e ücretsiz üye olup gittiğiniz şehirlerde bu site üyelerinden sizi misafir etmek isteyen insanların evlerinde/odalarında kalabilirsiniz. Bu siteyi ben hiç kullanmadım ama kullanan arkadaşlarım hem çok memnun kaldılar hem de farklı ülkelerden arkadaşlar edindiler. Memnun kalıp kalmama riski diğer seçeneklere göre daha fazla görünse de, sanırım 1-2 kişilik en ekonomik tatil planı için çok yerinde bir tercih olur.

Umarım bu kısa ipuçları size de planlarınızda yardımcı olur. Daha sonra bir de gideceğim ülkelerle ilgili önceden ne gibi araştırmalar yaptığım ve yanıma ne gibi eşyalar aldığımla ilgili bir yazı hazırlamayı düşünüyorum. Bu konuda değinmemi istediğiniz noktalar olursa bana yazabilirsiniz.

Bu sene için 2014 takviminin çıktısını alıp, tatil günlerini işaretleyip planlar yapmaya başladım bile. Şimdilik Nisan ayı için Tayland uçak biletlerini aldık, kalacak yer rezervasyonu üzerinde çalışıyoruz. İsveç içindeki yerlerle ve hiç görmediğimiz ülkelerle ilgili daha çok hayallerimiz ve planlarımız var. Siz tatil planlarınızı nasıl yapıyorsunuz? Bu yıl için görmeyi heyecanla beklediğiniz yerler var mı?

 

9 Yorum

 1. Sonunda merakları giderdin Gizemcim çok faydalı bir yazı olmuş ellerine sağlık. Ben de uzun tatil günleri yakalarsam ilk fırsatta kendimi uçuracağım umarım :)

  Cevap

 2. Bizim yazin Tr iznimiz var ama o zamana kadar cildirmayalim diye Ingiltereye tatile gitmeye karar verdik. Biletlerimizi aldik simdi sira vizede. Umarim onu da aliriz.
  Blogunuzu yeni kesfettim cok hos, emeginize saglik

  Cevap

 3. Merhaba Gizem hanım, Japonya ne Güney Kore seyahatinizle ilgili ne gibi çalışmalar yaptınız kaç gün ,nerede kalacaksınız , ne kadar BÜTÇE ayırdınız ve nasıl bir rota takip ederek Güney Koreye geçeceksiniz ? Ben de önümüzdeki yıl aşağı yukarı aynı destinasyonlara kızımla beraber 30-35 günlük bir gezi planlıyorum ama Hong Kong’uda eklemek istiyorum geçen yıl yaptığım Tokyo gezisi bende unutulmaz bir tekrar gitme isteği yarattı istemeyerek gelmiştim ama tekrar gitmeyi kafama takmıştım inşallah gerçekleştirmek istiyorum… Saygılar

  Cevap

  • Merhaba, gidis donus biletlerini Tokyo icin aldik, oradan Korean Airline ile Seul’e gecip geri donecegiz. Butce konusunu donunce daha detayli yazabilirim, su an cok ongoremiyorum :)
   Yarindan sonra orada olacagim, yazilarimda sorularinizi cevaplamaya calisacagim. Sevgiler!

   Cevap

 4. Merhabalar tokyo Seul Gidiş dönüş biletlerinizi nereden aldınız kaça aldınız tek kişi ücretini yazarsanız çok sevinirim…. Saygılar

  Cevap

 5. Çocukla zor olmayacak mı? Planda ondan hiç bahsetmiyorsunuz.en önemli şey.

  Cevap

  • Merhaba! Bu yaziyi iki sene once yazmistim, tabi simdi onceliklerimiz, ulke ve kalacak yer tercihlerimiz degisti Ekim’le birlikte :) Her seyi dusunup guzelce planladigimiz surece bebekle seyahat sorun olmayacaktir. Bu sene deneyip gorecegiz :)
   Sevgiler.

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.