Yazı
3 yorum

Tırmanış

Bir kaç ay önceki bir yazımda tırmanışa merak sardığımızdan ve gerekli tüm ekipmanları satın aldığımızdan bahsetmiÅŸtim. O zamandan beri tırmanış yaptığımız yerin fotoÄŸraflarını çekip paylaÅŸmak isityordum. Sonunda pazar günkü tırmanışımızı fotoÄŸraflayabildik. Tırmandığımız yer Göteborg’da, Ä°sveç’in en büyük kapalı tırmanma alanlarından biri olan Klätterdomen.

Tırmanma duvarlarında çeÅŸitli zorluklarda parkurlar var. Bu parkurlar alt kısımlarında iÅŸaretlenmiÅŸ ve aynı renklerde taÅŸlardan oluÅŸuyor. ÖrneÄŸin en kolay seviyeler 4a, 4b, 4c olarak baÅŸlayıp zorlaÅŸtıkça 5a, 5b, vb. olarak devam ediyor. 6’lı rakamlara gelinince 6a, 6a+ gibi ara seviyeler de ekleniyor. Maksimum zorluk seviyesindeki rakam 8c. Ben henüz 5b’ye kadar gelebildim, sanırım daha ileriki seviyeler için biraz daha zamana ve pratiÄŸe ihtiyacım var :)

Ben tırmanırken, Hande benim güvenliğimi sağlarken Barış da fotoğraflarımızı çekti. İpli tırmanışta ipin bir ucu tırmanan kişiye bağlıyken diğer ucu da mutlaka güvenliği sağlayan kişiye bağlı olmak zorunda. Sertifikalarımızı alırken de öğrendiğimiz şey tırmanma tekniğinden çok güvenli bir tırmanışın nasıl sağlanacağıydı.

Kısa aralar vererek, sırayla bir kaç saat tırmandık. Sonunda hepimiz çok yorgun düşüp, ufak sıyrıklar, sakatlanmalar yaşadıysak da (ben dizimi duvardaki bir metale çarpıp bir süre hareket edemedim mesela :)) bu seferki tırmanışımız da eğlenceli ve başarılı geçti. Koyduğumuz zorluk hedeflerini denemek için gelecek seferi sabırsızlıkla bekliyoruz.

3 Yorum

  1. He he ben de geçen aklımdan geçirdim nasıl gidiyor tırmanış acaba diye :)

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.