Yazı
0 yorum

Yafen’in Doğum Günü – Chinese Hot Pot

Geçtiğimiz hafta Çinli arkadaşım Yafen doğum gününü kutlamak ve Hot pot yemek için herkesi evlerine davet etti. Daha önce bir kez daha Yafen’le beraber Jordanka’larda Hot pot yapmayı denemiştik, o zaman da en az şimdiki kadar lezzetli bulmuştum. Hot pot geleneği Çin’de çok eskilere dayanıyormuş ve daha çok kışın yenilen bir yemekmiş. Yapımı çok kolay ve eğlenceli.

Malzemeler genellikle sebze ve deniz ürünlerinden oluşuyor. Tüm malzemeler doğranıp ayrı tabaklarda tutuluyor. Sofrada indüksiyon yoluyla ısınan bir ocak ve üzerinde içindeki soslu su sürekli kaynayan bir tencere bulunuyor. Bu yüksek sıcaklıktaki suya istenilen sebzeler ve etler atılıyor. Pişmesi yalnızca bir kaç dakika süren bu sebze ve etler daha sonra süzgeçlerle sudan çıkarılıp kaselere konuluyor. O gün yediğimiz ana yiyecekler patates, havuç, marul, çin mantarı, tofu, karnıbahar, brokoli ve karidesti.

Kimisi acı sevmediği için, kimisi de et yemediği için o gün iki ayrı tencere hazırladık. İlk seferden hatırladığımız kadarıyla ve Yafen ile Mike’nin de yardımlarıyla uygun şekilde nasıl yememiz gerektiğini öğrendik. Tencerenin içindeki sıvıda biberli acı bir sos bulunyor, bu sosun tadı pişen her şeye işliyor. Kaselerimize de susamdan yapılmış başka bir sos koyduk ve tencereden avladığımız yiyecekleri önce bu sosa batırarak yedik.

Hazırlaması çok basit ve pratik bir yemek. Tadı ise sosların da sayesinde oldukça lezzetli. Benim bu yemeğin en sevdiğim yanı, pişirme işleminin o an sofrada yapılıyor oluşu. Bu sayede hemen yenilip kalkılmıyor, pişirme sürecinde sosyal bir ortam yaratıyor. Hem de pişirirken kazanılan zamanda insan doyup doymadığını da daha iyi hissediyor.

Bu harika yemeği o gün hava çok güzel olduğu için Yafen’lerin evlerinin bahçesinde yedik. Pişirme aşaması uzun olduğu için ve sofrada kalıp sohbet etmeyi sevdiğimiz için yemek çok uzun bir süreye yayıldı. Yazın İsveç’te hava da çok geç karardığı için zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Uzun bir süre aynı yerde duramayan Barış kalkıp bahçedeki araç gereç kulübesini karıştırmaya başladı. Barış’ın çimlerle ilgili sorular sorduğunu gören Yafen bu fırsatı çok iyi değerlendirip çim biçme makinasını Barış’a verdi ve ‘istersen deneyebilirsin’ dedi :) Böylelikle Barış tüm bahçenin çimlerini biçmek zorunda kaldı :)

Yemekten sonra hava serinlediği için içeriye geçtip Play Station’da müzik quizi oyunu oynadık. Daha sonra da Yafen’in doğum günü için özel yaptırdığı inanılmaz lezzetli keki yedik. Bu kek aslında düğün pastasıymış ama Yafen çok beğendiği için bunu seçmiş :)

Yafen’e hediyelerimizi de verdikten sonra eve döndük. Bu yaz hep beraber geçirdiğimiz en eğlenceli günlerden biriydi. Bu kadar güzel yemeği de bir arada yemek lezzet çıtamızı baya yükseltti. Hot pot hayranı olan Jordanka çoktan bir elektrikli  indüksyon ocağı aldı bile. Biz de bir gün ondan ödünç alıp evde Hot pot yapmayı deneyeceğiz :)

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.