Yazı
10 yorum

Yaz Geldi

Her sene en sıcak geçen ay Mayıs ayı olmasına rağmen, haftalardır yağmurlu ve soğuk bir hava vardı Göteborg’da. Haftasonundan sonra bir anda güneş açtı. Ben de en az bir hafta daha böyle sıcak gidecek havaların tadını çıkarmak için iş çıkışlarında şehirdeki parka atıyorum kendimi.

Dün inanılmaz sıcaktı; belki İsveç’te ilk defa yolda yürürken gölge olan kaldırımları seçmeye çalıştım. Güneşe hasret İsveçliler’in hepsi soyunup şehrin oturulabilecek her alanına yayılmışlardı :)

Şehirde dolaşırken, Chalmers Üniversitesi mimarlık bölümü öğrencilerinin bu günlerde şehrin 14 değişik bölgesinde sergilenecek olan çalışmalarına da denk geldim. Rena Rama Göteborg projesinin amacı şehrin önemli noktalarında semboller yaratıp, şehrin 300 yıl önce nasıl göründüğünü hatırlatmak, ve bunun bugünkü  ve gelecekteki Göteborg’a nasıl etki ettiğini vurgulamak. Su kenarları boyunca tüm şehre yayılmış bu projelerin bir kaç tanesini fotoğrafladım.

En çok beğendiğim proje ‘Red Boat District’ oldu. Bir zamanlar şehir sınırının etrafında kayıkların ve teknelerin yüzdüğü, şehri koruma amaçlı yapılmış su hendeklerinin bulunduğu bölgeyi canlandıran bu proje, asılı olan onlarca tekneyle sembolize edilmiş.

Kanal kenarından yürümeye devam edince ‘Ramatiserat’ adında ilginç bir başka projeyle karşılaştım. Bu proje, kanal kenarına koydukları renkli çerçevelerden şehrin  belli noktalarına odaklanmayı amaçlamış.

Aynı renk çerçevelerin küçük ve büyük olanlarını ayrı ayrı hizalayıp şehrin o noktasını çerçevelemek ve geri kalan her detay dışında o noktaya yoğunlaşmak mümkün.

Biraz dolaştıktan sonra Barış ve Gökhan da bana katıldı, yemek alıp çimlere yayıldık. Hava artık çok geç karardığı için saatlerce şehrin tadını çıkardık. Güneşin ve sıcak havanın değerini ancak kuzey insanları anlar, bu yüzden bu havalarda dışarıda olmamak büyük suçluluk duygusu yaratıyor. Benim de hava bozana kadar içeri girmeye niyetim yok :)

10 Yorum

 1. Bizde Bergen’de gunesin keyfini cikariyoruz gecen Cumartesi’den beri. Inanilir gibi degil ama dun 26 dereceyi gordum burda. Hemen tasimi taragimi toplayip plajda serildim tum Norvecliler gibi :)

  Cevap

  • Ne güzel! Burası da aynen öyle, 27 dereceydi dün. Mucize gibi geliyor :) Mümkün olduğunca dışarlarda duralım, bu günleri çok arayacağız sonra.

   Cevap

   • Kesinlikle. Zaten gunesi ve sicagin hakkini vermeyi burda ogrendim. Izmir’de gunesten kose bucak kacilmis, iklimlendirilmis ev-is arasinda gecmis bir hayattan sonra ilginc ama; yaz ve gunes birarada cok keyifli Iskandinavya’da :)

    Cevap

    • :) Buranın güneşi ve yeşili gibisini görmedim ben de hiçbir yerde.

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.