Yazı
11 yorum

Yeni Ev

İsveç’te karşılaşılacak en büyük problemlerden biri ev bulmak. Buraya yaşamak için gelen herkes eminim hatırı sayılır bir zamanını ev arayarak geçirmiştir. Şehirdeki toplam kiralık ve satılık ev sayısı talebin çok altında olduğu için yaşayacak bir yer bulanlar çok uzun yıllar o evlerden çıkmıyorlar. Kiralık evler için belirli ev şirketlerinin web sitelerine kayıt olup yıllarca sırada beklemek gerekiyor. Kiraya verilecek bir kaç ev bu sitelere düştükçe insanlar bu evlere kayıt oluyorlar ve sıra süresi en uzun olan, kayıtları iyi ve güvenilir olan kişilere sunuluyor bu evler ilk önce. Bazen bir eve 3000 kişinin başvurduğu bile oluyor.

Son bir kaç senedir şehrin belli yerlerinde yeni binalar inşa etmeye başladılar. Bu, az da olsa ev bulma sıkıntısını çözmeye başladı. Biz de sıradaki süremiz çok uzun olmamasına rağmen, bu yeni yapılan evler sayesinde mucizevi bir şekilde kiralık bir ev bulduk! :)

Şehrin biraz dışında, fakat otobüs ulaşımının rahat olduğu bir bölgede yeni yapılan binalar olduğunu, ve çok sayıda daire olduğu için bu bölgede şansımızın olabileceğini duyduk. İçinde iş kontratlarımız, daha önce oturduğumuz evlerin detayları ve kendimizle ilgili bilgilerin bulunduğu bir dosyayla tam iki hafta önce Partillebo’nun ofisine gittik. Kendimizi tanıtıp, bu bölgedeki evlerin ilgimizi çektiğini söyleyince bize ellerinde bize uygun bir daire olduğunu, eğer ilgilenirsek ertesi gün arayıp haber vermemiz gerektiğini söylediler.

O gün ne kadar mutlu olduğumuzu anlatamam :) Ev bulabilme ihtimali bile Göteborg için çok hayali bir kavram. Düşünecek fazla bir şey olmadığı için ertesi sabah arayıp kabul ettiğimizi söyledik ve aynı gün gerekli tüm belgeleri toparlayıp ofise gönderdik. Bir sonraki salı günü posta kutumuza bir dosya geldi. İçinde imzalamamız gereken kontratımız, Partille bölgesinin haritası, ortak yaşam alanlarıyla ilgili bilgiler ve bir de 100 kron’luk (yaklaşık 25 tl değerinde) dondurma çeki vardı :) Kontratı imzalayıp gönderdik, onlar da kendi kısımlarını imzalayıp geri yolladılar, böylelikle sokakta kalmayacağımız tescillenmiş oldu :)

Henüz evin içini görmedik yalnızca planını gördük, ama yeni bir bina olduğu için güzel ve temiz olduğundan eminim. Bir kaç ay sonra taşınırken evin fotoğraflarını ve bölgeyle ilgili detayları paylaşacağım.

11 Yorum

 1. Harika bir yazı.., bir öykü bir roman okuyor hissine kapıldım şu yazı 200-300 sayfalık bir roman olsaydı emin olun bugün o kitabı bitirirdim. Yalın ve sade bir anlatımınız var. Ev bulmanıza sevindim güle güle oturmanızı temenni ederim.:)

  Cevap

  • Ben de en çok o kısmı sevdim :) O bölgedeki en iyi dondurmacının çekiymiş, yerleşir yerleşmez ilk iş oraya gideceğiz :)

   Cevap

 2. Umarım yeni evinizde huzurlu, sağlıklı ve mutlu günler geçirirsiniz Gizemcim. Güle güle oturun :)

  Cevap

  • Çok teşekkür ediyorum Duygu’cum, bekliyoruz mutlaka yeni eve :))

   Cevap

 3. Merhaba Türkiye’de müteahhitlik yapıyorum. Isveç de müteahhitlik yapmak istiyorum. Arsa ticari alan bulmak için emlak ofisi vs önerebilir misiniz ? Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevap

  • Merhaba, bu konularda hic bilgim yok, belki google’da arama yaparsaniz daha saglikli sonuclara ulasabilirsiniz.

   Cevap

 4. Merhaba
  Çok kısa bir sürede (10 gün)Adana’dan Göteborg’ ye yerleşeceğiz 8 yaşında bir oğlumuz var.Ev ve okul için bir semt önerebilir misiniz?

  Cevap

  • Merhaba, Angered ve Hissingen’de bir kac bolge disinda her yer guvenli ve iyi olarak biliniyor. Isinize yakin bir yerde ev aramanizi tavsiye ederim. Okul icin de her semtte iyi yerler bulabilirsiniz saniyorum.

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.