Yazı
16 yorum

Yeni Kahve Makinamız – Nespresso

Ä°sveç’te kahve ister istemez günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Ben genellikle çayı tercih etsem de, günde ortalama 6-7 bardak sütsüz, ÅŸekersiz, sert filtre kahve içen Ä°sveçlilerle zaman geçirdikçe ben de artık kahveye ihtiyaç duyduÄŸumu hissetmeye baÅŸladım.

Kapkaranlık kış günlerinde gün aydınlanmadan işe giden, akşamüstü de çoktan kararmış havada eve dönen kuzey insanlarının neden dünyanın kahve tüketimine en çok katkıda bulunan insanlar olduklarını anlamak zor değil sanırım. Kişi başına düşen yıllık kahve tüketim mikarına göre de bu listenin başını İskandinavlar çekiyor. İsveç de bu listede 8.2 kg ile üst sıralarda yer alıyor. Yaşadığımız ülkede durum böyleyken biz de bu tüketime kayıtsız kalamıyoruz :)

Yıllardır kullandığımız filtre kahve makinamız olmasına raÄŸmen, geçen sene kapsül kahveler ve bu kahvelerle çalışan makinalar ilgimizi çekmeye baÅŸlamıştı. Biraz araÅŸtırdıktan sonra epey baÅŸlangıç seviyesi sayılabilecek Nescafe Dolce Gusto Piccolo‘yu satın almıştık. Bu yaz Marsilya‘da kaldığımız oteldeki odamızda Nespresso’nun kahve makinasını deneyince, bir de üstüne Fransa’daki yalnızca bu makinaların kapsüllerini satan güzel maÄŸazalara denk gelince bu makinalara olan merakımız arttı.

Noel sırasında burada bir kaç mağaza gezerken yeniden bu makinalara denk geldik. Biraz inceleyip araştırdıktan sonra bizim için fiyat ve performans olarak en mantıklı görünen U-Pure Black modelini satın aldık.

Çok hızlı ısınan bu makinanın su haznesinin de ince ve makinanın arka ekseninde hareket edebiliyor oluÅŸu bizim için avantajdı. Böylelikle Elvin’e hediye ettiÄŸimiz eski makinamız Dolce Gusto’dan kalan boÅŸ yeri sorunsuz bir ÅŸekilde doldurduk.

Nespresso U-Pure Black’in üç farklı fincan ayarı var; ristretto, espresso ve lungo. Kapsülü makinaya yerleÅŸtirdikten sonra bu boyutlardan birini seçip kahve haznesini kapattığınızda, makina ısınır ısınmaz kahvenizi hazırlıyor, suyun miktarını seçtiÄŸiniz boyuta göre otomatik olarak ayarlıyor, kahve hazır olduktan sonra da iÅŸi biten kapsülü otomatik olarak makinanın alt haznesine atıyor. Böylece makina ard arda kahve yapmaya hazır hale geliyor. 9 dakika kullanılmayan makina kendiliÄŸinden kapanıyor. Makinayı yeniden kullanacağınız zaman, en son bir kaç seferde en çok kullandığınız ayarlarla baÅŸlıyor. Bunun yanında kullanılmış kapsül haznesi dolduÄŸunda veya su haznesinde su miktarı azaldığında bunun için bir uyarı ışığı yanıyor.

Bu makinayla, ÅŸu an kampanya dahilinde satılan süt makinası Aeroccino 3‘yu da beraberinde aldık. Önceleri bana ‘çok da mühim deÄŸilmiÅŸ, altı üstü süt ısıtıyormuÅŸ’ gibi gelen makina, kullanınca çok hoÅŸuma gitti.

nespresso2

Ä°ki ayrı çırpma aparatı bulunan bu makina cappuccino ve cafe latte’ye süt hazırlamak için mükemmel. Farklı kahveler için içinde farklı süt miktarı seviyeleri bulunan Aeroccino, sütü 60 sn gibi kısa bir sürede hazır hale getiriyor. Barış genellikle espresso içtiÄŸi ve ben de kahvemi sütsüz sevmediÄŸim için bu makina daha çok benim ilgi alanıma girdi :)

Nespresso’nun kapsüllerinden bahsedecek olursam; en beÄŸendiÄŸim özellikleri plastik yerine alüminyum olmaları. Böylece kahveleri daha uzun süre, daha taze ve saÄŸlıklı bir ÅŸekilde koruyabiliyorlar. Ristretto, espresso ve lungo için 16 çeÅŸit kahvenin yanında bir de fındık, hindistancevizi, vanilyalı gibi mevsimsel aromalı çıkardıkları kahveler ve bunların yanında kafeinsiz çeÅŸitleri de mevcut. Kullanılmış alüminyum kapsüller için de geri dönüşüm programları mevcut. Biz de kullandığımız kapsülleri çöpe atmak yerine, metal atıklarla biriktiriyoruz.

Kapsüller yalnızca Nespresso’nun sitesinden sipariÅŸ verilebiliyor. Biz de makinayı ilk aldığımızda hangi çeÅŸit kahveler olduÄŸunu ve hangilerini daha çok seveceÄŸimizi bilmediÄŸimiz için baÅŸlangıç paketinden sipariÅŸ verdik. Büyük bir kutunun içerisinde, herbirinin içinde 10’ar kapsül bulunan 25 küçük kutu geldi. Bunun yanında yeni baÅŸlayanlara özel, içine kapsülleri yerleÅŸtirebileceÄŸimiz ve iç kapağında hangi kapsülün hangi kahve için olduÄŸunu gösteren bir ÅŸema bulunan ahÅŸap, çok güzel bir kutumuz oldu :)

nespresso1

Bu makinayı aldığımız ilk günlerde, meraktan tüm çeşitleri denemek istedik. Böylece kahve tüketimimizde ciddi bir artış oldu :) Tüm kapsül çeşitlerini denedikten sonra hangilerini daha çok sevdiğimize karar verdik. Kaliteli kahvelerle ve süt makinasıyla, kafelerde içtiğimiz güzel kahvelere yakın tatları yakalamak beni çok sevindirdi. Hafta içi iş dönüş saatimden sonra içtiğim kahveler uyumamı engellediği için, iş günlerinde Barış bu makinanın hakkını veriyor. Ben de kahvaltı üstüne güzel bir kahve içmek için cumartesi ve pazar sabahlarını iple çekiyorum.

16 Yorum

 1. afiyet olsun.keyifle içmeniz çok hoÅŸuma gitti…ama barış lütfen abartmasın herÅŸeyin fazlası zarardır. sizi çok seviyorum…keyifle birlikte içmeniz dileÄŸiyle..

  Cevap

 2. Yorumlar için teşekkürler,
  cidden güzel bir ürün
  bende dolce gusto olarak mevcut hediye geldi ve harika sizinkisi daha da üstün ancak sorun kapsüllerinde
  :(
  Ben türkiyede bulamadım
  sizin temin ettiÄŸiniz yer var ise bilgilendirirseniz sevinirim

  saygılarımla

  Cevap

 3. Merhaba, ben kapsüllü kahve makinası almayı düşünüyorum ama kararsızım sizce dolce gusto mu daha kullanışlı nespresso mu?

  Cevap

  • Nespresso’nun kalıtesinin daha iyi olduÄŸunu düşünüyorum fakat pratiklik olarak hangi modeller daha iyi bilemiyorum.sevgiler

   Cevap

 4. Selam. Bende bu malineden yeni aldım. Hangi kahvede. hangi kapsüller daha iyi . Yardımcı olursanız sevinirim. Sütlü tercih ediyorum. Cafe latte, americano gibi teşekkürler.

  Cevap

  • Merhaba! Ben cok sert kahve icemedigim icin Lungo’lari tercih ediyorum. Favorim Fortissio ve Linizio lungo, yesil ve turuncu renkli olanlar.

   Cevap

 5. Ben de bugün 25 kutulu başlangıç setini aldım. Bendeki makina Nespressonun eski bir makinası Concept olarak geçiyor. Daha önce birçok kahveyi denedim. Ristretto ile volluto favorim. Siz en çok hangi kahve çeşitlerini beğendiniz. 25 li kutu içerisinde tatmadığı kahveler var. Bir de aromasını alabilmek için süt ilave etmek gerekir mi?

  Cevap

  • Merhaba, aromasini sutsuz daha iyi alirsiniz, tabi eger tadi cok sert gelmiyorsa. Ben cok koyu kahve icemiyorum o yuzden lungo’lari tercih ediyorum genelde. Umarim memnun kalirsiniz denemediginiz cesitlerden de :) sevgiler

   Cevap

 6. Merhabalar,bende tanıtım da denedim beğendim ama kapsüllerin alüminyum oluşu düşündürdü siz ne dersiniz?

  Cevap

  • Merhaba, saglik acisindan bakiyorsaniz bir sorun oldugunu dusunmuyorum. Cevre acisindan da kapsuller geri donusturulebiliyor ama tabi uzun vadedeki zararlarini bilmiyorum. Sevgiler

   Cevap

 7. Nespresso makinası almayı düşünüyorum. Hangi modelini tavsiye edersiniz

  Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.