Yazı
6 yorum

Yeni Maceramız – Tırmanış

İki hafta önce cumartesi günü arkadaşlarımızla birlikteyken laf arasında Hande “Yarın tırmanmaya gidiyorum siz de gelsenize” dedi. Barış’la ben de ‘neden olmasın’ dedik ve pazar günü ona katıldık. Tırmanış yapılan salonun nasıl bir yer olduğuyla ve sporla ilgili hemen hemen hiçbir şey bilmediğimiz için beklentilerimizin ne olacağıyla ilgili de fikrimiz yoktu.

Hande bir seneden fazladır bu sporu yaptığı için bize yardımcı olacağını söyledi. Onun arkadaşlarıyla tırmanışlarının bitmesine yakın çekingen bir şekilde gittik salona. Ne tür ekipmanlara ihtiyacımız olduğunu bilmediğimiz için oradaki görevli kiralayacağımız şeyler konusunda bize yardımcı oldu. Daha sonra zorluk dereceleri farklı farklı olan duvarlardan en kolayıyla başladık. Henüz tırmanış sertifikamız olmadığı ve gereken tüm güvenlik önlemlerini bilmediğimiz için Hande bizim güvenliğimizi sağlayıp iplerimizi sırayla o tuttu.

Yaklaşık bir buçuk saatlik tırmanış sonunda bu sporu şaşırtıcı derecede çok sevdiğimizi farkettik. Gereken sertifikaları alabileceğimiz ikişer saatten iki seanslık eğitimlere hemen kayıt olduk. İlk eğitimimiz geçtiğimiz pazar günüydü. Bu eğitimde düğümlerin nasıl atılacağı, tırmanma ekipmanlarının ve iplerinin özellikleri, tırmanırken dikkat etmemiz gereken kuralları öğrendik. Biraz daha tırmanma deneyimi kazanacağımız ve kısa bir yazılı sınav yapacağımız ikinci eğitimimiz de haftaya pazartesi günü olacak.

Biz de bu arada tırmanış ekipmanlarımızı satın aldık :) Dün iş çıkışı Barış’la buluşup yalnızca doğa sporları ve tırmanma araç gereçleri satan büyük bir mağazaya (Fjällsport) uğradık. İkimiz de birer başlangıç seti satın aldık. Bu setlerde ayakkabı, kemer, ip kilidi, bir paket kaymayı önleyici toz ve bu toz için bir kese bulunuyor. Ayakkbı en önemli ekipman olduğu için tüm modelleri tek tek giyip mağazadaki küçük tımanış duvarında denedik. Ayakkabının ayağı tam kavraması ve neredeyse acı verecek kadar dar olması gerekiyor. Bunun sebebi hem lastik ayakkabıların giydikçe biraz esneyecek olması hem de tırmanma güvenliği açısından bol ayakkabının tehlikeli olacağı gerçeği.

Ayakkabı tamamen kişinin ayak şekliyle ilgili olduğu için marka ya da görünüşten ziyade ayağa uğumu önemli. Pek çok denemeden sonra Barış da ben de aynı modelde karar kıldık. Başlangıç paketine ekstra olarak bir başka ip ve bir kilit daha aldık (fotoğraftaki kırmızı ip ve kilidi). Bu ip ve kilit, ben Barış’ın güvenli inip çıkması için onun ipini tutarken herhangi bir kaza anında o düşerse, ondan hafif olduğum için güvenliğimi tehlikeye atmayayım diye kendimi yerdeki halkalara sabitlemem için gerekiyor.

Tırmanma için tüm ekipmanlarımız hazır. Pazartesi günkü eğitimden sonra sertifikalarımızı da alınca, artık istediğimiz zaman gidip tırmanabileceğiz. En kısa zamanda tırmanış salonunu da fotoğraflayıp, tırmanış detayları ve o yüksek duvarlarla nasıl başettiğimle ilgili bir yazı hazırlayacağım :)

Düzeltme/Ekleme: Tırmanış terimleri burada yarı İsveççe yarı İngilizce öğrendim, Türkçe terimler için de pek kaynak bulamadım, fakat Burak aşağıdaki yorumuyla bu konuyu aydınlattı. Türkçe terimler için ona tekrar teşekkür ediyorum :)

6 Yorum

 1. Selam blogunu takip eden bir tırmanışçı olarak bazı terimlerin türk tırmanışında genel kulanımını belirteyim :)

  Kilit diye anlattığın şey sanırım karabina, (Geniş olan yani bel kolonuna bağladığın HMS diye geçiyor)

  İp diye bahsettiğin şey ise eğer şu kırmızı olanlar ise onlarda perlon, bir de o toz magnezyum tozu diye geçiyor elin terlediğinde elinin kuru kalmasını sağlıyor.

  Birde o karabinaya takılı olan emniyet aletine de ATC diyoruz.

  Keyifli tırmanışlar

  Cevap

  • Merhaba Burak,

   Terimler konusunda yardımın için çok teşekkür ederim :) Henüz bu yolun çok başında olduğum anlaşılıyordur eminim. Terimlerin İsveççe’lerini öğrendim burda, bazılarının da İngilizce isimlerini. Hızlıca araştırma yaptım Türkçe isimler ama bazılarını ya bulamadım yada emin olamadım bulduklarımdan. O yüzden böyle derme çatma bir dille anlattım :)
   Ben de öğrenmiş oldum sayende. Tırmanışçı olduğunu bilmek güzel, sana da danışabilirim o zaman daha sonra :)

   Sevgiler,
   Gizem

   Cevap

   • Yazındaki o yeni başlama heyecanını gördüğüm için keyif alarak okudum. :) Yardımcı olduysam sevindim, sorularını da seve seve cevaplandırırım.

    Burak

    Cevap

 2. Gizemmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm!
  Ben çok özledim tırmanmayı, görünce böyle kıskanmadım desem yalan olur :) Ama hiç yapay duvarda tecrübe etmedim; yıllar önce ilk kez kayada tanıştım ve verdiği haz bambaşkaydı. Hayatımın en güzel zamanlarını dağlarda, dağcılığı tırmanışı öğrenmeye çalışırken geçti diyebilirim. Hatırlıyorum da ilk olarak balıkçı düğümünü öğrenmiştim ve bütün kolye bilekliklerimi o zamandan kalan bir alışkanlıkla hala öyle bağlıyorum :) Profesyonel olarak da yapmayı çok isterdim ama işte şartlar pek elvermedi ben de devam edemedim. Şimdi yazdıklarını görünce bir kez daha içimdeki o uhdeyi derinden hissettim. Eminim zevkini aldıkça duvar da sizi kesmeyecek ve kendinizi doğaya bırakacaksınız :) Doğada verdiği haz ise tarif edilemez. Sen hafif olduğun için tırmanırken eminim daha da zevk alırsın ve Barış senin güvenliğini alırken hiç zorlanmaz :) Tırmanış gerçekten çok önemli bir takım sporu, eş olarak bunu yapıyor olmanız harika bir şey, birbirinize güveninizi de arttıracaktır eminim. Frictionlarınız da çok güzel ayy daha yazabilirim resmen güzel anılarımı hatırlattığın için heyecanlandım :) bu sporu seçtiğiniz için tebrik ediyorum ve duvarı da merak ediyorum en kısa zamanda paylaş lütfen :)

  Cevap

  • Duygucuummmm :)) Yine yorumunla beni motive ve mutlu ettin. Demek sen de uğraştın tırmanışla, harikasın! Ben hiç denemedim kaya tırmanışı ama herkes duvarın bizi zamanla kesmeyeceğini ve doğaya atılmak için sabırsızlanacağımızı söylüyor :) Buna ikinci yazımda değineceğim ama sana şimdiden söyleyeyim :) benim aslında yükseklik korkum var. Aileme tırmanmaya başladığımı söylediğimde inanamadılar :) Duvara çıkarken de kesinlikle aşağı bakmıyorum. O yüzden doğayla aram nasıl olacak bilmiyorum ama belki bu spor korkumu yenmemde yardımcı bile olur. Eve çok yakın bir orman var kaya tırmanışlarının yapıldığı, belki ilerde oraya da gitmeye başlarız. Senin de böylelikle artık İsveç’e bizi ziyarete ve tırmanmaya gelmen şart oldu :)
   Öpüyorum!

   Cevap

   • Gizemcim itiraf etmek gerekirse aslında ben de yükseklikten korkmuyor değilim :) ama sanırım o heyecan bir şekilde sana haz veriyor ve yapabiliyorsun. Ben de öyle uçurum boylarında denemedim zaten makul yükseltilerde deneyebilirsin ama önce emniyet tabii ki :) ah ah ne çok isterim gelmeyi özellikle sizi yakından tanıyabilmek için ama kısmet diyelim :) keyifli tırmanışlar! öpüyorum!

    Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.