Yazı
4 yorum

Ekim’in Yüzme Macerası

Hamilelikten önce yüzme antrenmanlarıma devam ederken havuza bebekleriyle gelen insanlar ve soyunma odalarında bebeklere ayrılan bölümler görüyordum fakat bebekleri yüzdürmekle ilgili hiçbir fikrim yoktu. Ekim doğduktan sonra onunla beraber yapabileceğimiz aktiviteleri düşünürken aklıma yüzme geldi ve internette biraz araştırınca evimize yakın olan, bizim de olimpik havuzunu kullandığımız spor merkezinde Aquabarn adlı bir klübün bebekler için yüzme kursları düzenlediğini öğrendim, hemen arayıp kayıt yaptırdım.

Kursa katılım ÅŸartları bebeÄŸin 4 kilogramdan ağır olması ve göbek bağının iyileÅŸmiÅŸ olmasıydı. Sıradaki ilk kurs Ocak ayının üçüncü haftasında baÅŸlayacağı için bu ÅŸartları saÄŸlamış oluyorduk. Ekim’in katılacağı ‘krabban’ (tr.yengeç) adlı ilk kura Ocak ayındaki bilgilendirme toplantısıyla baÅŸladık. Bu toplantıda bebekler ve su arasındaki iliÅŸkiden ve 9 haftalık kurs planından bahsettiler. Bu ilk kurun asıl amacının bebekleri suyla tanıştırmak olduÄŸunu anlattılar. Suya saygı duymanın önemini, dikkatli olmazsak suyun bizim için tehlikeli olabileceÄŸini ve yüzerken kendimizi nasıl korumamız gerektiÄŸini öğreteceklerini söylediler. Bu toplantının sonunda Ekim’in bedenine uygun bir mayo satın aldık ve artık bir hafta sonraki ders için hazırdık.

ekim yuzuyor - 1 (1)

Ben suyu ve yüzmeyi çok sevdiÄŸim için Ekim’in de seviyor olmasını çok istedim. DoÄŸduÄŸu ilk haftadan beri banyo yapmayı ve suyun içinde olmayı sevdiÄŸini hissediyordum. Åžimdiye kadar katıldığımız dersler de bunu kanıtlamış oldu.

30 dakikalık dersler su sıcaklığı 34C derece olan küçük bir havuzda yapılıyor. Bebekle beraber suya en fazla iki yetişkin girebiliyor. Dersler her zaman bebeklerle beraber suda hareket ederek söylediğimiz hoş geldin şarkısıyla başlayıp, güle güle şarkısıyla bitiyor. Suda yüzen plastik oyuncaklar arada bebeklerin dikkatlerini toplamaya yardımcı oluyor. Her hafta öğretmenin bize oyuncak bir bebek üzerinde gösterdiği, başı destekleyerek sırt üstü yüzdürme, göğüsten destekleyerek yüz üstü yüzdürme gibi iki üç farklı hareketi bebeklerle yapıyoruz.

ekim yuzuyor - 6

Kurstaki bebeklerin hepsi hallerinden memnun görünüyor. Daha çok küçükler fakat anne karnından suya çok alışkınlar. Her ne kadar gerçek anlamda ‘yüzmek’ onların henüz anlayabilecekleri bir ÅŸey olmasa da suyun havadan daha farklı bir ortam olduÄŸunu ve onun içinde dengede durabildiklerini görmek onlar için çok eÄŸitici.

Ekim’i derslere Barış’la beraber götürüyoruz. Kadınlar ve erkek soyunma odalarının her ikisinde de bebeklere ayrılan bir bölüm olduÄŸu için anne veya baba rahatça bebeÄŸini yüzmeye hazırlayabiliyor. Önce kendimiz giyinip sonra Ekim’in kıyafetlerini soyuyoruz. Araba koltuÄŸunu havuz kenarına kadar götürebildiÄŸimiz için, biz duÅŸ alırken Ekim koltuÄŸunda bizi bekliyor. Alt bezini havuza girmeden önce çıkarıp mayosunu giydiriyoruz.

ekim yuzuyor - 1

ekim yuzuyor - 2

ekim yuzuyor - 8

ekim yuzuyor - 3

Bu havuzdan kurs dışında da yararlanabildiÄŸimiz için dersler ilerleyip biz biraz daha teknik öğrenince, haftanın bir kaç günü Ekim’le yapacak harika bir aktivitemiz olacak.

4 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.