Yazı
6 yorum

Ekim’le BeÅŸinci Ay

Bu ayın en heyecanlı kısmı ek gıda denemelerimizdi. Üçüncü ayın sonundaki kontrolde hemşire bize beslenmeyle ilgili bir kitapçık verdi ve artık ufak ufak bazı yiyeceklerin tadına baktırmamız gerektiğini, aksi halde 6. aydan sonra tatlara alışmasının daha zor olabileceğini söyledi. 

ekim'le besinci ay - 1

Kitapçıkta 4-6 ay arası için sebze, meyve ve et olarak üç ayrı bölüm var. Her bölümde ilk önce hangi çeşitleri denememizin iyi olacağı ve bunların hazırlanış tarifleri yazılı. Bir kaç yaşa kadar beslenme ipuçları veren bu kitapçığın en sonunda bebeklerini vegan veya vejetarjen beslemek isteyen aileler için ayrı yemek tarifleri ve tavsiyeler bulunuyor.

ekim'le besinci ay - 9

Ä°sveç’te Türkiye’dekinin aksine, ÅŸekerli olduÄŸu için meyve ile baÅŸlatmıyorlar ve 6 aydan önce yoÄŸurt tavsiye etmiyorlar. Biz bu ayı bir kaç farklı sebze deneyerek geçirdik. Ekim’in ilk gerçek yemeÄŸi havuç püresi oldu. AÄŸzına bir küçük kaşık püre verdiÄŸimizde yüzünde ‘bana bunu neden yapıyorsunuz?’ ifadesi ve yardım dileyen gözlerle bir Barış’a bir bana baktı, ama yemeye devam etti. Bir kaç gün sonra denediÄŸimiz patatesi daha da anlamsız buldu. BaÅŸka günlerde burada çok tüketilen beyaz havuç (yaban havucu), brokoli ve daha önce denemiÅŸ olduÄŸumuz bir kaç sebzenin karşımı olan püreler verdik.

Yiyecekleri tek tek tanıtmak çok önemli, çünkü böylece bebekler o tatların ne olduklarını öğreniyor ve eÄŸer bir yiyeceÄŸe alerjileri varsa bu alerjinin kaynağını bilmek çok daha kolay oluyor. Bu ayki yemekler Ä°sveççe’de ‘smakprov’ yani tat denemesi olarak geçiyor. Amaç bebeÄŸin karnını doyurmak deÄŸil, yalnızca tatlarla tanıştırmak. O yüzden her denememizde toplamda yalnızca 1-2 tatlı kaşığı kadar yemek verdik.

Geçen haftaki kontrolde hemşire sebze denemelerimizin iyi geçtiğini ve hiç bir problem yaşamadığımızı duyunca bu ay artık meyve ve et denemeye başlayabileceğimizi söyledi. Bir de ilerde gluten hassasiyeti olma ihtimalini en aza indirmek için glutenli bir yiyecek olan bebek yulaf lapası vermemizi tavsiye etti. Bu lapa hazır satılan bir tozu sıcak suyla karıştırarak yapılıyor. Hazır gıda tüketmeyi sevmesem de vereceğimiz miktar yalnızca bir iki kaşık olduğu için ve hazır olanların içinde hali hazırda gerekli mineraller de olduğu için bu aya özel küçük bir kutu hazır lapa aldık.

Ekim henüz kendi kendine oturur pozisyonda durmak için çok küçük. Biz yemek yerden yerdeki ana kucağında oturuyor, fakat masayı göremediği ve bize katılamadığı için biraz mutsuz oluyordu. Hemşire bu durumda artık aramıza katılmasının iyi olacağını, bir mama sandalyesi alıp, küçük battaniye veya yastıklarla destekleyip oturtabileceğimizi söyleyince hemen sevinçle bir sandalye aldık. Bir kaç gündür biz yemek yerken Ekim bu sandalyede oturup oyuncaklarını kemiriyor ve halinden çok memnun görünüyor.

ekim'le besinci ay - 8

Beşinci ayı doldururken üçüncü ayın sonunda olduğu aşıların ikinci dozlarını da oldu. Zorunlu olmadığı halde biz bir de rota virüsü için ağızdan verilen bir aşı yaptırdık. Bundan sonraki son doz aşılarını on ikinci ayın sonunda vurulacak.

ekim'le besinci ay - 3

ekim'le besinci ay - 4

Bu ay tepkilerinde gözle görülür farklılıklar var. Gözüne kestirdiÄŸi bir oyuncaÄŸa farkında olarak uzanıyor, onu önce tek eliyle yakalıyor sonra iki eliyle tutuyor, gözüyle inceleyip hop aÄŸzına götürüyor. Yakaladığı ÅŸey ne olursa olsun bu sıra hiç deÄŸiÅŸmiyor :) Beni ve Barış’ı görmek, sesimizi duymak onu çok mutlu ediyor. Barış çalışırken onun ilgisini çekmeye çalışıyor, göz göze geldiklerinde sevinç çığlıkları atıyor.

Ekim çok komik ve eğlenceli bir çocuk olmaya başladı. Birlikte koşup oynayıp arkadaşlık edeceğimiz zamanlar için sabırsızlanıyorum.

ekim'le besinci ay - 5

ekim'le besinci ay - 6

ekim'le besinci ay - 7

6 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.