Yazı
2 yorum

Ekim’le Ä°lk Ay

Zaman çok çabuk geçti, Ekim geçen hafta birinci ayını doldurdu bile.

Hastaneden geldiÄŸimizden beri hepimiz yeni düzene alışmaya çalışıyoruz. En zor günler ilk bir kaç gündü, daha sonra düzenimiz yavaÅŸ yavaÅŸ oturmaya baÅŸladı. Ä°lk günlerden itibaren ailelerimizin ziyaretleri bizim için her ÅŸeyi çok kolaylaÅŸtırdı. Özellikle Barış’ın annesi yemek ve ev iÅŸlerini ele aldığı için ben yalnızca Ekim’i emzirip bol bol dinlenebiliyorum. DoÄŸumdan önce her ÅŸeyi kolayca tek başımıza halleriz diyorduk fakat birisinin desteÄŸi ilk haftalar için gerçekten çok önemliymiÅŸ. Ailelerimiz sayesinde ben uykuya ve kendime daha fazla zaman ayırabiliyorum, Barış da iÅŸleriyle ilgilenebiliyor. Onun dışında her gün iÅŸe gidip geliyorken bir anda çoÄŸu vaktimi evde geçirmeye baÅŸlayınca evde sıkılma ihtimalim çok yüksekken, onlar sayesinde günlerimiz çok dolu ve eÄŸlenceli hale geldi.

ilk ay - 4

Emzirmenin, anne sütünün önemi dışında, anne ve bebeÄŸi yakınlaÅŸtırdığı, duygusal ve biyolojik olarak birbirlerini daha iyi hissetmelerini saÄŸladığı için bu konuya çok önem veriyorum. Ä°lk andan itibaren Ekim’i sık sık emziriyorum, fakat özellikle ilk günlerde sütüm az olduÄŸu ve Ekim 2800 gramdan 2500 grama kadar düştüğü için hastanedeyken ebelerin tavsiyesiyle ek mamaya baÅŸladık. Neyse ki, son iki haftadır kilosu normal seyrine ulaÅŸtı, bunu korumak için hala anne sütüyle beraber ek mama vermeye devam ediyoruz. Umuyorum ki süt arttırmak için yiyip içtiÄŸim ÅŸeyler ve Ekim’in sık sık emmesi fayda saÄŸlar ve ek mamaya ihtiyacımız olmadan sadece anne sütüyle devam edebileceÄŸiz.

Ekim, yemek yemekten artakalan zamanların çoğunu uyuyarak geçiriyor. Karnı tok ve altı temizken 2-3 saate kadar aralıksız uyuyor, bu da bana özellikle geceleri kaliteli bir uyku fırsatı veriyor. Uyku düzeni ilk haftalara göre biraz daha yoluna girdi, fakat henüz gece gündüz farkını ayırt edemediği için kimi zaman gündüzleri çok uyuyup geceleri uyanık kalıyor. Zaten annelik izninde olduğum ve asıl işim Ekimle ilgilenmek olduğu için gündüzleri de o uyurken uyuma imkanım oluyor, bu yüzden de gece uyuyup uyuyamamayı kafama çok takmıyorum.

ilk ay - 1
(emziği düşmesin diye tutmaktan uyuyamadığı zamanlar oluyor :) )

Hastaneden eve geldikten iki gün sonra hep beraber Ekim’i arabasına koyup evin etrafında ilk defa yürüyüş yaptık. Ekim bir anda aÄŸlamaya baÅŸlar ve elim ayağıma dolaşır diye çok endiÅŸe etmiÅŸtim, fakat dışarıya çıktığımız andan itibaren eve dönene kadar derin bir uykudaydı. Bebeklerin temiz hava almalarının çok önemli olduÄŸunu düşündüğüm için o günden sonra iki günde bir yürüyüşe çıktık. On günlükken ÅŸehirde dolaÅŸtık, iki haftalıkken ÅŸehirdeki yürüyüşümüz sırasında dinlenmek için bir kafede bir ÅŸeyler atıştırdık, üç haftalıkken de arkadaÅŸlarımıza ev gezmelerine baÅŸladık. Market, alışveriÅŸ merkezi gibi kalabalık ve havasız yerlere girmekten sakınarak dışarıda temiz havada uzun uzun yürüyoruz her fırsatta. Åžunu fark ettim ki yürüyüşler sırasında ve daha sonrasında Ekim çok daha dinlenmiÅŸ ve huzurlu oluyor, ve çok daha derin uyuyor.

ilk ay - 5

Hastaneden dönüşte baÄŸlı olduÄŸumuz saÄŸlık ocağına eve vardığımızı haber verdik, onlar da eve yapacakları ilk kontrol ziyareti için bize gün verdiler. Sanıyorum bunun sebebi evdeki bakım ÅŸartlarını ve bebek için güvenliÄŸi kontrol etmek. Daha sonraki haftalarda haftada bir kez olmak üzere biz saÄŸlık ocağına gittik. Kontrollerinde ÅŸimdilik her ÅŸey yolunda. Ä°lk ayın sonunda boyu 52.5 santimetreye, kilosu da 3525 grama yükselmiÅŸ. Aşılar Ä°sveç’te 3.ayda baÅŸladığı için rutin kontroller dışında bir ÅŸey yapılmadı henüz.

ilk ay - 6

Ekim suyu sevmeyecek diye çok korkmuÅŸtum, fakat doÄŸumdan bir hafta sonra yaptırdığımız ilk banyosunda sesi hiç çıkmadan üstüne dökülen sularlı sevinçle karşılayınca onunla denizde ve havuzda ne kadar eÄŸleneceÄŸimizin hayallerini kurmaya baÅŸladım :) Henüz bir küvet almadığımız için genelde iki kiÅŸi; biri tutup biri sabunlayarak yıkıyoruz Ekim’i.

Bana sanki hiç büyümemiÅŸ gibi gelse de deÄŸiÅŸimi fotoÄŸraflardan ve kıyafetlerinden anlıyorum. Hastane çantasına ‘bunlar belki çok küçük gelir, hiç giyemez bile’ diyerek koymaya çekindiÄŸim, yeni doÄŸmuÅŸ bebekten daha küçük (tiny baby) bedene sahip beÅŸ tane tulumu neredeyse bugüne kadar giydiÄŸi tek kıyafetleriydi. Bu sebeple bir iki pijaması hariç fotoÄŸrafların çoÄŸunda bunlar var üzerinde, ve ancak birinci ayın sonunda biraz küçük gelmeye baÅŸladılar :)

En zor olan ilk ayı güzelce atlattık, bundan sonraki ayların daha düzenli ve eğlenceli geçeceğini düşünüyorum.

ilk ay - 2

2 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.