Yazı
1 Yorum

Almanya YolculuÄŸumuz – Dresden

Saksonya bölgesinin baÅŸkenti olan Dresden Almanya’daki en beÄŸendiÄŸimiz ÅŸehirlerden biri oldu. Ä°kinci Dünya Savaşı’nda (aslında ateÅŸkes sonrasında) çok fazla hasar gören, neredeyse %75’ini kaybeden bu ÅŸehir kalan eserlerle bile çok güzel görünüyor. 

Åžehre akÅŸam üzeri vardığımız için ilk gün yalnızca ÅŸehir merkezine gidip yemek yiyebildik. O gün Ekim’in biraz ateÅŸi olduÄŸu için halsizdi, onu çok yormak istemediÄŸimiz için akÅŸam erkenden otele döndük. Ertesi gün yeniden yola çıkmadan önce günün yarısını burada geçirdik. Yalnızca yürüyerek ÅŸehrin önemli kısımlarının çoÄŸunu gezdik. Ä°lgimizi çeken çok fazla tarihi bina ve müze vardı, ama bu acele gezimizde göreceÄŸimiz çok ÅŸehir, katedeceÄŸimiz çok yol olduÄŸu için hiç birine detaylı zaman ayıramadık.

Ä°lginç bir bilgi olarak, diÅŸ macunu ve kahve filtresinin icat edildiÄŸi bu ÅŸehri de ‘yeniden görülecek yerler’ listemize ekledik.

dresden-2
(Ä°lk fotoÄŸraftaki Zwinger Sarayı’nın dışı)

dresden-3
(Zwinger Sarayı)

dresden-4

dresden-5

dresden-6

dresden-7
(Neumarkt)

dresden-8
(Dresden güzel sanatlar akademisi binası)

dresden-9
(Ekim kahvaltısını yaparken)

dresden-10
(Savaşta çok yara alan ve sonrasında 50 sene savaş hatırası olarak öylece bırakılan, daha sonra Doğu Almanya yıkıldıktan sonra restorasyonuna başlanan ve 2004 yılında tamamlanan Frauenkirche)

1 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.