Yazı
8 yorum

Gent

Gent Belçika’nın Flaman bölgesinde, Brugge’le beraber en masalsı, en güzel ortaçaÄŸ ÅŸehirlerinden biri. Brüksel’den trenle kısa sürede Gent’e vardıktan sonra tramvayla ÅŸehir merkezine ulaÅŸtık. Åžehir merkezindeki yan yana konumlanmış tarihi yapılar ve büyüleyici eski binalar bir anda bize hangi yılda olduÄŸumuzu unutturdu.

Aynı ana cadde üzerinde birbirlerine çok yakın olan, Gent’in en önemli tarihi yapılarından Saint-Nicolas kilisesi, Saint Bavo katedrali (Sint-Baafskathedraal) ve çan kulesi (Belfort) arasından, ÅŸehrin genel manzarasını çok merak ettiÄŸimiz için önce en üst katına çıkabileceÄŸimiz kuleyi gözümüze kestirdik.

Gent - 5

1380 yılında yapımı tamamlanan 61 metrelik Belfort (Belfry), 1442 yılında gözetleme kulesi olma görevini Saint-Nicolas kilisesinden devralmış. O zamanlar şehri tehdit eden en büyük felaket yangınlar olduğu için bir görevli her zaman bu kuleden şehri izlermiş ve bu kişi trampet takımıyla beraber şehrin koruyucusu olma ünvanını taşırmış.

Biraz merdiven çıkarak, biraz da asansör yardımıyla hem çan odasına hem de kulenin en tepesindeki gözetleme balkonuna ulaştık. Buradan şehir adeta bir maket gibi görünüyordu. Bu kadar zamandır ayakta kalan binların bu muhteşem görüntüsü bizi çok şaşırttı. Balkonun etrafında tam bir tur yapıp şehrin görebildiğimiz her kısmını inceledik. Manzaradan gözümüzü ayıramadığımız için orada epey vakit geçirdik. Yukarıdan inince görmek istediğimiz yerleri belirleyip kısa bir gezi planı yaptık.

Gent - 1

Gent - 2

Gent - 4
(Belfort’un tepesinden Saint-Nicolas kilisesi görüntüsü)

Kuleden indikten sonra Gent’in ara sokaklarında dolaÅŸmaya baÅŸladık. Åžehir kanallarla dolu olduÄŸu için, her sokak sonunda bambaÅŸka bir manzaraya varıyorduk.

Gent - 7

Gent - 6

Gent - 13
(Solda Gent kalesi Gravensteen)

Gent kalesiyle ilgili kalenin duvarında okuduÄŸum ve duyduÄŸum hikayelerden biri çok ilginçti. 1960’lı yıllarda üniversiteli gençler kaleye baskın yapıp, kapılarını içerden kilitleyip kaleyi ele geçirmiÅŸler. Sebep ise bira fiyatlarındaki artışı protesto etmekmiÅŸ (Belçika’da daha büyük problem ne olabilir ki tabi :) !) Bu abluka bir kaç gün sürmüş ve çekiÅŸmeler sonucunda öğrenciler haklarını geri kazanıp kuÅŸatmaya son vermiÅŸler. (Hatırladığım kadarıyla böyle bir hikayeydi). Sanırım Gent tarihinin en haklı ve eÄŸlenceli kale kuÅŸatma hikayelerinden biri bu olsa gerek.

Gent - 8

Biz de bu hikayenin üzerine denk geldiğimiz bir meydanda bira molası verdik (ben şu an alkol tüketmiyorum ama güzel kokularıyla idare ettim).

Gent - 9

Gent - 10

Gent - 11

AkÅŸam üzeri Brüksel’de yaÅŸayan arkadaşımız Evrim’le onun iÅŸ çıkış saatinde Gent’te buluÅŸtuk. Bize ÅŸehrin keÅŸfetmediÄŸimiz yerlerini gezdirdi. Beraber kanal kenarındaki bir restoranda lezzetli Flaman yemekleri yedik.

Gent - 12

Gent - 14

Yemek sonrası, yine yalnızca o ÅŸehri tanıyanların bildikleri likör dükkanları ve barları dolaÅŸtık. Bu tur sırasında, doÄŸum ve emzirme dönemi sonrası yeniden alkol tüketebileceÄŸim zaman gelince Belçika’ya kesinlikle tekrar gelmem gerektiÄŸini anladım! Ben içemesem de Barış’ın yeni denediÄŸi biraları ‘hayatımın biraları’ diyecek kadar çok sevmesi beni mutlu etti :)

Gent - 15

Gent şehri Belçika gezi planlarınızın üst sıralarında yer almalı. Her şehir için söylediğim gibi burada da turistik yerlerle yetinmeyip, oralı insanları takip edin ve başınızı ilginç gördüğünüz yerlere, değişik barlara ve restoranlara uzatmaktan çekinmeyin. Yalnızca tarihi sokakları dolaşıyor bile olsanız bu şehir sizi çok mutlu edecektir.

8 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.