Yazı
3 yorum

Paris – 5.Gün

Paris’teki son günümüzü Eiffel Kulesi ve D’Orsay Müzesi’ne ayırdık. Eiffel biletlerimizi önceden aldığımız için saat kaçta orada olmamız gerektiÄŸini biliyorduk. Sabah otelden ayrılmadan önce eÅŸyalarımızı, akÅŸamüstü almak üzere resepsiyona teslim edip, son kalan metro biletlerimizle Eiffel‘i görmek üzere yola çıktık.

Daha çıktığımız ilk katından tüm Paris’i görüyormuÅŸ hissine kapıldığımız kulenin en üst katındaki manzara inanılmazdı. Ziyaretçilere ayrılan açık alanı çepeçevre gezip Paris’in güzelliÄŸine bir kez daha ÅŸahit olduk. Ä°ÅŸte o an, bugünün Paris’teki son günümüz olmasına üzüldüm, ama yine geleceÄŸimizden de eminim.

1889 Dünya Fuarı‘nın giriÅŸ takı olmak üzere tasarlanmış ve yapılmış kule kısa süre içinde Paris’in ikonu haline gelmiÅŸ. 324 metre yüksekliÄŸindeki kuleyi yılda yaklaşık 7 milyon kiÅŸi ziyaret ediyor.

Eiffel kulesinin manzarasının tadını çıkardıktan sonra oradan ayrılıp D’Orsay Müzesi‘ne gittik. D’Orsay müzesi binasının en ilginç özelliÄŸi eski bir gar binası olması. 1939 yılından sonra uzun yol trenleri için kullanışsız hale gelen gar binası bir süre daha banliyö trenlerine hizmet etmiÅŸ. 1970 yılında artık binanın gar olarak hizmet vermemesine karar vermiÅŸler. O zamanın kültür bakanı bu binanın bir otel haline getirilmesini istemiÅŸse de, daha sonra Louvre Müzesi ve Pompidou Center arasında köprü vazifesi görecek eserlerin sergilenmesine karar vermiÅŸler. Mimarlar bu planın üzerinde çalışarak 4 kata yayılmış, 20.000 metrekarelik alan yaratmışlar binada. 1986 yılında müze resmi olarak halka açılmış.

Müzede Monet, Manet, Degas, Renoir, Cézanne, Seurat, Sisley, Gauguin ve Van Gogh gibi pek çok ünlü sanatçının en bilinen eserleri sergileniyor. Belki eski çaÄŸ eserleri ve modern sanat eserleri arasında bir yerde oldukları için bu müzeyi ve sergilenen eserleri çok beÄŸendik. D’Orsay müzesi, Paris’e yeniden gittiÄŸimde tekrar gezmek isteyeceÄŸim yerlerden biri oldu.

Müzeden çıktıktan sonra dışarda birÅŸeyler atıştırıp otele döndük ve eÅŸyalarımız aldık. Sakin ve güzel geçen bu günün ardından havaalanına gittik, Paris’e hoşçakal diyip Marsiya’ya doÄŸru yola çıktık.

3 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.