Yazı
0 yorum

Tower Bridge ve Harrods

Ä°kinci gün bulutlu bir sabaha uyandık. Planımız Thames kıyısında yürüyüp Tower Bridge’i görmekti. Kendimize Londra’nın finans bölgesi ‘The City’de bir metro durağı belirleyip, orada inip yürüyüşümüze baÅŸladık. ‘Monument’ durağı adını ünlü bir anıttan almıştı. Gökdelenlerin etrafından, ara sokaklardan, alt geçitlerden ilerleyerek Thames’e varmadan önce bu anıtı görmek istedik.

london13_d2_1
(Yürürken içinden geçtiğimiz Leadenhall Market)

london13_d2_2
(Londra Büyük Yangın anıtı)

Büyük Yangın anıtı 1666 yılında çıkan yangının anısına 1671-1677 yılları arasında yapılmış. Bir fırıncının evinde çıkan ve 3 gün süren yangında pek can kaybı olmamasına rağmen, 13.000 ev, 1.7 kilometrekarelik alan hasar görmüş. Tam yangının çıktığı yere bu anıtı inşa etmişler. 311 basamakla anıtın üst katına çıkılabiliyormuş, fakat biz bu seferlik zaman kaybetmek istemedik. Yukarı çıkmak istemememin bir nedeni de anıtın bugün yüksek binaların arasında sıkışıp kalmış olmasıydı. Bu aynı zamanda anıtın tamamının güzel bir fotoğrafını çekmeme de engel oldu, fakat fotoğraflarını görmek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

london13_d2_3
(Ä°ngiltere’ye özgü kırmızı posta kutuları)

Tower Brigde’e giderken görülmesi gereken yerlerden biri de Tower of London‘dı. 1066 yılında ilk kısmı yapılan bu kale 1100’dan sonra hapishane görevi de görmüş. Londra tarihindeki ünlü mahkumlar, kaçaklar, muhalifler bu kalenin karanlık ve soÄŸuk odalarında cezalandırılmışlar.

london13_d2_4

Londra tarihinde çok önemli bir yeri olan bu kale bugün turistlerin ziyaret ettikleri yerler arasında başı çekiyor. Kalenin çeÅŸitli odaları ve kuleleri ziyaret edilebildiÄŸi gibi, zaman zaman yapılan sergiler de epey ilgi çekiyor. 1300’lü yıllardan itibaren bu kalede saklanan Crown Jewels (kraliyet mücevherleri) en popüler sergiler arasında. (Sherlock dizisini izleyenler Jim Moriarty’nin bu sergiye girip en deÄŸerli tacın ve asanın bulunduÄŸu bölmeyi kırdığını hatırlayacaklardır).

Kalenin etrafında turlayıp bir kaç fotoğraf çektik, fakat içeriye girmedik. Cumartesi öğlen olmuştu, sıra inanılmaz uzundu, ve daha şehrin keşfedilecek çok yeri vardı. Tereddüt etmeden yürümeye devam ettik.

london13_d2_5

Kalenin yanından Thames’e çıktığımızda biraz ilerideki Tower Bridge‘i gördük. Bence bu köprü Thames’in üzerindeki en güzel köprü. Büyüyen Londra’nın köprü ihtiyacını karşılamak için 1886–1894 yılları arasında inÅŸa edilmiÅŸ. Ä°lk rengi kahverengi olan köprü 1977 yılında, Queen Elisabeth’in 25. kraliyet yılı ÅŸerefine bugünkü renklerine boyanmış.

Köprüyü ve kulelerini daha yakından görmek istediÄŸimiz için, üzerinden yürüyerek karşı tarafa geçtik. Biraz da Thames’in diÄŸer tarafında yürüdük.

london13_d2_7
(Hay’s Galleria)

london13_d2_8
(Winston Churchill’in SavaÅŸ Müzesi afiÅŸleri)

Biraz yürüyüşten sonra yine kendimize haritada bir bölge beÄŸenip oraya gitmek için otobüse bindik. Dönüşte uÄŸramak üzere Harrods’ın önünden geçip bir kaç durak sonra inerek Chelsea’ye vardık.

london13_d2_9
(Kings Road’a giden yoldaki güzel binalar)

london13_d2_10
(King’s Road’ın baÅŸlangıcı)

Chelsea’nin cafelere ve maÄŸazalara ev sahipliÄŸi yapan ünlü caddesi King’s Road’da uzunca yürüdük. Bu arada da maÄŸazalara göz atıp çok az alışveriÅŸ yapmayı da ihmal etmedim :)

london13_d2_11

Chelsea dönüşü Harrods‘a gittik. Bu maÄŸaza 8 yaşındayken Londra’ya geldiÄŸimde hafızamda yer eden önemli detaylardan biriydi. O zamanki dünyamda uçsuz bucaksız bir yerdi. Binanın dışında, bir ucunda durduÄŸumda öteki ucunu göremiyordum. Londra’ya giderken en çok merak ettiÄŸim ÅŸeylerden biri ÅŸuydu; Harrods’ı yine çok büyük mü bulacaktım, yoksa çocukken her ÅŸey büyük gözuktüğü için bu sekiz yaşındaki halimin bir yanılgısı mıydı..

london13_d2_12

MaÄŸazanın içinde yaklaşık 3 saat geçirdikten sonra ÅŸunu söyleyebilirim ki küçükken kesinlikle yanılmamışım; bu maÄŸaza ÅŸu ana kadar gördüğüm maÄŸazalar arasında hala en büyüğüydü. 90.000 m2’lik satış alanıyla Harrods, Avrupa’daki en büyük maÄŸazaymış.

En beÄŸendiÄŸim kısmı giriÅŸ katındaki yiyecek, ÅŸarküteri, pasta bölümleriydi. Aç olarak bu kısma girmemizse bir hataydı :) Aklımız geri kalan yiyeceklerin tamamında kalarak kendimize bir kaç yiyecek seçip aldık. Bunlarla karnımızı doyurduktan sonra geri kalan katları gezmeye devam ettik. Aklınıza gelebilecek neredeyse her ÅŸeyin en lüks markalarının satıldığı bir maÄŸazaydı burası. Sade ve şık ürünlerin yanında çok abartılı, ÅŸatafatlı ve ‘arabesk’ sayılabilecek eÅŸyalar, mobilyalar da vardı (Bülent Ersoy evini buradan döşüyor olabilir mesela :) ) Fiyatları çok uçuk mobilyalar, mutfak eÅŸyaları, biblolar da gördük. Satıldığına en inanamadığım ürünler Andy Warhol ve Joan Miró gibi ünlü sanatçıların orijinal tablolarıydı. Londra’ya giden herkesin bu maÄŸazayı da görmesi gerektiÄŸini düşünüyorum.

london13_d2_13
(Harrods civarındaki binalardan bir kaçı)

london13_d2_14
(Londra’da en beÄŸendiÄŸim araba :) )

Harrods sonrası çevredeki sokakları dolaÅŸtık. Evlerin güzelliÄŸine hayran kaldık. Bugün çok yürüdüğümüz için ikimiz de çok yorgunduk. AkÅŸam dışarı çıkmak için enerji toplamaya otele dönüp biraz dinlendik. Londra’daki ikinci günümüz de ilki gibi dolu dolu geçti. O akÅŸam yatmadan önce ertesi günün gezi planını da belirledik :)

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.