Yazı
4 yorum

Askimsbadet – Ä°sveç’te Deniz, GüneÅŸ ve Kum

Haftasonu hava inanılmaz güzeldi, 20 C dereceye kadar çıktı. Biz de bunu deÄŸerlendirmek için harika bir plan yaptık. Göteborg’un güneyinde deniz kenarındaki Askim adında bir bölgedeki plaja gitmeye karar verdik.

Ahmet Ä°sveç ehliyetini ve ikinci el arabasını yeni aldığı için çok heyecanlıydı, otobüsle gitmek yerine arabayla gitmek istedi. Evlerimiz çok yakın olduÄŸu için biz de onlara katıldık. Yol üzerinde büyük bir süpermarkette durup piknik için yiyecek bir ÅŸeyler aldık. Ä°sveç’te ‘engÃ¥ngsgrill’ denilen tek kullanımlık mangallar satılıyor. Paketin içinde kömür, ince bir ızgara ve kömürleri tutuÅŸturmak için de özel bir kağıt bulunuyor. AteÅŸi çok kuvvetli olmuyor ama 3-4 kiÅŸi için rahatlıkla yetebilir. Parklarda da genellikle bu mangalları atmak için özel çöp kutuları bulunuyor. Biz de iki tane bu tek kullanımlık mangallardan aldık.

Jordanka ve Nikola bisikletle, geri kalan herkes de otobüsle geldi. Aşağı yukarı aynı zamanda orada buluştuk. Ben ilk defa gittim oraya ve neden daha önce gitmedim diye de pişman oldum. Sahilin girişinde yiyecek içecek satılan küçük bir büfe, kıyafet değiştirme kabinleri ve tuvaletler bulunuyordu. Hava da çok sıcak olduğu için bana sanki bambaşka bir tatil kasabasındaymışım hissi verdi.

Kumsalın hemen üst kısmındaki çim alana piknik örtülerimizi açıp yayıldık. Barış mangalla uÄŸraşırken ben kumsalda Jordanka’larla top oynadım. Etrafta herkes bikinilerle, ÅŸortlarla güneÅŸleniyordu. Bir kaç kiÅŸi de denize giriyordu, ama bu hava ve deniz suyu bizim için hala çok soÄŸuktu.

Ä°sveç’te genelde göl sularına alışkın olduÄŸumuz için, ya da genelde deniz suyu Türkiye’deki gibi parlak ve saydam olmadığı için buradaki denizin ÅŸeffaflığına inanamadım. Havanın 25 C derece civarı olduÄŸu günlerde rahatlıkla yüzebiliriz diye düşünüyorum.

Yaklaşık 5 buçuk saat geçirdik Askimsbadet’te. Deniz kabukları topladık, yakantop, futbol ve voleybol oynadık. Evde bile yalınayak yere basmayan ben, ayakkabılarımı ve çoraplarımı çıkarıp çimde, kumda, yollarda öylece koÅŸuÅŸturdum. Sanırım Ä°sveç’teki en mutlu olduÄŸum günlerden biriydi. Böyle güzel havalarda evde oturmak ya da kapalı yerlerde olmak inanılmaz bir suçluluk duygusu yarattığı için bu yaz her haftasonu deÄŸiÅŸik bir yere gitmeye karar verdik.

O gün ne giydim: H&M t-shirt, leggings ve güneş gözlüğü, Top Shop askılı penye, Mavi Jeans kot şort ve Converse ayakkabı.

4 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.