Yazı
4 yorum

Bergsjön

Ä°sveç’in her yer irili ufaklı göllerle dolu. Bu göllerin çoÄŸu kışın donduÄŸundan üzerlerinde buz pateni yapılabiliyor. Yazın sıcak günlerindeyse çoÄŸu Ä°sveç’liler bu göllerde yüzmeye gidiyorlar. Ara mevsimlerdeyse harika manzarası oluyor bu göllerin. Biz de yazın piknik yapmak için, soÄŸuk havalarda da yürüyüş yapmak için göl kenarlarını tercih ediyoruz hep.

Çok keyifli bir yoldan yürüyerek gittiğimiz Bersjön gölü de en çok tercih ettiğimiz göllerden biri. Evin arkasındaki çim alanın, onun arkasındaki küçük bir mahallenin ve onun arkasındaki ormanın hemen arkasında bu göl :)

Yaklaşık 200 dönümlük, üzerinde onlarca futbol kaleleri ve sahalar bulunan bir çim alanı geçmemiz gerekiyor önce. Bu çim alanın etrafını çevreleyen patikada güzel havalarda koşuya çıkarız hep. Evden çıkıp, bu patikayı koşarak geri eve dönmek yaklaşık 25 dakika alıyor, bu da haftada bir kaç kere koşulabilecek güzel bir süre. Bu sıralar hava soğuduğu için bu yoldan göle doğru yürüyüş yapmayı tercih ediyoruz.

Çim alandan sonra tek katlı veya iki katlı bahçeli evlerden oluşan bir mahalleden geçiyoruz. Bu evlerde genelde bir kaç çocuklu aileler oturuyor. Evlerin bahçesindeki oyuncaklardan da bu kolayca anlaşılıyor.

Daha sonra içinden incecik akarsuların aktığı bol ağaçlı bir ormandan geçiyoruz. Bu ormanın bir özelliği de çok büyük ve özel kayalar bulunduruyor olması. Etraftaki şehirlerden pek çok dağcı kaya tırmanışı yapmak için bu ormanı tercih ediyor. Sık ağaçların ardındaki bir aralıktan geçince göl ortaya çıkıyor.

Gölün etrafında bir kaç tane iskele bulunuyor. Bu iskelelerden göle girip yüzmek güvenli. Yazın pikniğe geldiğimiz zamanlarda göle giren pek çok kişi görüyoruz ama bizim için su yazın bile çok soğuk. Yüzmesek de, göl kenarında oturup güneşin batışını izlemek çok güzel.

4 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.