Yazı
2 yorum

Delsjön’de Trekking

Biz bu trekking iÅŸini çok sevdik! Bir kaç hafta önce yürüdüğümüz 18 kilometrelik parkurdan sonra kendimize Göteborg ve yakınlarındaki trekking rotalarının listesini çıkardık. Ä°sveç’in doÄŸası bu iÅŸe çok müsait olduÄŸu için ve doÄŸa sporları Ä°sveçlilerin hayatlarının ayrılmaz bir parçası olduÄŸu için çok iyi düzenlenmiÅŸ rotalar ve trekking hakkında epeyce bilgi bulduk.

Geçen haftaki karlı pazardan önce bizim eve çok yakın olan Kåsjön gölünün etrafındaki 10 kilometrelik rotayı yürüdük. O sırada farkettik ki artık düzgün trekking ayakkabıları almanın vakti gelmişti. Bu konuda bana gelen tavsiyeleri göz önünde bulundurarak kendimize birer çift The North Face bot aldık. Bu ayakkabıları giyer giymez vuruldum; hem inanılmaz rahattı hem de rengi tam bana göreydi :)

Pazar günü yağmurun dinmesini bekleyip, yeni ayakkabıların heyecanıyla listemizdeki rotalardan birini tamamlamak için Delsjön gölüne gittik. Bu göle genelde yaz ayları piknik yapmak için gidiyorduk, o yüzden etrafındaki rotanın tamamını hiç yürümemiştik. (Bu arada geçen haftaki karların tamamı hava bir anda artı derecelere geçince eridi, yine karanlık, sıkıcı bir hava hakim)

delsjon trekking_01

delsjon trekking_02

delsjon trekking_03

Kendi belirlediğimiz 10 kilometrelik rotayı iki saatten az sürede tamamladık. Yarı yolda kısa bir mola vererek, çantamızdan eksik etmediğimiz kahvemizle bisküvileri yiyip içtik. Bu seferki 10 kilometre bize çok kısa geldi. Sanırım zamanla hem kondisyonumuz iyileşiyor, hem de yeni rotaların heyecanıyla kendimizi daha da kaptırıyoruz. Delsjön sonrası şunu farkettik; yürüyüş yolu belirli olan rotalardan ziyade, orman içinde, ağaçlardaki izleri takip etmeyi gerektiren, biraz daha maceralı rotaları daha çok seviyoruz. O yüzden şu ana kadarki favorimiz Kåsjön rotası oldu. Orada hiç fotoğraf çekmemiştim, ama tekrar gittiğimiz zaman telafi edeceğim.

Siz ne dersiniz? Yürüme yolları belli, geniş rotaları mı tercih ederdiniz, yoksa orman içlerinde inişli çıkışlı patikaları mı?

2 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.