Yazı
0 yorum

KÃ¥sjön’de Trekking

Pazar günü yine trekkingdeydik. Üçüncü kez 11 kilometrelik Kåsjön rotasını tamamladık. Bu rota, Delsjön’de Trekking yazımda bahsettiğim gibi şu ana kadarki en sevdiğimiz rota oldu, çünkü zorluklarla doluydu, çamurluydu, tırmanmalı, kafa açıcıydı. Takip edilen bir patika yoktu, doğru tek bir yol yoktu. Belirli aralıklarla kırmızı yuvarlaklarla boyanmış ağaçları takip etmek güzergahı takip etmenin tek yoluydu.

(Fotoğraf makinası taşımak ağırlık yapacağı için fotoğrafları yine cep telefonumla çektim)

Öyle ki çoÄŸu kez bir noktada kalıp “ÅŸimdi ne yapmalı?” diye düşünmemiz gerekiyordu. Bazen bir su birikintisinin üzerine koydukları küçük tahtalardan, bazen dik yamaçları çıkabilmek için iki aÄŸacın arasına baÄŸladıkları halatlardan tutunarak, dengemizi saÄŸlamaya çalışıyorduk. Hep bastığımız yerleri kontrol etmemiz gerektiÄŸi için -çünkü yere gömülü ince aÄŸaç köklerine basarsak kayıyorduk- göl manzarasının tadını pek çıkaramadık, ama olsun bu sefer amaç bol oksijen ve hareketle yolumuzu tamamlamaktı.

Kåsjön Trekking_02

Kåsjön Trekking_03
(Üzerinden atlamak zorunda kaldığımız devrilmiş kocaman bir ağaç)

Kåsjön Trekking_04
(Geçtiğimiz köprülerden biri)

Kåsjön Trekking_05

Rotanın ortalarında karşımıza çıkan bir rüzgar sığınağının kenarında termosla yanımıza aldığımız kahvemizi içip kısa bir mola verdik. Bu rüzgar sığınaklarına Ä°sveç’teki tüm ormanlarda, trekking rotalarında, göl kenarlarında rastlamak mümkün. Daha çok kamp yapan insanların rüzgar ve yaÄŸmurdan korunmaları amacıyla yapılan bu sığınakların içlerinde Ä°sveçliler yalnızca uyku tulumlarıyla kalmaya alışkınlar. Dilerlerse ön kısmında ateÅŸ yakıp ısınabiliyor, yemeklerini piÅŸirebiliyorlar. Biz de Vättlefjäll’de Kano ve Kamp yaptığımız gün çadırlarımızı böyle bir sığınağın önüne kurmuÅŸtuk.

Kåsjön Trekking_06

Sanırım artık vücudumuz bu trekking temposuna alıştığı için rotayı tamamladığımızda kendimizi çok yorgun hissetmedik. Gitgide bu işten daha çok keyif almaya başlıyoruz. Listemizde önümüzdeki birkaç hafta için yeni rotalar var. Yürüdüğümüz her farklı rotayı paylaşmaya devam edeceğim.

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.