Yazı
10 yorum

Liseberg – Ä°skandinavya’nın En Büyük EÄŸlence Parkı

Geçen haftaki tatilin son gününde Liseberg’e gittik. Liseberg Ä°skandinavya’nın en büyük eÄŸlence parkı, 1923 yılında kurulmuÅŸ ve her yıl yaklaşık 3 milyon ziyaretçisi var. Yaz sezonu Nisan ayı ortasından Ekim ayına kadar sürüyor. Daha sonra tekrar Kasım ayı ortasında Noel kutlamaları için Noel gününe kadar açık kalıyor. Kış sezonunda oyuncakların hiç biri kullanılmıyor ama tüm park Noel süslemeleriyle dolu, harika bir görüntüye sahip oluyor. Biz de her sene hem yazın hem kışın en az bir iki defa gidiyoruz Liseberg’e. (Liseberg’in web sayfası için buraya, Wikipedia sayfası için de buraya göz atabilirsiniz)

Liseberg’de eÄŸlence parklarını sevenler için çok ilgi çekici ÅŸeyler var. En önemli aletlerden biri ‘Balder‘. Bu, tahta bir rollercoaster, bir tur süresi 2 dakika 8 saniye, en büyük eÄŸimi 70 derece ve en fazla 90 km/s hıza ulaşıyor. Dünyanın en iyi tahta rollercoaster’larından biri olduÄŸu söyleniyor. DiÄŸer önemli alet de bu sene yapılan ‘AtmosFear‘. Liseberg’in daha önce seyir noktası olarak kullanılan kulesini bu sene bir ‘serbest düşme’ oyuncağına çevirdiler. Yerden yüksekliÄŸi 146 metre. Kulenin etrafını çevreleyen koltuklara oturanlar bu yüksekliÄŸe kadar yavaşça çıkarılıp oradan yer çekimine emanet bırakılıyorlar :) Ulaşılan en yüksek hız 110 km/s, ki bu da Ä°sveç’teki pek çok otoyolun hız limitiyle aynı sayı.

Ben Liseberg’deki oyuncakların bir kaç tanesi hariç hiç birine binmiyorum. Belki de binemiyorum desem daha doÄŸru olur, çünkü yükseklik ve düşme korkum var. Balder’e hayatımda bir kere binmiÅŸtim, indiÄŸimde dizlerim titriyordu ve aÄŸlamak üzereydim. Uzun süre kendime gelemedim ve bir daha binmeyeceÄŸime söz verdim :) Barış ise benim tam tersim. Bu sene AtmosFear’ın yapıldığını duyduktan ve gördükten sonra, Liseberg açıldığından beri ‘gidelim gidelim’ diye tutturdu :) Yukarıdaki fotoÄŸrafta da serbest düşmeden önceki mutluluÄŸu yüzünden okunuyor :) Ben aÅŸağıda kalıp bol bol fotoÄŸraf çektim tüm gün.

Yine tüm arkadaÅŸlarla kalabalık bir grup olarak gittiÄŸimiz için ben, Barış bir oyuncaktan diÄŸerine koÅŸtururken yanlız kalmadım. Zaten Liseberg çok büyük bir yer olduÄŸu için oyuncakların dışında cafeler, restoranlar, deÄŸiÅŸik oyun alanları, konser alanı, atari salonu, ÅŸans oyunları, hediyelik eÅŸya dükkanları gibi vakit geçirilecek bir dolu yer var. Gökhan’la 5-Kamp denilen biletlerden aldık. Bu biletlerle 5 tane oyun seçip belirlediÄŸin grup içinde yarış yapabiliyorsun. Biz de halkaları ÅŸiÅŸelerden geçirip oyuncak yılan kazanmak, mantar tabancasıyla arıları vurup peluÅŸ arı kazanmak, farelerin kafasına vurup en çok puanı toplamak gibi ne kadar oyun varsa hepsini oynadık ama ben hep sonuncu oldum. En sonunda Barış’tan yardım istedim ama o bile kurtaramadı beni :)

Herkes yorulana kadar eÄŸlendikten sonra biraz ara verip hep beraber yemek yedik. Daha sonra Barış’ı kırmayıp ‘FlumeRide‘ a binmeyi kabul ettim. FlumeRide’de iki kiÅŸi ya da dört kiÅŸi bir bota binip su kanallarından geçiyorsunuz. Fakat bu da biraz rollercoaster gibi, dolaÅŸarak yukarı çıkıp daha sonra eÄŸimli bir yoldan aÅŸağı kayıyorsunuz, hız da 60 km/s’a ulaşıyor bu arada :)

FlumeRide’a Ahmet’le bindik. Benim binebileceÄŸim en korkunç alet bu sanırım Liseberg’de. Bunda bile herkes gülüp eÄŸlenirken ben tüm süre boyunca gözlerimi kapayıp çığlık attım :) Biraz sulu bir tur olduÄŸu için aÅŸağı vardığımızda hepimiz sırılsıklamdık. Bu arada bir ÅŸey keÅŸfettik. Küçük bir kabin gibi bir yer var, buraya 20 isveç kronu deÄŸerinde bir kupon atıp içine girince, her taraftan ılık hava üflüyor. Bu da sulu oyuncaklarda üzeri ıslanan insanları kurutmak içinmiÅŸ :) Ben kuponlarımı buna harcamak yerine güneÅŸli bir banka oturup kurumayı, kuponlarımı da daha eÄŸlenceli ÅŸeylere harcamayı tercih ettim :)

Ben kurumaya çalışırken Barış bana sürpriz yapıp renkli bir şeker almış :) Şeker çok büyük olduğu için günün yarısını onunla geçirdim :) Sonra çok eğlenceli bir köşe bulduk, orada oturduk.

Bu eski CocaCola makinasına bayıldım!

O günü eÄŸlence günü olarak ayırdığımdan yiyecek konusunda da çok cömert ve eÄŸlenceli davrandım. Bütün gün cips, kola, ÅŸeker, dondurma yedim içtim :) Günü Ben&Jerry’s kafesinde dondurma yiyerek tamamladık. AkÅŸam 9’a doÄŸru Liseberg’den ayrılarak tüm günü orada geçirmiÅŸ olduk. Sanırım çok kiÅŸi olduÄŸumuz için ve her an yapacak bir ÅŸeyler bulduÄŸumuz için ÅŸu ana kadar ki en eÄŸlendiÄŸim Liseberg gezisi oldu bu. Barış’la yıllık giriÅŸ kartlarından da aldık. Böylece bu sene sık sık Liseberg’e gideceÄŸiz gibi görünüyor.

10 Yorum

 1. Kola makinası çok “vintage”mış :). Retro yerine vintage demek daha doÄŸru olsa gerek.

  Cevap

 2. off burdaki sandaletine aşık oldum galiba nereden aldığını söyleyebilir misin?

  Cevap

  • Merhaba Ece, sandaletimi Vagabond’dan almistim, fakat iki yaz onceydi aldigim zaman. Belki aynisi hala yoktur ama saniyorum bu seneki yaz koleksiyonlarina da benzer modeller var.

   Cevap

 3. Selamlar Ben ve çocuklarım Mayıs ayında İsveç gezisi yapacağız. Liseberg parkı çok eplenceli görünmekte. Giriş ücreti ne kadar? Oyun bazınd aayrı ücretlendirme yapılıyor sanırım bu parkta diğerlerindne farklı olarak

  Cevap

  • Merhaba,
   Liseberg kesinlikle cocuklarla zaman gecirilecek en guzel yerlerden biri buralarda. Yalnica giris ucreti 30-35 TL civarindaydi. Bunun yaninda her binilen oyuncaga tek tek bilet almak da mumkun, veya 100-150 TL karsiliginda tum oyuncaklara binilen bilet de almak mumkun. Simdiden iyi gezmeler dilerim, sevgiler.

   Cevap

   • Harikasınız çok teÅŸekkürler önerileriniz için. Zamanımız kısıtlı o yüzden sabahtan akÅŸama kadar vakit geçiremeyiz sanırım 3 saatimizi geçirebileceÄŸimiz için . GiriÅŸ bileti ve 5 oyuncka ÅŸeklind ebilet alsak diye düşündüm? Top 5 ÅŸeklinde Barış hangi oyuncakları belirleri mesela:))
    Çocuklarımın macera parkı deneyimi va riki kez EUROPARK a gittiler tüm aletlere binebiliyorlar, o yüzden kısıtlama olmadan en heyecanlıları hengileridir sizce:))
    Bu hafta sonu oradayız inÅŸallah…

    Cevap

    • Merhaba! 5 alete binme zaman acisindan daha uygun olur. Cocuklarinizin yaslarini bilmiyorum ama bazi aletlerde girislerde boylarini olcup oyle kabul ediyorlar. Ilk bes sanirim sunlar olurdu: tahta rollercoaster, liseberg treni, atmosfear, helix, fumeride. Iceriye girdikten sonra neye bineceginizi secebiliyorsunuz. Simdiden iyi eglenceler! :)

 4. Merhaba, paylaÅŸtığınız bilgiler için çok teÅŸekkürler. 2 hafta sonra Göteborg’da olacağız. Kızım 3,5 yaşında Liesberg parkı kızımın yaşı için uygun mudur? Her yazınızı okudum. Heyecan ile gitmeyi bekliyorum.:)

  Cevap

  • Merhaba, tesekkur ederim :)
   Evet Liseberg kiziniz icin cok uygun hem de. Cocuklar icin ayri bir bolgesi var parkin. Hatirladigim kadariyla pek cok oyuncaga boyu 90cm den fazla ise tek basina binebiliyor.Bazilarina yaninda bir ebeveynle de binebiliyor. Cok egleneceginden eminim. Hatta biz de sirf 3.5 yasindaki oglum orayi gorsun diye son baharda Goteborg’a gitmeyi planliyoruz :) Sevgiler, guzel gezmeler.

   Cevap

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.