Yazı
6 yorum

Lysekil

Paskalya tatilinde olduÄŸumuz haftasonu araba kiralayıp günü birlik Göteborg’un kuzeyini gezdik. Son varış noktamız Lysekil olsa da oraya varana kadar  geçtiÄŸimiz yollardan çok keyif aldık.

Göteborg’un kuzeyindeki kıyı ÅŸeridi küçük adalarla, denizin karaya doÄŸru uzanıp yarım ada haline getirdiÄŸi kara parçalarıyla dolu. Bu kara parçalarından birbirlerine ana kara üzerinden dolaÅŸarak gitmek çok zahmetli. Bu yüzen bir kara parçasından diÄŸerine ulaşımı saÄŸlayan küçük feribotlar koymuÅŸlar. Bu feribotlar tamamen ücretsiz (masrafları o bölgeden alınan vergilerle karşılanıyor).

Yolun en sevdiğim kısmı kısa feribot seyahatlerinden sonra yolumuza karadan devam ettiğimiz adalar oldu. O gün hava da güneşli olduğu için deniz manzarası bize baharı iyice hissettirdi. Feribot sonrası gezdiğimiz adalardan birinde denize karşı, camla kaplı güzel bir terası olan bir cafe keşfettik ve bir şeyler atıştırmak için mola verdik. Gezinin en sevdiğim yeri burası oldu :)

Kahve içip, paskalya civcivli pastalarımızı yedikten sonra, kafenin alt katında ikinci el eşyalar sattıklarını farkedip yaklaşık yarım saat de orada harcadım :) Ben her yeri didik didik ettikten sonra, 1964 yılından bir magazin dergisi ve iki minicik seramik kaseyle oradan ayrıldık.

Yine bir vapur ve kısa bir araba yolculuÄŸundan sonra Lysekil‘e ulaÅŸtık. Çok güzel ve eski bir sahil kasabası olan Lysekil’e vardığımızda çoktan yorulmuÅŸtuk ve oraya varana kadarki kısım bizi fazlasıyla eÄŸlendirmiÅŸti.

Henüz hava biraz serin olduÄŸu ve yaz sezonu açılmadığı için Lysekil epey sakindi. Kıyı boyunca yürüyüş yaptık. Kıyı ÅŸeridinin sonunda (alttaki iki fotoÄŸraf) ‘Kallbadhus’ (soÄŸuk banyo yeri) denilen, Ä°sveçlilerin çok sevdikleri sauna-soÄŸuk su merkezini gördük. Beyaz binadaki küçük barakaların içleri sauna. Ä°nsanlar saunalarda bir süre ısındıktan sonra soÄŸuk suya atlıyorlar. Ben bunu hiç denemedim ama nasıl hissettireceÄŸini merak ediyorum. O gün bunu yapan kimseyi görmedik ama profesyonel dalış yapan insanlarla karşılaÅŸtık. Bu bölge dalış yapmak için de popüler bir yer olsa gerek.

Gezimizi yüksek bir tepelikteki Lysekil kilisesinin bahçesinden kıyı ÅŸeridini izleyerek bitirdik ve Göteborg’a geri döndük. Henüz deniz kıyısı kasabalarının sezonu baÅŸlamamış da olsa, güneÅŸi ve denizi hissetmek çok iyi geldi. Artık sık sık araba kiralayıp günü birlik geziler yapmaya karar verdik.

6 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.