Yazı
2 yorum

Norveç Sınırı – Älgafallet Åželalesi

GeçtiÄŸimiz haftasonu Ahmet’in Volvo’dan aldığı bir test aracını denemek için Ahmet, Gökhan ve ben Göteborg dışında bir yerlere gitmeye karar verdik. Hazır ÅŸehirden çıkmışken Norveç sınırına kadar gittik :) Bir buçuk saat yolculuktan sonra, orada Ahmet’in daha önce gördüğünü iddia ettiÄŸi bir ÅŸelaleyi aramaya koyulduk.

Arabayı küçük bir park yerine parkedip, bilgilendirme notlarını okuyarak şelalenin olduğu bölgeye doğru yürümeye başladık. Hava -7 derece civarındaydı, hepimiz eldiven, atkı, bere, kat kat giyinmiş olmamıza rağmen soğuğu hissediyorduk. Geçmemiz gereken küçük patikanın bazı bölgeleri biriken yağmur sularının donmasıyla, yürümesi hayli zor bir hal almıştı. Bir kaç yeri buzları kırmadan yürümeyi başardık ama daha büyük bir birikinti için etraftan ağaç dalları toplayıp kendimize köprü yapmak zorunda kaldık :)

Ä°sveç’in Norveç sınırındaki 46 metrelik ÅŸelalesi Älgafallet’i aÄŸaçların arasında keÅŸfettiÄŸimizde gördüğümüz manzara muhteÅŸemdi. Baharda buranın çok güzel olduÄŸunu söyleseler de, karların ve buzların arasındaki bu ÅŸelale bu haliyle de görülmeye deÄŸerdi.

Şelalenin aşağıdan bir kaç fotoğrafını çektikten sonra patikayı takip edip tepelere çıktık. Yolun bir kısmını ağaç köklerinin yardımıyla düşmeden çıktıktan sonra, kalan dik kısmı için de o patika için yaptıkları tahta basamakları kullandık. Yukarılara çıktıkça manzara daha da güzelleşiyordu.

Tepelerde ÅŸelalenin kaynağına ulaÅŸtık, ve tam da Ä°sveç-Norveç sınırındaki köprüye geldik. Ãœzerinde iki ülkenin bayraklarının asılı olduÄŸu bu köprünün gerçekten de bir tarafı Ä°sveç, diÄŸer tarafı Norveç’ti :)

Gezinin sonlarına doÄŸru çok üşüdük ve yavaÅŸ yavaÅŸ, fotoÄŸraf çekerek geldiÄŸimiz yolları, bu sefer kayıp düşmekten korkmadan, hızlıca inmeye baÅŸladık. Arabaya ulaÅŸtığımızda soÄŸuktan el ve ayak parmaklarımı hissetmiyordum ama gördüğümüz manzara ve çektiÄŸimiz fotoÄŸraflar buna deÄŸmiÅŸti. Sınırdaki dar ve aÄŸaçlı yolları takip ederek yeniden Göteborg’a doÄŸru yola çıktık. O kadar soÄŸuktan sonra ısınmanın verdiÄŸi haz, yorgunluk ve açlıkla arabanın arka koltuÄŸunda yarı uyuyarak yolculuÄŸu tamamladım :)

2 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.