Yazı
7 yorum

Slottsskogen & Plikta

GeçtiÄŸimiz haftasonu Göteborg’un en büyük parkı olan Slottsskogen’de uzun bir yürüyüş yaptık. Bu park ÅŸehrin ortasında 137 hektarlık bir alanda konumlanmış. Slottsskogen’de orman, uçsuz buçaksız çimler ve küçük göller birarada. Geyikler, ördekler, penguenler, tavÅŸanlar, kuÅŸlar, foklar gibi bu alanlarda yaÅŸayan pek çok hayvan görmek de mümkün.

Bu seferki gezimizde parkın baÅŸka bir özelliÄŸi dikkatimi çekti; Göteborg’un açık alandaki en büyük çocuk parkı Plikta. Bu parkta akla gelebilecek her türlü oyun alanı var. Çocuk parklarındaki klasik salıncak, kaydırak, tırmanma çubukları dışında çocukların içine girip oynayabildikleri dev bir balina, basket potaları, masa tenisi, satranç masaları, deney düzenekleri gibi, fiziksel engelli çocukların da rahatça eriÅŸebilmeleri için tasarlanmış daha bir sürü deÄŸiÅŸik oyun alanı ve oyuncak vardı.

Tüm bunların arasında en çok hoÅŸumuza giden ÅŸey de parkın yanındaki bir kaç küçük baraka oldu. Bu barakalardan birinin (yukarıdaki fotoÄŸraf) içi oyuncaklarla dolu, önünde ise bir kaç çocuk bisikleri, yürüme sopaları ve toplar duruyor. Bu oyuncakların hepsi gelip ödünç almak isteyen herkese açık. Ãœzerindeki yazıda “Buradaki oyuncakları bu alanda oynamak için ödünç alabilirsiniz, daha sonra yerine bırakmanız yeterli” yazıyor.

Diğer bir barada da aktiviteler ve kurslar yapılıyor. Barakanın üzerinde asılı büyük bir tahtada o hafta hangi günler ve hangi saatlerde ne gibi aktivitelerin yapılacağı yazıyor. Orada her gün belli saatler arasında bulunan görevliler çocuklara oyunlar oynatıyorlar, boyama aktiviteleri hazırlıyorlar, spor yaptırıyorlar, hayvanlarla ilgili bilgiler veriyorlar ve bir şeyler inşa etmeyi öğretiyorlar. 6-16 yaş arası isteyen her çocuk bu aktivitelere katılabiliyor.

Barış’la ben de çocuk gibi her oyuncağı inceleyip, orada biraz vakit geçirdik. Daha sonra ormanın içinde uzun bir yürüyüş yaptık. Saatlerce, günlerce süren sonbahar yaÄŸmuru baÅŸlarda biraz hafiflediyse de yürüyüşün sonunu ÅŸemsiyelerle tamamladık. Genellikle yazın gittiÄŸimiz Slottsskogen’de kış bastırmadan yaptığımız bu yürüyüş de inanılmaz keyifliydi. Hem bu ormanın daha önce görmediÄŸimiz yerlerini gezdik, hem de sakin bir öğleden sonra temiz havanın tadını çıkardık.

7 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.