Yazı
2 yorum

Vättlefjäll’de Trekking

Tam da geçen sene bu zaman Göteborg’daki ilk uzun trekkingimizi yine Vättlefjäll’de yapmıştık. Bu pazar Vättlefjäll’e gitmeye karar verince geçen yılki fotoÄŸrafları bulduk ve o zaman  göllerin nasıl buz tutmuÅŸ, her yerin nasıl karla kaplı olduÄŸunu görünce ÅŸaşırdık. Vättlefjäll bu haftasonu bizim için karsız ama soÄŸuk bir havada yürüdüğümüz 13 kilometrelik çok eÄŸlenceli bir parkurdu.

vattlefjall_trekking_0114_01

Yürüyüşlerimizde hızımızı ve yönümüzü Barış’ın spor için kullandığı GPS’li kol saatinden takip ediyoruz. Eve döndüğümüzde hem verileri bir önceki seferlerle karşılaÅŸtırıyoruz hem de haftalık mesafe grafiÄŸimizi görebiliyoruz. Vättlefjäll’de göllerin arasında yürüdüğümüz parkurun nasıl göründüğünü paylaÅŸmak istedim (bunu daha sonraki rotalarımız için de yapabilirim).

vattlefjall_trekking_0114_07

vattlefjall_trekking_0114_02
(kaymasın diye metal tellerle kapladıkları tahtalar)

Yanlış yola saptığımız için yaÅŸadığımız iki kısa kaybolma dışında bu haftaki yolumuz da zorlu ve eÄŸlenceliydi. KaybolduÄŸumuzu düşündüğüm kısımlarda ufak bir panik yaÅŸamadım desem yalan olur. Biliyorum Ä°sveç’te her yer çok güvenli ve yerimizi gps ile kendimiz bile biliyorken kaybolmamızın imkanı yok, fakat nereye baksam aynı aÄŸaçları gördüğüm, ıssız, sessiz, çıt çıkmayan ormanın içinde biraz ürkmekte haklıydım. Bir de üstüne yerde 5-10 tane elma koçanı görünce -çok komik biliyorum ama- bir an için karşıma ayı çıkacağını ve nasıl kaçsam daha mantıklı olacağını düşünmeye baÅŸladım (o filmi hatırlayanlar için; aslan kaç parapara pom!) :)

vattlefjall_trekking_0114_03

Daha sonra yolumuzu bulduk, düze çıktık, yanımızdan orta yaşlı bir çift bize selam vererek geçti, ve ben sakinleştim. Kısa molamızı verip buzlanmaya başlayan çimlerin üstünde termosumuzda taşıdığımız kahvemizi içip, müsli barlarımızı yedik.

vattlefjall_trekking_0114_05

vattlefjall_trekking_0114_06

Bu rota da Kåsjön gibi zorlu ve yorucuydu. İki kere yolumuzu şaşırdığımız noktaları haritada işaretledik, bir dahaki sefere oraları dikkatlice geçersek bu parkur daha rahat hale gelmiş olacak. Bu sırada ormandaki haritada tesadüfen isimlerini gördüğümüz farklı parkurları inceliyoruz, önümüzdeki haftalarda yeni maceralar bizi bekliyor :)

2 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.