Yazı
2 yorum

Vättlefjäll’de Trekking

Geçen yaz sonunda kano ve kamp yaptığımız Vättlefjäll’e bu defa trekking için gittik. O göllerin hepsi donmuÅŸ, tüm bitki örtüsünü kar kaplamıştı. Hava -5 dereceydi, ama o kadar sıkı giyinmiÅŸtik ki saatlerce yürüdüğümüz halde hiç üşümedik.

trekking1

Vättlefjäll’deki bir kaç gölün etrafında farklı uzunluklarla patikalar düzenlemiÅŸler. AÄŸaçlara ve patikaların kenarlarına koyulan renk iÅŸaretleriyle hangi rotanın izlendiÄŸi kolayca görülebiliyor. Biz hava kararmadan önce gezimizi bitirmeyi hedeflediÄŸimiz için 6.6 kilometrelik kırmızı rotayı takip ettik.

trekking2

trekking5

trekking3

trekking4

trekking6

trekking7

Kamp alanlarındaki rüzgardan korunmak için yapılan tahta kulübelerin içlerini, kışın orada ateÅŸ yakmak isteyenler için kesilmiÅŸ odunlarla doldurmuÅŸlardı. Bu odunlar muhtemelen oradan kesilmiÅŸ aÄŸaçlara aitt. Ä°sveç’te çok aÄŸaç olduÄŸu için, ormanlarda aÄŸaçların saÄŸlıklı büyüyebilecekleri alan yaratmak için her sene belli bir sayıda aÄŸacı kesiyorlar. Buna ilk ÅŸahit olduÄŸumda ‘aÄŸaçları kesiyorlar’ diye üzüldüysem de, sonradan bunun ormanı çok olan ülkeler için geçerli olmadığını anladım.

trekking8

Göller tamamen buz tutmuştu. Üzerlerinde kayak yapan insanları görünce cesaretlendik ve göllerden birinin üzerinde yürüdük. Yazın kano yaparken rüzgara karşı 1 metre gidebilmek için onca çaba sarfettiğimiz  yerleri kışın yürüyerek gezmek epey eğlenceliydi :)

trekking9

trekking11

trekking12

Hava kararmaya yaklaştığında biz de rotamızın sonuna gelmiştik. Bir kaç kez yolumuzu şaşırdığımız, biraz göllerin üzerinde oyalandığımız, bir kez de yanımızda getirdiğimiz termosta kahvemizden içmek için mola verdiğimiz gezimiz yaklaşık 3 saat sürdü. Başta soğuk hava beni korkuttuysa da bu aktiviteden çok keyif aldık. Artık İsveçliler gibi biz de hava koşullarına aldırmadan dışarda vakit geçirebiliyoruz sanırım :)

trekking14

2 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.