Yazı
2 yorum

Floransa – 2.Gün

Floransa’daki ikinci günümüzde en önemli planımız Ufizzi Müzesi’ni ziyaret etmekti. Arno nehrininin diÄŸer tarafında, bir önceki gün ziyaret ettiÄŸimiz Palazzo Vecchio’nun hemen yanındaydı Ufizzi Müzesi. Bu gün Arno nehrini farklı ve çok önemli bir köprüden geçmeye karar verdik; Ponte Vecchio.

Ponte Vecchio ‘eski köprü’ anlamına geliyor. Bu köprü Roma’lılar zamanında yapılmış ve kayıtlara ilk geçtiÄŸi tarih 996 yılıymış. Daha sonra 1333’te büyük bir selde çok tahrip olmuÅŸ ama kısa sürede yenilenmiÅŸ. Ä°kinci dünya savaşı sırasında Almanlar Floransa’daki tüm köprüleri yıktıkları halde bu köprüye dokunmamışlar.

Bu köprü üzerinde iki taraflı dükkanlar bulunuyor. Bu dükkanlar 15. yüzyılda kasap dükkanlarıymış, fakat şehrin en önemli yerinde yayılan kötü koku sebebiyle Medici dükleri bu dükkanları kaldırıp yerine altın tüccarlarını getirmişler. O zamandan beri de bu dükkanlar hep altın ve mücevher dükkanları olarak kalmış. Köprü çok kalabalık ve hareketliydi. Tam ortada nehri gören üç kemerin bulunduğu açıklıklta da hep bir sokak müzisyeni bulunuyordu. Bu da köprüye çok daha güzel bir hava katıyordu.


(Köprünün sağ tarafında Ufizzi Müzesi manzarası)


(Venedik’teki gibi burada da köprülere asılı pek çok aÅŸk kilitleri bulunuyordu)

Ufizzi’yi gezmeye en üst kattan baÅŸladık. Pencerenin dışındaki Ponte Vecchio manzarası dikkatimizi çekti ilk. Köprü bu taraftan da, en az diÄŸer taraftan olduÄŸu kadar güzeldi.

Ufizzi dünyadaki en eski ve ünlü sanat müzelerinden biri. 13 yaşımdayken ailemle Ä°talya’ya geldiÄŸimde burayı büyük bir dikkatle gezdiÄŸimizi hatırlıyorum. Aklımda kalan bir kaç eser dışında tüm detayları unuttuÄŸumu farkettim Ufizzi’yi yeniden gezerken. Ufizzi kelimesi Türkçe’de ‘ofisler’ anlamına geliyor. Burası 1560-1581 yılları arasında Giorgio Vasari tarafından Mediciler için ofis olarak, bürokratik iÅŸlerde kullanılması amacıyla yapılmış. Zamanla koridorlar ve odalar Medici’lerin topladıkları heykellerle donatılmış.

Bu gün Ufizzi’de Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Bottlicelli, Raphael, Caravaggio ve Rembrandt gibi ünlü sanatçıların önemli eserleri bulunuyor. Benim ilgimi çeken baÅŸka bir detay da önemli Osmanlı padiÅŸahlarının portrelerinin de burada bulunmasıydı. Bu güne kadar müzedeki eserlere bir kaç saÄŸnak yaÄŸmur ve sel dışında zarar veren baÅŸka bir önemli olay da 1993 yılında gerçekleÅŸen, Sicilya mafyasının iÅŸi olduÄŸuna inanılan bir arabaya yerleÅŸtirilen bombaymış. Bu bomba müzeye çok yakın bir yerde patlayınca beÅŸ kiÅŸinin ölümüne ve bazı önemli eserlerin de zarar görmesine sebep olmuÅŸ.

Ufizzi’de fotoÄŸraf çekmek yasak olduÄŸu için içeride fotoÄŸraf çekemedik, ama üst kattaki terasında önceki gün gezdiÄŸimiz Palazzo Vecchio manzaralı bir pozumuz oldu :) Ufizzi’de yarım gün geçirdikten sonra sıcak Floransa sokaklarına geri döndük.


(Bir mağazanın vitrinindeki gazete kağıdından yapılmış elbise)

Öğleden sonra evimize yakın bir manavdan deÄŸiÅŸik meyveler alıp evde yemek üzere kısa bir mola verdik. Ä°sveç’te bulamadığımız, Türkiye’dekine benzer büyüklükte bir karpuz yemek bizi kendimize getirdi :) Enerji topladıktan sonra gezimize kaldığımız yerden devam ettik ve Palazzo Pitti’ye doÄŸru yola çıktık.

15. yüzyılda hırslı bir banker olan Luca Pitti’ye ait olan Palazzo Pitti‘yi, 16. yüzyılda Medici’ler satın alarak burayı Toskana düklerinin yaÅŸadığı bir yer haline getirmiÅŸler. Burası 1919 yılından beri de Floransa’nın en büyük ve önemli sanat galerilerinden biri olarak kapılarını halka açmış. Bu gün içinde kraliyet daireleri, modern sanat galerisi, palatine galerisi, gümüş müzesi, porselen müzesi, kıyafet galerisi ve taşımacılık müzesi olmak üzere çok sayıda galeri bulunuyor. Biz de zamanımız yettiÄŸince en çok ilgimizi çekenleri gezmeye çalıştık.


(Yol üzerine ‘Ä°nci Küpeli Kız’ ve ‘Mona Lisa’ eserlerini yapan bir sokak sanatçısı)


(Floransa sokaklarında sıklıkla gördüğümüz at arabalarından biri)

AkÅŸam eve dönmeden önce bir sokak sanatçısının performansına denk geldik. Kaldırım kenarında bu gösteriyi izledik. Gösterinin en komik anı sanatçının oradan geçen gerçek bir köpeÄŸi kendi oyuncak köpeÄŸiyle kandırıp onunla oyunlar oynamasıydı. Bir saate yakın süren bu harika gösterinin ardından yürüyerek evimize döndük. Floransa’daki ikinci günümüzde bu ÅŸehri çok daha fazla sevmeye baÅŸlamıştık.

2 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.