Yazı
0 yorum

Kamakura

Japonya’da geçireceÄŸimiz günleri hesaplarken Tokyo ve Kyoto’dan günübirlik gidebileceÄŸimiz yerleri de planımıza dahil etmiÅŸtik. Kamakura bu yerlerden biriydi. 1185 ve 1333 yılları arasında Japonya’nın baÅŸkenti olan bu küçük ÅŸehir Tokyo’nun güneybatısında yer alıyor. Nüfusu 174.000 kadar ama bahar ve yaz mevsimlerinde turistlerin ziyaretleriyle daha kalabalıklaşıyor. Bu ÅŸehrin en büyük özelliÄŸi çok sayıda tapınaÄŸi ve küçük bir sahili olması, bu sayede yabancı ve Japon turistlerin ilgisini çeken bir yer haline gelmiÅŸ.

Kamakura‘ya yaptığımız tren yolculuÄŸu yaklaşık bir saat sürdü. Tren istasyonu ÅŸehrin tam merkezindeydi. Buradan yoldaki iÅŸaretleri takip ederek, diÄŸer turistlerle beraber listemizdeki önemli tapınaklara doÄŸru yürümeye baÅŸladık. DiÄŸer bir alternatif de bisiklet kiralayarak bu tapınakları ziyaret etmek olabilirdi, fakat bu seçeneÄŸi gezmek istediÄŸimiz yalnızca bir kaç tapınak olduÄŸu için ve yolda giderken sürekli fotoÄŸraf çekmek isteyeceÄŸimiz için es geçtik.

kamakura3

Ä°lk ziyaretimizi Kōtoku-in tapınağına yaptık. Bu tapınağı görmek istememizin sebebi ‘Great Buddha’ (Daibutsu) idi. Bahçeye girip karşımızda bu koca heykeli görünce epey ÅŸaşırdık ve etkilendik. 1252 yılında yapıldığı düşünülen bu bronz heykel ilk baÅŸlarda büyük bir binanın içindeymiÅŸ. Bu bina 14. ve 15. yüzyıllardaki büyük kasırga ve tsunamilerden aldığı hasarla yıkılınca, heykel 1495 yılından beri açık havada sergilenmeye baÅŸlanmış.

Great Buddha’nın oturduÄŸu zeminle beraber toplam yüksekliÄŸi 13.35 metre, ağırığı ise 121 ton. Heykelle ilgili detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Kōtoku-in’den sonra birkaç tapınak daha gezdik. Budistlerin oralarda yaptıkları ritüelleri bilmediÄŸimiz için bu tapınaklar bizim için tarihi deÄŸerleriyle önemlilerdi. O yüzden de Kamakura’daki onlarca tapınaktan yalnızca birkaçını görmek bizim için yeterliydi.

kamakura6
(Zeniarai Benzaiten Ugafuku Shrine)

kamakura5
(Tahtalara bağladıkları dilek kağıtları )

kamakura4

kamakura7

Şehir merkezinden tapınaklara girken yürüdüğümüz yollar çok güzel ve çok yeşildi. Güzergahlarımız pek çok ara sokaktan geçtiği için bu küçük şehirdeki evleri uzaktan inceleme fırsatımız oldu. Birbirinden değişik mimaride, çok beğendiğimiz, çok huzurlu görünen evler vardı.

kamakura1

kamakura2

kamakura10

Barışla yürürken gözüm kenardaki küçük bir iÅŸarete takıldı. Tahta bir tabelanın üzerinde “YYossYY – open” yazıyordu. Ne olduÄŸunu anlamadığım bu tabelayı izlemek geldi içimden. Barış beni aÅŸağıda bekleyeceÄŸini söylerken ben yukarıya doÄŸru çıkan patikayı yürümeye baÅŸlamıştım bile. Dar sokaklardan, evlerin arasından geçe geçe bu tabelanın kaynağını buldum (aÅŸağıdaki fotoÄŸraf). Küçük bir dükkan olduÄŸunu tahmin ettiÄŸim yere girerken bile içeride ne satıldığı konusunda bir fikrim yoktu. İçeri girince buranın bir takı atölyesi olduÄŸunu farkettim. YyossYY markasının tasarımcıları bu atölyede hem tasarımlarını üretiyorlar, hem de bir kaç camlı tezgahta bunları satıyorlardı. Ben bu ürünlere dalmışken nerede olduÄŸumu merak eden Barış çıkageldi. Onunla beraber bana üzerinde dünyanın en sevimli uzay gemisi olan güzel bir yüzük seçip satın aldık. Böylece tasarım ürünler dağın başında da olsa bulup çıkaracağımı kanıtlamış oldum :)

kamakura8

kamakura11
(Gördüğüm en acaip yaya yolu işareti)

Kamakura’da tapınaklardan sonra ÅŸehir merkezini de biraz dolaÅŸtıktan sonra trene binip Tokyo’ya geri döndük. Saat çok geç olmadığı için bu güne Tokyo’nun görmediÄŸimiz yerlerinden bazılarını da sığdırabildik.

kamakura12
(Tokyo’da bir turist otobüsü)

Tokyo Ä°stasyonu’ndan çıkıp biraz yürüdükten sonra Tokyo International Forum binası olduÄŸunu öğrendiÄŸimiz, çok ilginç görünen bir binanın içine girdik. Dışarıdan uzun bir bot gibi duran tamamı camla kaplı bu binada en büyüğü 5.000 kiÅŸi kapasiteli olmak üzere sekiz tane salon, sergi salonu, lobi, restoranlar ve maÄŸazalar var. Mimarisini çok ilginç ve güzel bulduÄŸumuz bu bina 1996 yılında tamamlanmış.

kamakura13

Dışarı farklı bir kapıdan çıktığımızda kendimizi bir sokak festivalinde bulduk. Yabancı müzisyenlerin klasik müzik eserleri çaldığı, küçük arabalarda dünya mutfaklarından yemekler ve içkiler satıldığı, inanılmaz kalabalık ve eğlenceli bir alandı bu. Biz de karnımızın acıktığını farkedip atıştırmalık bir şeyler aldık ve bulabildiğimiz bir köşede şarap içip müziğin tadını çıkardık.

kamakura19

kamakura18

kamakura16
(Ginza sokakları)

kamakura17

YoÄŸun geçen bir günün ardından akÅŸam ÅŸehirde biraz dolaşıp otele döndük. Tokyo yakınlarında görmeyi çok istediÄŸimiz Kamakura’yı ziyaret etmiÅŸ olmanın verdiÄŸi huzurla ertesi gün için neler yapacağımızı planladık; cumartesi gününün Fuji için güzel bir gün olacağına karar verdik.

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.