Yazı
0 yorum

Kyoto’da Son Gün

En baÅŸta planımız Tokyo’da altı gece ve Kyoto’da altı gece kalıp, dönüşe geçmeden önceki geceyi tekrar Tokyo’da geçirip ertesi sabah uçağımıza yetiÅŸmekti. Kyoto’da kaldığımız günlerde yapılacak ÅŸeylerin çoÄŸunu bitirdiÄŸimizi ve ÅŸehrin tadını tam kararında çıkardığımızı, en önemlisi de Tokyo’yu çok özlediÄŸimizi farkettik. Son anda küçük bir deÄŸiÅŸiklik yapıp Tokyo’ya bir gece erken dönmeye karar verdik.

kyotoson1

Kyoto’daki son günümüze de pek çok ÅŸey sığdırdık. Sabah Barış iÅŸ emailleriyle ilgilenirken ben zaman kaybetmek istemeyip tek başıma dışarı çıktım ve otelimize çok yakın olan, Kyoto’daki en sevdiÄŸim bölgeyi, Gion’u gezdim. Ä°lk akÅŸamımızda buralarda dolaÅŸmıştık ama asıl gündüz Gion’un nasıl olduÄŸunu merak etmiÅŸtim. Hafif yaÄŸan yaÄŸmurda ÅŸemsiyem ve fotoÄŸraf makinamla dolaÅŸmaya baÅŸladım.

kyotoson2

kyotoson3

Kyoto’yu geleneksel ve kültürel yapan yer benim için Gion oldu. Köprülerden, çiçekli dar yollardan yürürken klasik Japon evleri bana garip bir huzur verdi.

kyotoson4

kyotoson5

Gion ‘Bir GeyÅŸanın Anıları’ adlı kitabın da kaynağı olan yermiÅŸ. Bu bölgede gündüzleri iÅŸe giden geyÅŸaları görmenin mümkün olduÄŸunu okumuÅŸtum, sanırım biraz da gizli bir hevesle gündüz bu bölgeyi görmek istedim. Karşı kaldırımda iki geyÅŸa görünce merakım nezaket kurallarının önüne geçti ve onları rahatsız etmeden, uzaktan fotoÄŸraflarını çektim.

kyotoson7

kyotoson8
(Gion’daki Yasaka Tapınağı)

kyotoson9
(Daha önce gece manzarasını gördüğümüz kanal kenarı)

Benim Gion’u gezmem bittikten sonra ÅŸehirde Barışla buluÅŸtuk ve Nishiki Market‘e yürüdük. Nishiki, Kyoto’da sıkça rastladığımız gibi bir sokak arasının üzeri kapatılarak yapılmış, oldukça uzun bir pazar yeri. Burada genellikle taze sebze ve meyvler, balıklar , deniz ürünleri, baharatlar ve hediyelik eÅŸyalar satılıyor. Åžehrin en popüler pazarlarından biri olan Nishiki’nin yıllardır müdavimleri olduÄŸu, Kyoto’nun zenginlerinin bile bizzat gelip yiyecek alışveriÅŸini buradan yaptıkları söyleniyor. Ben de önünden geçerken kokusu burnuma gelen közlenmiÅŸ dev kestanelere dayanamayıp bir kese kağıdı satın aldım ve pazarı dolaÅŸmamız bitmeden hepsini yedim :)

kyotoson10

kyotoson11

Nishiki’den ayrılıp Kinkaku-ji tapınağını görmek için otobüsle ÅŸehrin kuzeyine gittik. Altın Köşk olarak da bilinen, 1397 yılında yapılan bu tapınak altınla kaplı ve bir göletin ortasında duruyor. Göletin çevresindeki tapınak bahçesi ÅŸu ana kadar gördüğüm en güzel bahçelerden biriydi. GüneÅŸli günlerde insanlar güneÅŸ gözlüksüz bu tapınaÄŸa bakmakta zorlanıyorlarmış. Biz oradayken hava yaÄŸmurlu olmasına raÄŸmen cennet gibi görünüyordu her yer.

kyotoson12

AkÅŸam olduktan sonra, ilk gün ‘Burada mutlaka yemek yemeliyiz’ dediÄŸimiz Pontocho‘ya gittik. O kadar çok restoran, o kadar çok yemek çeÅŸidi vardı ki, japonca yazıların ve yemeklerin arasında kendimizi kaybedeceÄŸimize gözümüze ilk güzel görünen yere girelim diye düşündük.

kyotoson13

Gerçekten de gördüğümüz ilk restoranı beğenip kendimizi içerde bulduk. Bizi orta yaşlı, kimonolu bir Japon kadın karşıladı. Girişte ayakkabılarımızı çıkardıktan sonra çoraplarımızla restoran kısmına geçtik. Burası tam hayal ettiğimiz gibi geleneksel bir Japon restoranıydı. Masalar ve yerin yüksekliği hemen hemen aynıydı, fakat yere oturduktan sonra masanın aldında bacakların sarkıtılabileceği boşluklar vardı. Yani yerin üzerine sandalye koyup masa seviyesinde oturmaktansa, masayı yerin içine gömmüşlerdi :)

Bize bar kısmında yanyana iki kiÅŸilik yer gösterdiler, seve seve oturduk. Burada da düzen aynı ÅŸekildeydi, masalardan farklı olarak barı izleyebilecektik, ki bu bizim için çok daha eÄŸlenceliydi. Üç ayrı fiyat aralığındaki üç menüden ikincisini seçtik. Her menüde küçük tabaklarda tek tek servis ettikleri toplam 9-10 ayrı çeÅŸit yiyecek vardı. Önce sıcak ve soÄŸuk baÅŸlangıçlarla baÅŸladığımız akÅŸam yemeÄŸimiz deÄŸiÅŸik etler ve deniz ürünleriyle devam etti. Günlerdir elimize çatal bıçak almadığımız için her tür yemeÄŸi çubuklarla yemeÄŸe iyiden iyiye alışmıştık. Bu ÅŸanseseri girdiÄŸimiz restorandaki akÅŸam yemeÄŸi Japonya’da yediÄŸimiz en güzel yemeklerden biriydi. Hatta bir gün daha Kyoto’da kalıyor olsak yine orada yiyebilirdik:)

kyotoson14

Çok aç olarak gittiÄŸimiz restoranda ağır ağır yediÄŸimiz sade ve kararında yemekler bizi fazlaca doyurmuÅŸtu. Åžehirde son bir yürüyüş yapıp otelimize döndük ve ertesi sabah Tokyo’ya dönmek üzere valizlerimizi toparladık.

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.