Yazı
5 yorum

Kyoto’dan Ä°lk Ä°zlenimler

Tokyo’dan Kyoto’ya Shinkansen hızlı treniyle rahat bir yolculuk yaparak 2 buçuk saatte vardık. Kyoto’ya geldiÄŸimizde havanın Tokyo’ya göre daha sıcak olduÄŸunu farkettik. Mesafeler daha yakın olduÄŸu için bir taksiye atlayıp otelimize vardık. Otel ayarlarken ÅŸehir merkezine yakın yerler seçmeye çalışmıştık, bu seferki seçimimiz gerçekten de ÅŸehrin güzel ve hareketli bir yerindeydi.

EÅŸyalarımızı odamıza bırakıp Kyoto’yu keÅŸfetmek için dışarı çıktık. Otelimizin hemen karşı kaldırımında bir çarşı giriÅŸi görüp oraya daldık. Bu upuzun çarşı onu kesen diÄŸer yollarda da devam ediyor ve uçsuz bucaksız görünüyordu. Her butik, her pastane bize çok deÄŸiÅŸik göründü.

kyotoilkizlenimler1

kyotoilkizlenimler2
(Bir restoranın dev yengeç amblemi)

Burada da sokaklar Tokyo’da olduÄŸu gibi tertemizdi. Arabaların soldan gitmesine, yerlerdeki iÅŸaretlere, her köşe başındaki trafik lambalarına neyse ki bir haftadır alışkındık.

kyotoilkizlenimler4

kyotoilkizlenimler5
(Kyoto International Manga Museum)

kyotoilkizlenimler6

kyotoilkizlenimler7

kyotoilkizlenimler8
(İçeriyi gezmeyi sonraya bıraktığımız Imperial Palace Park)

kyotoilkizlenimler9
(Göz alıcı güzellikteki çiçekçiler)

kyotoilkizlenimler10
(İçerisindekendimi kaybettiğim kumaş, fular ve mendil dükkanı)

Akşam olduktan sonra gezi kitabımızdan takip ettiğimiz bir yürüyüş rotası aklımızı başımızdan aldı. Pontocho adlı dar ve upuzun sokak geleneksel Japon mimarisiyle yapılmış iki katlı restoranlarla doluydu. Buralarda aynı zamanda geyşa eğlencelerinin düzenlendiği yerler ve çay evleri de bulunuyormuş. Karnımız aç olmadığı için hepsinin önünden hayran hayran bakarak geçtik ve bir akşam mutlaka burada yemek yemeliyiz dedik.

kyotoilkizlenimler11

Kamo nehrinin müthiÅŸ gece manzarasını bir köprü üzerinde bir süre takılıp kaldıktan sonra inanılmaz güzellikteki Gion bölgesine geçtik. Kitabımızda okuduÄŸum kadarıyla gündüzleri iÅŸe gidip gelen geyÅŸaların güzergahları bu bölgeymiÅŸ, o yüzden de Gion’da geyÅŸalara rastlamak mümkünmüş. Pek çok restoran ve dükkan bu saatte kapalı olduÄŸu için Gion’u da bir kez daha gündüz gezmeye söz verdik.

kyotoilkizlenimler12

kyotoilkizlenimler13

Otele dönmeden önce gördüğüm en garip dekorasyona sahip olan, ünlü bir okonomiyaki (krep)’ci Issen Yoshoku’da merakımızdan bir krep alıp paylaÅŸtık (abartıldığı kadar güzel bulmadım).

Günü Kyoto’dan memnun bir ÅŸekilde tamamladık. Hemen ertesi gün planlarında kayboldum…

5 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.