Yazı
0 yorum

Tokyo’da Ä°kinci Gün

Bugün jetlagi atlatmaya çalışırken 12 saat uyumuÅŸuz. Tokyo’yla ilgili ilk yazımı yayınladım ve hemen hazırlanıp dışarı çıktık.

Yürüyerek Imperial Palace‘ı çevreleyen büyük parka gittik. 1590 yılında inÅŸa edilen kale, Edo zamanında dünyanın en büyük kalesiymiÅŸ. Åžu an yalnızca iç duvarları kalan kalede imparatorluk ailesi hala ikamet ediyor. YaÅŸadıkları bölüme giriÅŸe sadece yeni yılda ve imparatorun doÄŸum gününde izin veriliyormuÅŸ. Pek çok büyük parkın bulunduÄŸu bu alana Kitanomaru Park‘tan girdik.

tokyodaikincigun1

tokyodaikincigun2
(yolumu bulmaya çalışırken yanımdan geçen onlarca sarı şapkalı öğrenci)

tokyodaikincigun3

tokyodaikincigun5

tokyodaikincigun6

Park o kadar güzel ve Tokyo’daki heryer gibi o kadar temizdi ki, hava o kadar ılık bir bahar havasıydı ki, tüm günümü o parkta geçirebilirmiÅŸim gibi hissettim. Sakin, sessiz, dingin, güzel çiçek kokan bu yerde zaman durmuÅŸ gibiydi.

tokyodaikincigun8

Parktan ayrılma zamanımız geldiÄŸinde yeni istikametimizi Akihabara, yani Tokyo’nun elektronik cenneti olarak belirledik. Öncesinde de geçtiÄŸimiz bir caddede gördüğümüz bir sushicide ögle yemeÄŸimizi yedik. Menüyü okuyup anlayamadık ama gördüğümüz sayılardan, küçük resimlerden anlamlar çıkarıp, sonunda hiç de saçma olmayan bir menü ısmarlamayı baÅŸardık :)

tokyodaikincigun10

tokyodaikincigun11
(tren istasyonundaki kimonolu kadın)

tokyodaikincigun12

Akihabara tam anlamıyla çılgın bir yerdi. Bir sürü elektronik eÅŸya maÄŸazasının yanı sıra, her katı oyun makinalarıyla dolu dükkanlar vardı. Her yer ışıklı ve müzikliydi. Bir ara kafamız karıştı, başımız döndü, yolun ortasında şöyle bir durup kendi etrafımızda dönüp bu çılgınlığa inanamadık :) Göz attığımız elektronik ürünlerin fiyatları da Ä°sveç’e göre daha uygundu.

tokyodaikincigun13

Akihabara’dan sonra trenle Shinjuku‘ya gittik. Gündüz vakti 250.000 insanın çalıştığı, gökdelenlerle dolu batı Shinjuku’nun aksine, doÄŸu Shinjuku Edo zamanının alışkanlıklarından kalan barlar ve eÄŸlence mekanlarıyla dolu. Tokyo’nun Red Light District’ine ev sahipliÄŸi yapan bu bölgenin en ünlü kısmı üç kiÅŸinin ancak sığacağı küçük barlarla dolu Golden Gai.

tokyodaikincigun14
(batı Shinjuku manzarası)

tokyodaikincigun15
(doğu Shinjuku sokakları)

tokyodaikincigun17
(Hanazono tapınağı)

Bugün yolda gördüğümüz en ilginç şeylerden biri iki katlı araba ve bisiklet otoparklarıydı :)

tokyodaikincigun16

tokyodaikincigun9

Günün sonunda bir kaçı iÅŸ için burada yaÅŸayan, bir kaçı da bizim gibi ziyaret amaçlı tesadüfen bizimle aynı zamanda burada bulunan arkadaşımızla buluÅŸup Osaka Kitchen’da yemek yedik. Ortaya söylediÄŸimiz, sırayla getirdikleri yemeklerden çubukarımızla alıp, önümüzdeki küçük tabaklara koyup yedik. Bu akÅŸam ilk defa sake içtim. ‘Sıcak mı yoksa soÄŸuk mu içersiniz?’ sorusuna rastgele ‘soÄŸuk’ cevabını verdikten sonra bu sefer ‘Sek mi ÅŸekerli mi?’ sorusuyla karşılaşıp buna da (onun pandalı bardağını beÄŸendiÄŸim için) ‘ÅŸekerli’ dedim. Sonuç olarak içtiÄŸim ÅŸey hiç fena deÄŸildi, sek votkayı andırıyordu.

tokyodaikincigun20

Yemeklerimiz bittikten sonra bir bara geçip Japonya, Türkiye ve Ä°sveç hakkında konuÅŸup karşılaÅŸtırmalar yapmaya devam ettik. Tokyo’yu bilenlerden gezimizin geri kalan günleri için çok güzel tüyolar aldım!

Daha önce bahsettiğim gibi, bu sefer yazılarımı aksatmadan günü gününe paylaşıyorum. Şu an saat 02:36, bu yazıyı yazmadan yatmayacağım diye kendime söz vermiştim, artık yatabilirim. Dünyanın bu tarafındakilere iyi geceler!

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.