Yazı
1 Yorum

Tokyo’nun En Güzel Parkları

Tokyo’ya Nisan ayı başında gitmemizin en önemli sebebi yeni açan kiraz çiçeÄŸi dolu aÄŸaçları görmekti. Bu sene beklenenden biraz daha erken açtıkları için son anlarına yetiÅŸtik. Tokyo’da geçirdiÄŸimiz 10 günün hemen hemen hepsine bir park veya bahçe planı sığdırdık ve böylelikle ÅŸehrin her yerinde açan farklı aÄŸaçları görme ÅŸansımız oldu.

En güzel kiraz çiçeÄŸi açaÄŸlarını Japonya’da yaÅŸayan arkadaÅŸlarımız Tomoko ve Ergün’ün bizi götürdükleri, ÅŸehrin biraz kuzeyindeki bir bölgede gördük. Tokyo’daki parklara göre buradaki aÄŸaçlar daha geç çiçek açıp, çiçeklerini daha geç döküyorlardı.

sakura2

sakura1

Tokyo gezimiz boyunca Japonlar’ın kiraz çiçeklerinin fotoÄŸraflarını çekmeyi ne kadar ciddiye aldıklarına, kiraz çiçeÄŸi aÄŸaçlarının altında nasıl büyük bir özen ve düzen içerisinde piknik yaptıklarına, park düzenlemedeki inceliklerine ve parkları gezerkenki saygı ve duyarlılıklarına yakından tanıklık ettik. Büyülü bir ÅŸehir olduÄŸunu düşündüğümüz Tokyo’nun kalabalıktan sıyrılıp adım attığınız parklarının dinginliÄŸine ve en az ÅŸehrin kendisi kadar büyülü atmosferine yine hayran olduk.

Rikugien

Bu park geleneksel Japon bahçelerine çok güzel bir örnek. Tüm park ve bahçelerde olduğu gibi her ağaç cinsinin ve her bitkinin yeri, ve bunların birbirlerine göre konumları ince ince düşünülüp planlanmış.Kompozisyon her açıdan tamamlayıcı ve güzel görünüyor. Ağaçların arasından uzanan ince bir patika küçük tepeliğe çıkıyor ve buradan herkes bir süreliğine durup parkın şehirle bütünleşen manzarasını izliyor.

rikugien garden1

rikugien garden2

rikugien garden3

rikugien garden4

 

Shinjuku Gyoen Parkı

Bu park Tokyo’nun eski ve büyük parklarından biri. İçinde Fransız, Ä°ngiliz ve Japon tarzlarında düzenlenmiÅŸ farklı bahçeler var. Çok geniÅŸ düzlükleri olan park ÅŸehrin en merkezi bölgelerinden birinde olmasına raÄŸmen sakinliÄŸiyle piknik yapmak için ideal bir yer.

shinjuku gyoen park1

shinjuku gyoen park2

shinjuku gyoen park3

shinjuku gyoen park4

shinjuku gyoen park5

shinjuku gyoen park6

shinjuku gyoen park7

 

Imperial Park

İçinde Edo kalesine ve kraliyet ailesinin yaÅŸadığı binaya ev sahipliÄŸi yapan bu geniÅŸ park Tokyo’nun en düzenli ve bakımlı parklarından biri. Dev gökdelenlerin arasında gezerken kale duvarlarının ardına geçtiÄŸinizde Tokyo’nun diÄŸer parklarında olduÄŸu gibi sonsuz bir sukunet sizi bekliyor. Bu park iki sene önceki gezimizde ilk gördüğüm Japon parkı olduÄŸu ve ÅŸehrin en sevdiÄŸim bölgesine yakın olduÄŸu için Tokyo’nun en sevdiÄŸim parklarından biri.

imperial park1

imperial park2

imperial park3

imperial park4

imperial park5

imperial park6

imperial park7

imperial park8

 

Yoyogi

Imperial Park ve Shinjuku Gyoen parkla beraber Tokyo’nun en büyük parklarından biri olan Yoyogi sık aÄŸaçlarıyla daha çok bir orman havasında. Merkezinde ünlü Meiji tapınağı bulunuyor. Bu tapınaÄŸa giden yol en az tapınağın kendisi kadar huzur verici. Park genelde piknik örtüleri, içecekleri ve yiyecekleriyle gelen gençlerle dolu.

yoyogi1

yoyogi2

yoyogi3

yoyogi4

 

Ueno

Ueno park, alanı içerisinde 4-5 büyük müze ve bir hayvanat bahçesi bulundurduÄŸu için Tokyo’nun en hareketli parklarından biri. Parkın bir bölümüne sıra sıra dizilen yiyecek ve içecek satılan tezgahlar parkı çok daha canlı hale getiriyor. Kiraz çiçeklerini görmek için de en populer parklardan biri.

ueno1

ueno2

ueno3

ueno4

ueno5

ueno6

 

Hama-Rikyu

Bu parkı elektronik bir cihaz ve kulaklıkla gezdik. Gps özelliği olan bu cihaz, biz yürüyerek gezerken bulunduğumuz konumdaki bitkilerin ve yapıların hikayelerini bize anlatıyordu. Gezi kitapçıklarından okuyarak gezmek yerine bu detayları etrafa bakarak dinlemek çok hoşuma gitti. Küçük bir park olmasına rağmen gezmesi çok keyifli bir parktı.

Hama-rikyu Gardens1

Hama-rikyu Gardens2

Hama-rikyu Gardens3

Hama-rikyu Gardens4

Hama-rikyu Gardens5

Hama-rikyu Gardens6

Hama-rikyu Gardens7

1 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.