Yazı
4 yorum

Sentosa Adası

Sentosa, Singapur’un güneyinde, Singapur’a baÄŸlı küçük bir ada. Burası eÄŸlence adası olarak biliniyor. Ada golf alanları, sahilleri, müzeleri, otelleri, oyun alanları, su parklarıyla kendi başına kocaman bir eÄŸlence parkı gibi.

Biz de Singapur gezimiz sırasında bir günümüzü buraya ayırdık. Adaya monorayle, teleferikle, otobüsle, hatta köprü üzerinden yürüyerek bile ulaşılabiliyor. Biz adaya kaldığımız eve bir metro durağı mesafede olan Vivocity’den monorayle geçtik. Ada içinde toplam üç durağı olan bu hattın en son hattı olan sahil kısmında inerek önce burayı keÅŸfettik. Adadaki üç sahil olan Siloso, Tanjong ve Palawan birbirlerine çok yakın olduÄŸundan kıyı ÅŸeridi boyunca yürüyüş yaparak bu sahilleri gördük.

Barış bir ara merak ettiği bir aktivitenin bulunduğumuz yere yakın olduğunu görünce gidip onu denemek istedi. Hava çok sıcak olduğundan Ekim ve ben de sahilde bir restoran bulup kendimize buz gibi bir hindistan cevizi suyu ısmarladık :)

Sentosa’daki sahillerin hiç biri Tayland veya Endonezya’daki sahiller gibi masmavi sulara sahip deÄŸil, bu yüzden de onlar kadar deniz turizmi için çekici yerler deÄŸil. Bunun en büyük sebeplerinden biri adanın doÄŸal yapısının yanı sıra Singapur’un esasında büyük bir liman adası olması. Sahillerin açıklarındaki onlarca büyük gemi de bunu kanıtlar durumda, uçsuz bir deniz hissi vermiyor. Biz o gün adanın nasıl bir yer olduÄŸunu bilmediÄŸimiz için, ve yalnızca keÅŸfetme amaçlı gittiÄŸimiz için denize girmeye hazırlıksızdık. Denize girmeye ayırdığımız, Singapur’daki son günlerimizden birinde de Ekim hasta olduÄŸu için bu planı iptal ettik. Bu yüzden çok istediÄŸim halde denize girememiÅŸ oldum, ve deniz suyu hakkında yorum yapamıyorum. Yine de dışardan bakılınca serinlemek ve biraz yüzmek için hiç fena görünmüyordu.


(Singapur adasından Sentosa’ya giden köprü)


(İki ada arasındaki teleferikler)

Singapur’un ÅŸehir hayatının yanında ÅŸehre bu kadar yakın bir tatil adasının olması bence bir ÅŸehrin başına gelebilecek en güzel ÅŸeylerden biri. Zaten mesafelerin çok uzak olmadığı Singapur’da, evinizden çıkıp çok kısa bir sürede kendinizi bu bambaÅŸka dünyada bulmanız bir kaç saatliÄŸine bile olsa sizi günlük hayattan uzaklaÅŸtırıp dinlendiriyor. Haftasonları en azından denize girip, hindistan cevizi suyu içip eve geri dönmek pek çok insanın hayal ettiÄŸi bir hayat olurdu sanırım.

4 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.