Yazı
0 yorum

Big Buddha ve Chaweng

Ko Samui’de görülmesi gereken yerlerden biri büyük buddha’nın bulunduÄŸu tapınak Wat Phra Yai. 1972 yılında yapılmış altın sarısı buddha bir tepelikte olduÄŸu için 12 metrelik boyuyla adanın diÄŸer kısımlarından görülebiliyor.

DSC03524

Adanın kuzeyindeki Wat Phra Yai Ko Samui’ye bir köprüyle baÄŸlanan küçücük bir adanın üzerine kurulmuÅŸ. Köprü sayesinde buraya taksi veya motorla gelmek mümkün. Tapınağın etrafı hediyelik eÅŸya dükkanlarıyla dolu. Burası hediye alışveriÅŸi yapmak için de ideal bir yer.

DSC03512

Buddha’nın etrafını çevreleyen çardakta irili ufaklı çanlar asılı. Dileyenler oradaki sopalarla bu çanlara vurarak buddha’nın etrafında tur atıyorlar, bunun ÅŸans getirdiÄŸine inanılıyor.

DSC03504

DSC03509

DSC03519

DSC03542

DSC03483

Buddha ziyaretimizi tamamladıktan sonra çok sevdiÄŸimiz pikap taksilerden birini bulup adanın en büyük merkezi olan Chaweng’e gittik. Chaweng bölgesi aynı zamanda bizim de otelimizin bulunduÄŸu, adanın en güzel sahili Chaweng Beach’e adını veren, nüfusu en yüksek olan bölge.

Şehir merkezinde gözümüze çarpan ilk şey güneşten korunmak için tentelerini indirmiş sıra sıra dükkanlar ve kaldırım kenarlarında kiralanmak üzere bekleyen motorlar oldu. Aynı zamanda bu merkez bir sürü bar, restoran ve kafeyle doluydu. Biraz yürüdükten sonra bir alışveriş merkezine rastladık. Burası kapalı bir bina gibi değil, iki katlı bir bahçe gibiydi. Sokaklardan daha serin olduğu için dolaşmak ve bir şeyler içmek için bize çok çekici göründü. En alt katında o gün kurulan pazarda yerel meyveleri ve yiyecekleri inceledik. Bu sırada Taylandlı çocukların yerel müzik aletleriyle çaldıkları şarkıları dinledik.

DSC03238

DSC03245

DSC03255

Chaweng’in merkezine Ko Samui’de kaldığımız her gün mutlaka uÄŸradık. Otelimizden buraya servis olduÄŸu için görmek istediÄŸimiz diÄŸer yerlere de bu merkezden geçerek ulaÅŸtık.

Her gün aksatmadan yaptığım bir diğer şey ise 2-3 saat yüzmek oldu. Her sabah kahvaltı öncesi veya sonrası, her akşamüstü o günkü gezimizin ardından hava kararana kadar durabildiğim kadar durdum denizde. Su dümdüz ve berrak olduğu için deniz adeta havuz gibiydi. Benim için tek alışkın olmadığım tarafı suyun fazla ılık olmasıydı. Dışarısı çok çok sıcak olduğu için ferahlamak için daha iyi bir fikrim yoktu :)

DSC03622

DSC03624

Otelimiz Chaweng sahilinin güney ucundaydı. Denizi gören havuzu çok çekici görünse de bazı akşamlar dışında tercihim tabi ki denizde yüzmek oldu. Otelin hemen önündeki deniz biraz taşlıktı, fakat sahil boyunca yürüyünce kendimize denize girecek çok güzel yerler buluyorduk.

Bir gün Sharon’la ikimiz denizde yüzerken sahilden birileri çıkmamız gerektiÄŸini, denizde yılan olduÄŸunu söylediler. Biz sakince boyumuza gelen sudan kıyaya doÄŸru yürümeye baÅŸladık. Su yılanı sandığımız için bastığımız yerlere dikkat ederek yürüyorduk. Sonra bir anda denizdeki herkesin kıyıya çıkmış olduÄŸunu farkettim. Sharon’un bir kaç metre arkasında olduÄŸum için suda kalan en son kiÅŸi bendim. Kıyıdaki herkes dehÅŸet dolu gözlerle bana bakıp ne taraftan çıkmam gerektiÄŸini anlatan el kol hareketleri yapıyorlardı. Hiçbir ÅŸey anlamadan kendimi kumlara attım. Arkamı dönüp baktığımda 2-3 metre ötemde, kafası dışarda suyun üzerinde yüzen yılanı gördüm. Sahildeki Taylandlı görevliler yılanın hava çok sıcak olduÄŸu için suya girdiÄŸini, fakat zehirsiz bir tür olduÄŸunu söylediler, sonra kayalıklara doÄŸru yılanı kıstırıp yakaladılar. Kalabalık baÅŸlarında çoktan birikmiÅŸ, herkes cep telefonlarıyla yılanın fotoÄŸrafını çekiyordu. Muhtemelen ben otele dönüp başımdan geçenleri Barış’a anlatmadan yılanın fotoÄŸrafı sosyal medyada dolaÅŸmaya baÅŸlamıştı :)  SaÄŸlığıma zarar vermedikleri sürece hayvanlardan korkmadığım için bu hikaye beni her gün aynı yerde denize girmeye devam etmekten alıkoymadı. Sanırım Ko Samui’de başıma gelen en ilginç ÅŸey bu oldu.

DSC03640

Ko Samui’de geçirdiÄŸimiz altı günün ardından sıra ikinci durağımız olan Krabi’deydi. Ko Samui havaalanına geldiÄŸimizde buranın dünyanın en güzel havaalanı olduÄŸundan emindim. Tamamı açık alandan oluÅŸan bu havaalanının farklı bölmeleri yalnızca çatılarla birbirinden ayrılıyordu. Her yer tertemizdi ve rengarenk çiçeklerle doluydu. Ãœzerinde balık resimleri olan pırpırlı uçağımızla burası bana gerçek olmayan, oyuncak bir dünya gibi geldi :)

Ko Samui’yi çok sevdiÄŸimiz için buradan ayrılmak zor geldi. Uzun süredir ihtiyacımız olan güneÅŸi, sıcağı ve denizi burada doyasıya sindirdik, ama tatilimizin ikinci yarısı için heyacanımızdan bir ÅŸey kaybetmemiÅŸtik.

DSC03662

DSC03676

DSC03689
(Her biri farklı uçaklar için farklı kapılar)

DSC03699

 

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.