Yazı
0 yorum

Muay Thai – Tayland Boksu

Bu gezi sırasında Muay Thai maçı izlemek aklımızda yokken, karşımıza o günün akÅŸamında Ko Samui’de yapılacak büyük maçların afiÅŸi çıkınca ‘bu güzel bir fırsat’ diye düşünüp stadyumdan bilet satın aldık ve kendimizi daha ilk günün akÅŸamında 3 saatlik maç serisinde bulduk.

Tayland asıllı olan bu dövüş sporunda bokstan farklı olarak diz, dirsek ve tekme de kullanılıyor. Aynı zamanda güçlü bir fiziksel ve zihinsel disiplin gerekiyor. Karşılaşmaları izlerken farkettik ki, bu spor bir harmoni içinde, dinsel bir ritüeli, hatta kimi zaman özel bir dansı andırıyor.

DSC03356

O akşam oynanacak 6 maçın ilki 60 lbs (28 kg) kategorisinde yarışacak çocuklardı. Açıkçasi küçük çocukları ilk gördüğümde maç değil gösteri yapacaklar zannettim. Sonra ringe çıkıp hakemin işaretiyle dövüşmeye başladıklarında epey şaşırdım, hatta korktum. Bu kadar sert bir dövüş sporunun o yaştaki çocuklar için biraz travmatik olduğunu düşünüyorum.

DSC03366
(Umboon vs. Klairunglek)

DSC03378

Bize ilginç gelen şeylerden biri de stadyumda bira, tekila, şarap, votka gibi her tür alkollü içeceğin satılması ve içeride sigara içilebiliyor olmasıydı. Biz de birer soğuk birayla Taylandlıların geleneklerine katıldık :)

DSC03392

DSC03397

Önümüzde oturan görevli cep telefonunun saatini kontrol ederek round sürelerini ayarlayıp zil çalıyordu.

Üç maç oynandıktan sonra 15 dakika ara verildi. Bu sırada ringde “Son of Rambo Show’ baÅŸladı. Alt fotoÄŸraftaki çoçuk ringin bir ucundan diÄŸer ucuna diagonal olarak bir ip gerdi, o ipin üzerinde yürüyerek çeÅŸitli akrobatik hareketler yaptı. O çocuÄŸu izlerken maçlarda olduÄŸundan daha çok heyecanlandım :)

DSC03427

DSC03441
(Jan (southern champion) ve Sairung (Phuket champion) maç öncesi dans ve dua arası ısınma hareketlerini yaparken)

DSC03453

En son maç Zakai (Thailand) ve Marcus (Ä°ngiltere) arasındaydı. Görüntülerine ve maçın Tayland’da olmasına bakılınca Zakai kesin kazanır gibi düşünmüştüm. Fakat 3. raundda Marcus çok hızlı ve etkileyici bir hareketle Zakai’yi nakavt etti.

DSC03473

Muay Thai’nin kurallarını ve hakemlerin neye göre puanlanladıklarını iyi bilmediÄŸim için kimi zaman önde olduÄŸunu sandığım tarafın yenildiÄŸini maç bitince anlıyordum. Son maçlara doÄŸru tahminlerim daha yerindeydi. Önemli olanın güç gösterisi deÄŸil, teknik ve konsantre olmak olduÄŸunu anladım.

Üç saatlik karşılaÅŸmalar için ilk baÅŸta ‘belki hepsini izleyemeyiz’ diye düşündüysek de zaman nasıl geçti anlamadık. Bu fırsatı deÄŸerlendirip Tayland boksunu yerinde izlememiz hepimiz için unutulmaz bir anı oldu.

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.