Yazı
9 yorum

Çıralı – Olimpos

Bu yıl yaz tatilini yine yaz sonuna bıraktık. Yine, her sene baÅŸka yere gitmeye gönlümüzün varmadığı, vazgeçemediÄŸimiz, zaten vazgeçmemize gerek olmayan Çıralı’ya, yine Yavuz Otel’e gittik. Yine, evimizin rahatlığı her yerdeydi. Dünyadan uzak, Türkiye’nin içinde Türkiye gündeminden uzak, kafamız iÅŸten güçten uzak inanılmayacak kadar güzel bir hafta geçirdik.

Sabahları, Ahmet Bey’in her gün tertibini koruduÄŸu bahçedeki masalarda, Münevver Hanım’ın hazırladığı kahvaltıları yapıyorduk. Kahvaltının ardından bahçenin bir köşesindeki köşk’e çıkıp kahvelerimiz eÅŸliÄŸinde günün gazetelerini okuyorduk. Bu kısım keyfimize göre uzuyor veya kısalıyordu. Sonrasında deniz kenarına gidip kitaplarımızı okumaya orada devam ediyorduk.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Denize girip, yüzüp, çıkıp, güneÅŸe yatıp, kuruyup, ÅŸezlongda uyuklayıp, uyanıp, kitaplarımıza kahvaltı sonrasında kaldığımız yerlerden devam edip, az sonra yine denize girip, yüzüp, çıkıp, güneÅŸte kuruyup, acıktığımızı farkedip arkadaki restoranlarda bira-patates yiyip içip, yeniden denize girip, bu sefer daha çok kalıp, çıkıp, güneÅŸe yatıp, kuruyup, kitap okuyup… böyle zamanın nasıl geçtiÄŸini anlamadan, bu yaptıklarımızın bir anında bile sıkılmadan akÅŸamı ediyorduk.

Ä°lk günün, deniz kenarında ÅŸezlonga ilk yattığım anında “Åžu an çok mutluyum, hayattan güneÅŸ ve deniz dışında hiçbir beklentim yok” demiÅŸtim, tatil boyunca da bu düşüncedeydim.

Akşamları ya deniz kenarındaki restoranlarda, ya da yol üzerindeki ev yemekleri yapan küçük lokantalarda yemeğimizi yiyip, bahçedeki -artık bize ait sayılan- köşkte veya sabah güneşlendiğimiz şezlonglara dönüp mehtaba karşı şarap içip alakalı alakasız dünya meselelerinden bahsediyorduk. Tatilin verdiği vurdumduymazlık ve rahatlıkla, başladığımız hiçbir cümle doğru düzgün sonlanmıyor, açtığımız hiçbir konu bir sonuca bağlanmıyordu. Görmediğimiz ülkelerden konuşurken bir anda melisanın hangi iklimde yetiştiğinden, oradan da güneş kreminin kaç faktör olması gerektiğinden ve doların ne kadar değer kazandığından bahsediyorduk. Tatil fiziksel olarak dinlenmek olduğu kadar, kafanın da dinlenmesi değil miydi?

SONY DSC

SONY DSC
(Bahçedeki palmiyenin gidip gelip atıştırdığımız meyveleri)

SONY DSC
(Bir akşam yemeğe gittiğimiz, akarsuyun üzerinde balık yediğimiz Ulupınar)

SONY DSC
(Çıralı sahilinden Olimpos’a yürürken)

SONY DSC

SONY DSC
(Antik kente açılan koy)

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC
(Antik kentten gece doÄŸumu)

SONY DSC

SONY DSC

Yine huzur dolu, her anının deÄŸerini yaÅŸarken bildiÄŸimiz ve her nefesini farkında olarak aldığımız bir tatil geçirdik Çıralı’da. Yavuz Otel her zamanki gibi evimizdi, deniz her zamanki gibi özgürlüğümüzdü. Ahmet Bey ve Münevver Hanım’a seneye görüşmek üzere veda ederek ayrıldık.

Bu tatilde bir sürü kum tanesine deÄŸdim. Uzun yıllardır ilk defa koruyucu krem sürmeden güneÅŸe yattım. Dolunayda denize ayaklarımı sokup ‘aya gitmek ne ürkütücü olurdu’ diye düşündüm. Köy mezarlığındaki yüz yıllık, dağılmış mezar taÅŸlarını gördüm. Açık camdan, melisa çiçeklerinin geceleri patlayan kokusunu duyarak uyudum, bu kokuyu bir yaz daha duyduÄŸum için kendimi mutlu hissettim. Kelebek yüzüşümü geliÅŸtirdim, hiç yorulmadan kırk kulaç atabildim. Sonra boyamak üzere sahilden taÅŸ topladım. Nefesimi en uzun süre tutma yarışı yaparak suyun altında balıkları izledim. Sabah erkenden kalkıp kimse ortalarda yokken denize girdim. Karıncaları ezmeden yürüdüm. Her sabah süt içtim. Bikini izime sevindim… dinlendim, yenilendim, huzur doldum…

9 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.