Yazı
6 yorum

Divanhane Binası Atölye Çalışması ve Tophane-i Amire

Paskalya tatiliyle iÅŸ yerinden aldığım bir kaç günlük izni birleÅŸtirerek geçtiÄŸimiz haftayı Ä°stanbul’da geçirdim. En son yılbaşından önce gidebildiÄŸim için her ÅŸeyi ve herkesi çok özlemiÅŸtim. Bir hafta çok az geldi ama yine de bu bir haftaya pek çok ÅŸey sığdırmaya çalıştım. Bir süredir yazamamış olmamın sebebi de bu koÅŸturmacaydı, ama pek çok güzel fotoÄŸraf ve hikaye biriktirdim.

Ä°stanbul’dayken yaptığım en ilginç ve öğretici ÅŸey Tophane-i Amire‘deki Divanhane Binası Atölye Çalışması sergisine gitmekti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ãœniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde dekan yardımcısı olan teyzem bu atölye çalışmasının ve serginin koordinatörlerinden biriydi. Beni de hem gerekirse organizasyona yardımcı olmam, hem de bu sergiyi görme fırsatı bulmam için davet etti.

Serginin konusunu ve atölye çalışmasını özetleyecek olursam; bu gün Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’nın komuta binası olarak kullanılan Divanhane binasının restorasyonu ve iç mekan tasarımına fikir üretmek amacıyla MSGSÃœ mimarlık, iç mimarlık, ÅŸehir ve bölge planlama bölümleri öğretim üyeleri ve öğrencilerinin yaptıkları çalışmaların sergilenmesi ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’na sunulmasıydı.

Sergi MSGSÃœ’nin kültür ve sanat merkezi olan Tophane-i Amire binasındaydı. Benim için serginin içeriÄŸi kadar bu bina da bir hayli ilgi çekiciydi. Bu bina Fatih Sultan Mehmet tarafından top döküm binası olarak inÅŸa ettirilmiÅŸ. Daha sonraki padiÅŸahların yaptırdıkları eklemeler ve restorasyonlarla bina daha geniÅŸlemiÅŸ ve yenilenmiÅŸ. Bu gün de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ãœniversitesi’nin kullanımında, çeÅŸitli törenlere ve sergilere ev sahipliÄŸi yapıyor.

Ben sergi başlamadan bir kaç saat önce gittim oraya. Herkes paftaların asılmasını bitirmek ve son düzenlemeleri yapmak için çok yoğun bir şekilde çalışıyordu. Bir çok fotoğraf çekip ufak tefek işlere yardımcı oldum.

Bütün bu çalışmaların ve serginin ana kahramanı olan Divanhane binasından da bahsetmek istiyorum. Divanhane Binası KasımpaÅŸa’da, Haliç kıyısında bulunuyor. Binanın temeli 1864 yılında atılmış fakat bina ancak 1868 yılında tamamlanmış. 19. yüzyıla kadar defalarca inÅŸa edilip kullanılmış ve son ahÅŸap hali II.Mahmut döneminde yapılmış. Bu bina kaptan paÅŸaların sefer haricindeki makamları olan bir yermiÅŸ. 1961’den beri de Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’nın binası olarak kullanılıyor.

Ben Divanhane binasını ve atölye çalışmalarının arka planını görmedim ama sergideki paftalardan ve okuduÄŸum yazılardan bu binanın restorasyonu fikrinin, özellikle de MSGSÃœ’nin birikimi ve emekleriyle hem onlar için hem de Kuzey Deniz Saha Komutanlığı için ne kadar heyecan verici olduÄŸunu tahmin edebiliyorum. O gün orada ben de bu heyecanı paylaÅŸtım. MSGSÃœ rektörüyle, mimarlık fakültesi dekanıyla, bu fikir için çalışan öğretim üyeleri ve öğrencilerle, Kuzey Deniz Saha Komutanlığından pek çok önemli kiÅŸiyle tanışma fırsatı buldum. Böyle ilginç ve güzel bir projenin sergisinin Tophane-i Amire’de olması da ayrıca güzellik kattı. Açılış konuÅŸmaları ve küçük bir törenden sonra hep beraber sergiyi gezdik. Sergi sonrası kokteylde herkesle sohbet etme ve bu serginin arka planının detaylarını öğrenme fırsatım oldu.

İstanbul ziyaretimin en akılda kalan en ilginç zamanlarından biriydi bu sergi. Bu çalışmaya emek veren herkesi tebrik ediyorum ve projenin tarihi dokuya en uygun, en güzel şekilde tamamlanması için başarılar diliyorum.

(Kaynak: “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ãœniversitesi – MS-011/04- Broşür 1” den Divanhane Binası tarihi ve proje detayları ile ilgili alıntılar yapılmıştır)

6 Yorum

Bir cevap yazın

Doldurulması gereken alanlar* ile işaretlenmiştir.